Atrakcje w kujawsko pomorskim

Toruń - atrakcje turystyczne kujawsko pomorskie

Polska to kraj bogaty w wiele pięknych miejsc, dobrych zarówno na weekendowe, jak i dłuższe wyjazdy. Mamy piękne, piaszczyste plaże nad Bałtykiem, Tatry i krainę tysiąca jezior, Mazury, ale jest też wiele innych, ciekawych regionów, które warto odkryć. Jednym z nich jest województwo kujawsko – pomorskie, które zlokalizowane jest w północno-centralnej Polsce. Jest tam wiele ciekawych miejsc, któe na pewno po wizycie zapadną Wam w pamięci.

Co warto zobaczyć, będąc w kujawsko pomorskim? Jakie miasta warto odwiedzić? Jakie aktywności i atrakcje czekają tam na turystów? Jedno jest pewne, region ten jest niezwykle ciekawy i oferuje turystom na prawdę wiele pięknych, interesujących, często historycznych miejsc.

Toruń – stolica województwa – jakie atrakcje w Toruniu?

Toruń to piękne miasto, położone nad Wisłą. Wielu z nas miasto to kojarzy się z Mikołajem Kopernikiem i pysznymi piernikami. Toruń świetnie sprawdzi się zarówno jako destynacja na weekendowe zwiedzanie, jak i na dłuższy pobyt.

W Toruniu jest wiele pięknych i ciekawych miejsc. Jednym z nich jest Stare Miasto, które nie bez powodu znalazło się na Światowej Liście Dziedzictwa Kultury UNESCO. To właśnie tutaj turyści mogą zobaczyć Ratusz Staromiejski, pochodzący aż z XV. Co więcej, budowlę tę wyróżnia także najwyższa i jednocześnie najstarsza wieża w tej części Europy, która powstała 733 lata temu.

Stare miasto - Toruń, ratusz

Ratusz znajduje się w centralnym miejscu toruńskiej Starówki. Turyści mogą odwiedzić znajdujące się w nim Muzeum Okręgowe, w którym zobaczyć można XIV-wieczne witraże, portret Mikołaja Kopernika, obrazy znanych polskich malarzy takich jak Zdzisław Beksiński i Jan Matejko czy toruńskie monety, organizowane są tam również liczne wydarzenia o charakterze kulturalnym.

Osoby, które lubią podziwiać miejskie panoramy, na pewno zainteresuje taras widokowy, z którego można podziwiać Toruń.

Toruń słynie również z planetarium – jest to świetna atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W Planetarium odbywają się liczne pokazy i wystawy nawiązujące do kosmosu. Ogromne wrażenie robi również sklepienie kopuły, na którym widnieje niebo pełne gwiazd. Odwiedziny w Planetarium to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu z dziećmi, który łączy zabawę z edukacją. Warto również tam zabrać znajomych obcokrajowców – wystawy organizowane są w różnych językach, m.in. po angielsku.

Co jeszcze warto zobaczyć w Toruniu?

Swego rodzaju symbolem Torunia jest również Krzywa Wieża. Dawno temu była jednym z elementów muru obronnego, teraz jest chętnie odwiedzana przez turystów. Przyjęło się, że osoba, która nie utrzyma równowagi, opierając się plecami o wieżę, jest grzesznikiem. Wiele osób odwiedzających Toruń postanawia to sprawdzić.


Będąc w Toruniu warto również wybrać się do Muzeum Piernika. To miejsce, w którym odwiedzający mają okazję poznać ciekawą historię toruńskiego piernika, zobaczyć zabytkowe piece czy maszyny, które kiedyś służyły do ich robienia, poznać przyprawy używane do ich produkcji, ale przede wszystkim samemu je zrobić i udekorować lukrem pod okiem malarki. Muzeum Piernika to zdecydowanie obowiązkowe miejsce na mapie Torunia dla miłośników tych pysznych ciasteczek, zarówno dzieci, jak dorosłych.

Jeśli chodzi o muzea to można jeszcze znaleźć: muzeum etnograficzne, muzeum kolejki wąskotorowej. To ciekawe miejsca, które na pewno warto odwiedzić będąc w województwie kujawsko pomorskim.

Po całym dniu atrakcji warto wybrać się na spacer po klimatycznych uliczkach Torunia lub wybrać się nad Wisłę i wypocząć w pięknych okolicznościach natury.

Co ciekawego jest w Bydgoszczy?

Bydgoszcz to kolejne ciekawe miasto położone w województwie kujawsko – pomorskim, chociaż nadal będące w cieniu pobliskiego Torunia. Warto odwiedzić to pięknie położone miasto – na turystów czeka tu dużo atrakcji.

Bydgoszcz nocą, zimą - atrakcje

Jedną z nietypowych atrakcji, które warto zawrzeć w swoim planie zwiedzania, jest Muzeum Mydła. To tutaj poznamy historię mydlarstwa, dowiemy się, gdzie kryje się najwięcej brudu, a także w jaki sposób o higienę dbały wcześniejsze pokolenia. Ale co najbardziej atrakcyjne, będziemy mogli samodzielnie wykonać mydło i zabrać je jako pamiątkę. Wspomniane muzeum znajduje się na Starym Rynku, który jest jedną z wizytówek Bydgoszczy. Istnieje on od 1346 roku – wtedy też Bydgoszczy nadano prawa miejskie. 

