1. Bajki uczą szacunku do ludzi i zwierząt
Mimo że wybór bajek jest ogromny, to mają one wspólny mianownik – ich lektura uczy dziecko szacunku do wszystkich istnień. Dobrym przykładem są przygody doktora Dolittle z cyklu „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” Hugha Loftinga. Tytułowy doktor nie tylko poświęca czas na leczenie zwierząt, ale też chce je zrozumieć – uczy się ich języka, w czym pomaga mu papuga Polinezja. Niezwykła więź, jaka rodzi się między doktorem a zwierzętami, może być punktem wyjścia do rozmowy zarówno o przyjaźni, jak i odpowiedzialności.
Dr Dolittle i jego zwierzęta to bajka, która zaciekawi dzieci w różnym wieku – zarówno przedszkolaków, jak i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej.
2. Wspólne czytanie bajek zaspokaja potrzeby emocjonalne dziecka
Bajki nie tylko uczą w mądry sposób, ale również zbliżają rodziców i dzieci. Wspólnemu czytaniu często towarzyszy przytulanie, które:
- daje dziecku poczucie bezpieczeństwa,
- korzystnie wpływa na budowę więzi,
- łagodzi skutki stresu i bólu.
Codzienne czytanie bajek połączone z przytulaniem to prosty sposób, aby zaspokoić jedną z podstawowych potrzeb dziecka, a jednocześnie zbudować z nim trwałą relację.
3. Bajki rozwijają wyobraźnię
Kogo jeszcze mógł spotkać doktor Dolittle i jego zwierzęta podczas podróży po Afryce? Co mogłoby się stać, gdyby królewna Śnieżka nie zjadła jabłka? Opisany w książce finał opowieści wcale nie musi być jedynym – aby rozwijać wyobraźnię dziecka, warto poszukać alternatywnych zakończeń jego ulubionych bajek. Po skończonej lekturze rodzic może porozmawiać z dzieckiem nie tylko o jej bohaterach, ale również zapytać o to, jakie mogłyby być ich inne przygody. Warto też zapytać dziecko, czy postąpiłoby ono identycznie jak postaci z bajki.
4. Czytanie bajek minimalizuje ryzyko uzależnienia od mediów
Kilkuletnie dzieci potrafią włączyć bajkę na telefonie, często też mają styczność z telewizorem i komputerem. Tymczasem kontakt z nowoczesną technologią jest dla dzieci szkodliwy. Ekrany emitują niebieskie światło mające szkodliwy wpływ na wzrok, powodują też rozdrażnienie i nerwowość. To kolejny powód, dla którego warto wybrać książkę na dobranoc zamiast kreskówki.
Jak zachęcić dziecko do wspólnego czytania? Rodzic powinien mu pozwolić wybrać bajkę – zapytać, czy ma dziś ochotę poznać dalsze przygody, jakie miał np. doktor Dolittle i jego zwierzęta, czy może chce sprawdzić, co spotkało bohatera książki, która go zainteresowała.
5. Bajki pomagają w rozwiązywaniu problemów
W świecie dziecka – podobnie jak w świecie dorosłych – pojawiają się różne problemy. Jak sobie z nimi poradzić? Które rozwiązanie okaże się najlepsze? „Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych” to praca zbiorowa – zbiór opowiadań świetnie nadających się jako wstęp do rozmów o różnych kłopotach, np. związanych z relacjami z rodzeństwem i rówieśnikami czy tych, które mogą pojawić się podczas wypoczynku poza domem.
„Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych” to doskonała propozycja zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Za zakupem tej książki przemawiają też wskazówki i komentarze dla rodziców, które zostały przygotowane przez eksperta od bajkoterapii.
6. Bajki przygotowują dziecko do samodzielnego czytania
Dzieci mają naturalną zdolność do nauki – chętnie przyswajają nowe informacje. Popołudniowy czy wieczorny rytuał czytania bajek to sposób, aby zachęcić dziecko do pilnej nauki literek. Dzięki temu po pewnym czasie role mogą się odwrócić – to dziecko będzie czytać rodzicowi.
Poznając różne bajki, dziecko wyrabia sobie też preferencje czytelnicze. Po pewnym czasie systematycznej lektury bez trudu będzie w stanie określić, które bajki podobają mu się najbardziej.
7. Czytanie bajek ćwiczy koncentrację i rozwija słownictwo
Podczas czytania bajki dziecko musi się skupić przez 10, 15 czy 20 minut. Ma to pozytywny wpływ na rozwój jego koncentracji. Umiejętność pełnego zaangażowania się w wykonywaną czynność przyda się dziecku m.in. na etapie edukacji szkolnej.
Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto regularnie sięgać po bajki – mowa tu o wzbogaceniu słownictwa. Częsta lektura bajek to jeden z najprostszych sposobów na to, aby dziecko przyswoiło sobie nowe słowa i poprawiło sposób wysławiania się.
Zostaw odpowiedź
Zobacz komentarze