5 cech dobrego ubezpieczenia turystycznego

Kobieta z dziećmi, ubezpieczenie w podróży

Marząc o egzotycznej wycieczce, łatwo przeoczyć potencjalne ryzyka, które mogą się z nią wiązać. Do zagranicznego wyjazdu warto się odpowiednio przygotować. Jednym z elementów każdej podróży powinno być dobre ubezpieczenie turystyczne. Na rynku znajdziesz wiele ofert przeróżnych polis. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie? Przestawiamy 5 cech dobrego ubezpieczenia na urlop za granicą.

1. Dopasowany do potrzeb zakres ochrony

Jeśli ruszasz w podróż w pojedynkę lub tylko z jednym towarzyszem, warto rozejrzeć się za indywidualnym ubezpieczeniem turystycznym, którego zakres ochrony jest dostosowany do Twoich potrzeb oraz specyfiki danego wyjazdu.

Dobra polisa powinna obejmować przede wszystkim zwrot kosztów leczenia, transportu medycznego, NNW i utraconego lub uszkodzonego bagażu. Idealnie, jeśli ubezpieczenie ma w swoim zakresie również OC i zwrot kosztów przerwania podróży.

2. Czytelne warunki umowy

Dobre ubezpieczenie turystyczne musi być wolne od niejasnych sformułowań i skomplikowanych zapisów. Dlatego też warto sięgać po ofertę znanych ubezpieczycieli podróży. Ich polisy są zwykle oparte o jasne zasady, których szczegóły bez problemu znajdziesz w OWU.

Upewnij się, że oferta danego ubezpieczenia jest dla Ciebie w 100% zrozumiała, a w razie wątpliwości – dopytaj przedstawiciela firmy.

3. Wysokie sumy ubezpieczenia turystycznego

W większości dostępnych na rynku polis turystycznych znajdziesz informacje o sumie ubezpieczenia oraz górnych limitach odpowiedzialności ubezpieczyciela do poszczególnych zakresów ochrony. Suma ta oznacza kwotę pieniędzy, do której ubezpieczyciel podróży pokryje koszty np. za leczenie czy zniszczony bagaż.

Warto szukać wariantów, w których suma ubezpieczenia jest stosunkowo wysoka, by w razie problemów i nieprzewidzianych zdarzeń podczas wakacji, nie dopłacać z własnej kieszeni.

4. Dodatkowe rozwiązania

Podczas swojego zagranicznego wyjazdu planujesz jeździć na nartach lub snowboardzie? A może chcesz nurkować na otwartym morzu? Twoje ubezpieczenie turystyczne w podstawowej wersji często nie będzie obejmować tego typu aktywności.

Warto więc szukać ofert, w których możliwe jest wykupienie dodatkowych zakresów ochrony w atrakcyjnej cenie – wtedy łatwo dostosujesz daną polisę do specyfiki planowanej podróży.

5. Assistance w standardzie

Dobre ubezpieczenie turystyczne musi mieć nie tylko szeroki zakres ochrony. W ramach podpisanej umowy, powinno Ci również umożliwiać kontakt z centrum alarmowym.

Assistance w podróży przydaje się w wielu sytuacjach. W podstawowej wersji możesz np. dopytać o warunki działania zakupionego ubezpieczenia, a także uzyskać pomoc w zorganizowaniu transportu do placówki medycznej czy zakwaterowania na czas rekonwalescencji.