Spacerując wzdłuż rzeki naszym oczom ukażą się spichlerze, które są symbolem Bydgoszczy. Powstały one na przełomie XVIII i XIX wieku, a ich głównym przeznaczeniem było magazynowanie zboża. Dziś są już jedynie zabytkiem. Obok wejścia zwiedzający mogą zapoznać się z makietą Bydgoszczy sprzed lat. 
Ciekawym miejscem na mapie Bydgoszczy jest również Europejskie Centrum Pieniądza. W tym małym muzeum znajduje się pracownia Numizmatyki. 

Jakie jeszcze są atrakcje w Bydgoszczy?

Warto odwiedzić także Katedrę, której budowa trwała prawie pół wieku. W jej wnętrzu naszym oczom ukaże się bogate i piękne wyposażenie, zachowane w stylu rokoko, jeszcze z XVIII wieku. Znajdziemy tu piękne ołtarze, ambony czy obrazy m.in. ten przedstawiający Madonnę z Różą. 

Bydgoszcz ma również swój ogród zoologiczny, do którego warto się wybrać. Mieszka w nim 171 gatunków różnych zwierząt – ssaków, ptaków czy gadów. Zobaczymy tutaj zarówno zwierzęta zamieszkujące w Polsce, jak i te bardziej egzotyczne. Specjalnie dla najmłodszych działa również dziecięce zoo, w ramach którego dzieci mogą być blisko zwierząt. Również z myślą o dzieciach powstał nowoczesny płac zabaw. Na terenie ZOO są również lokale gastronomiczne, w których odwiedzający mogą zjeść smaczny posiłek. Toruń i Bydgoszcz można bez problemu zobaczyć w weekend. 

Bory Tucholskie – natura w samym sercu Polski i jej atrakcje turystyczne

Kujawsko – pomorskie to dobre miejsce dla osób ceniących sobie wypoczynek w otoczeniu przyrody. Bory Tucholskie docenią osoby lubiący zarówno aktywności fizyczne, jak i spokojny wypoczynek. To miejsce oferuje wiele ścieżek idealnych do pieszych wędrówek, a także ścieżki rowerowe czy nawet miejsca, w których można udać się na spływ kajakowy. 

Bory tucholskie - kujawsko pomorskie

Niedaleko Borów Tucholskich znajduje się miejscowość Chojnice. To urocze miasteczko, w którym warto się zatrzymać. Na uwagę zasługuje szczególnie piękny Park 1000 – lecia, który jest idealnym miejscem do wypoczynku. To bardzo zadbane miejsce, które po prostu cieszy oko. 

Jeśli wybierasz się w te okolice w miesiące letnie, warto odwiedzić Charzyki, a konkretniej pójść nad tamtejsze jezioro. Piękny pomost sprawia, że wypoczynek nad wodą jest niezwykle przyjemny. Znajduje się tam również urocza promenada, która zachęca do wieczornych spacerów. 

Jak już wcześniej wspomniano, w Borach Tucholskich istnieje możliwość wypożyczenia kajaków. To tutaj zobaczysz piękne widoki nienaruszonej przez człowieka przyrody. Dzień spędzony na kajakach z przyjaciółmi sprawi, że do domu wrócisz zrelaksowany i wypoczęty.

Biskupin – poznaj uroki tej małej wsi

Główną atrakcją jest tu osada, której głównym budulcem były drewniane pale. Powstanie osady datuje się na VIII w. p.n.e. Oczywiście, aktualnie osada jest rekonstrukcją tej, którą w 1933 r. odkryli archeolodzy.

Co czeka na turystów w Biskupinie? Największą atrakcją są zrekonstruowane chaty, a także sprzęty, którymi posługiwali się mieszkańcy osady. Pozwala to odwiedzającym lepiej poznać, jak wyglądało codzienne życie w tamtych czasach, czym posługiwali się mieszkańcy i jak mieszkali. We wrześniu w Biskupinie odbywa się Festyn Archeologiczny, który cieszy się dużą popularnością wśród turystów z całej Polski.

Ciechocinek – odwiedź miasto zdrowia

Ciechocinek znany jest ze swoich prozdrowotnych tężni, pochodzących z XIX wieku. Oprócz tężni, w Ciechocinku warto również wybrać się do Pijalni Wód Mineralnych. To tutaj odwiedzający mają okazję napić się leczniczej wody, ale również zakupić prozdrowotne produkty, takie jak sól jodowana. Ciechocinek to miejscowość pełna sanatoriów.  Warto tutaj przyjechać, jeśli cierpimy na różne problemy zdrowotne. Ciechocinek to świetne miejsce, aby po prostu odpocząć i cieszyć się urokami natury. 


Kujawsko – pomorskie to niesamowity region, który przez wielu jest jednak jeszcze niedoceniany. To właśnie tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Miejsca związane z historią, większe miasta czy natura i piękna przyroda. W kujawsko – pomorskim można zaplanować udany i pełen atrakcji urlop. To dobre miejsce dla rodzin z dziećmi, jak i par chcących spędzić weekend w pięknym miejscu. Poznaj tę część Polski – nawet krótki urlop sprawi, że będziesz  chciał tam wrócić i odkrywać kolejne miejsca.