10 sposobów na samodzielne zabawy dzieci w ogrodzie

Zabawa dzieci w ogrodzie

Czy zawsze zastanawialiście się, jak zająć dzieci na świeżym powietrzu, a jednocześnie mieć chwilę spokoju? Z pewnością jest to możliwe. W ogrodzie jest wiele możliwości do samodzielnych zabaw, a oto kilka łatwych do zorganizowania i gwarantujących godziny dobrej zabawy. Przygotujcie się na niesamowitą podróż do świata dziecięcej wyobraźni i kreatywności. Przygód jak w „Jak uratować mamę”, ekscytacji jak w „Podchody” a wszystko to na własnym podwórku, w pełni kontrolowane i bezpieczne.

Jednym z najładniejszych widoków dla rodzica jest widok swojego dziecka bawiącego się entuzjastycznie w ogrodzie. Dzieci biegające za motylami, grające w piłkę czy budujące zamki z piasku, to rzeczy, które mogą przyprowadzić uśmiech na twarz każdego dorosłego. No dobrze, może poza momentem kiedy odkrywacie, że właśnie posadzili maliny w waszej rabatce z tulipanami. Ale przecież to tylko kwiaty, prawda?

Z zabawami dzieci jest taki problem, że czasem, jako rodzice, trudno nam nadążyć za ich gwałtownymi zmianami preferencji. W jednej chwili są piratami płynącymi na łodzi do skarbu, w kolejnej budują rakietę na księżyc, a minutę później bawią się w familiadę. Ale spokojnie, ten artykuł ma na celu pomóc przemienić wasz ogród w prawdziwe pole do samodzielnej eksploracji dla dzieci, które zagwarantuje im niekończącą się zabawę.

Budowanie pałaców z liści, malowanie chodnikowych kredkami, organizowanie wyścigów ślimaków czy zakładanie domu dla wróbelka – to tylko niektóre z bezliku pomysłów, które zapewnią naszym milusińskim nie tylko zabawę, ale nauczą kreatywności, kształtując zdolności manualne, a także zaszczepią miłość do przyrody. Tak jak w przypadku naszych rodziców, którzy byli mistrzami w wypędzaniu nas na dwór, teraz nadszedł nasz czas, aby skierować nasze pociechy w stronę przygód w ogrodzie. Bawcie się dobrze!

10 sposobów na samodzielne zabawy dzieci w ogrodzie

1. Dom dla wróbelka

Tak, dobrze słyszycie. Dom dla wróbelka to jeden z najciekawszych, a jednocześnie najłatwiejszych sposobów, aby dziecko mogło się samodzielnie bawić w ogrodzie. A bonus do tego jest to, że można to zrobić zupełnie za darmo! Wystarczą kawałki desek, pisak, młotek i gwoździe, których na pewno nie brakuje w każdym domu.

2. Wyścigi ślimaków

Z pewnością zabawa dosyć kontrowersyjna i jedna z tych, których nigdy nie zapomnicie. Dobre informacje są takie, że nie potrzebujecie do tego absolutnie żadnych narzędzi. Wystarczy tylko odnaleźć kilka ślimaków (co w ogrodzie nie powinno stanowić większego problemu), zaznaczyć linię startu i mety za pomocą patyka i po prostu siedzieć i obserwować, który ślimak dotrze do mety jako pierwszy. Pamiętajcie, że ślimaki są wrażliwe na słońce, więc lepiej to robić w cieniu i oczywiście, po zabawie wrócić je na swoje miejsce.

3. Rodzinny ogród

Nie ma lepszego sposobu na naukę o roślinach i cyklu życia, niż założenie własnego małego ogrodu. Wystarczy przypisać dziecku kawałek ziemi w ogrodzie, dać mu nasionka, które chce posadzić, i obserwować, jak z upływem czasu przekształcają się w piękne, dorodne rośliny.

4. Polowanie na owady

To aktywność, która z pewnością przysporzy wiele radości dla małych miłośników przyrody. Całą zabawę polega na odnajdywaniu różnych owadów w ogrodzie i obserwowaniu ich. Do tego może przydać się słoik na przechowanie małych owadów i lupa do przyglądania się im.

5. Piaskownica

Które dziecko nie uwielbia bawić się w piasku? Budowanie zamków, kopanie dołów czy tworzenie ciekawych form z piasku to typowe samodzielne zabawy, które z pewnością przypodobają się dzieciom. Jeśli nie masz piaskownicy, nie ma problemu! Wystarczy skrzynia z pokrywą lub mały basen wypełniony piaskiem.

6. Malowanie chodnikowymi kredkami

To wspaniały sposób dla dzieci na wyrażenie swojej kreatywności. Dziecko może namalować dowolną ilość obrazów i wzorów, a gdy przyjdzie deszcz, będzie miało czystą płótno do nowego dzieła sztuki.

7. Budowanie pałacu z liści

Zbieranie liści i układanie ich w kształcie domu lub pałacu to nie tylko dobra zabawa, ale też doskonałe ćwiczenie manualne. Czyż nie uczą nas o tym bajki, jak bardzo wspaniale jest budować własny pałac?

8. Skakanie w kałuże

Jasne, nie zawsze jest to możliwe, ale jeśli popadało, wystarczy założyć kalosze i cieszyć się zabawą. Czasami trzeba im się dać wypluskać w błotku do woli!

9. Piknik w ogrodzie

Ta zabawa wymaga trochę przygotowań od strony dorosłych, ale gdy wszystko jest gotowe, dzieci mogą zabawić się przy jednym z najprostszych, a zarazem najprzyjemniejszych posiłków na świeżym powietrzu.

10. Gra w chowanego

To zawsze popularna i niewymagająca specjalnego przygotowania gra, którą można dostosować do wieku i umiejętności dziecka. Kryjówki w ogrodzie zawsze dostarczają niekończącego się źródła radości, a dzieci z pewnością będą zachwycone możliwością odkrywania nowych miejsc do ukrycia się.