Bajki i gry o emocjach – 10 przykładów, które się sprawdzą

gry o emocjach

Jeśli zastanawiasz się jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach, pomocne mogą okazać się sprawdzone bajki i gry o emocjach. Ułatwiają one poznawanie swoich uczuć, nazywanie  ich i wyrażanie w społecznie akceptowany sposób.

Spis treści:

  • Bajki i gry o emocjach – w czym pomagają
  • Wartościowe bajki o emocjach
  • Bajek o emocjach ciąg dalszy
  • Gry o emocjach dla dzieci i nie tylko

Bajki i gry o emocjach – w czym pomagają

Emocje towarzyszą nam przez całe życie. Bywają przyjemne lub nie. Mogą być też delikatne lub wręcz przeciwnie – bardzo intensywne.  Niektóre z nich łatwo rozpoznajemy u siebie i u innych. Jednak bywa też tak, że jedne emocje maskujemy innymi, czasem sami nie do końca zdając sobie z tego sprawę. Zatem jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach, by potrafiło je dobrze odczytywać i umiejętnie wyrażać? Jak wspierać dziecko i rozwijać jego umiejętności samoregulacji, a nie zmuszać tylko do samokontroli? Z pomocą przychodzą sprawdzone bajki i gry planszowe o emocjach.

Czego uczą bajki i gry o emocjach:

  • rozpoznawania emocji swoich i innych osób;
  • nazywania uczuć;
  • akceptowania trudnych emocji;
  • wyrażania emocji w bezpieczny sposób;
  • rozumienia uczuć, które niweluje strach przed emocjami swoimi i innych osób.

Wartościowe bajki o emocjach

Na rynku dostępnych jest coraz więcej pozycji literackich mówiących o uczuciach. Nie wszystkie jednak są zgodne z najnowszą wiedzą o rozwoju, a także nie każda bajka o emocjach będzie odpowiadać danemu dziecku. Warto więc zapoznać się z różnymi wartościowymi propozycjami i wybrać odpowiednią dla swojego malucha czy starszaka.

Bajka o emocjach – 5 propozycji:

  • Uczucia Gucia – to seria książeczek o uczuciach i sposobach na radzenie sobie z nimi. W każdej z nich główny bohater – Gucio mierzy się z odczuwaniem innej emocji i ostatecznie radzi sobie z nią za pomocą przedstawionego w bajce ćwiczenia oddechowego.
  • Bajka z zadaniamiJesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też” – przedstawione w książce zmagania Pinka ze swoimi myślami i odczuciami uzupełnione są zadaniami do wykonania. Dziecko (i rodzic) poznaje swoje mocne i słabe strony, uczy się adekwatnego poczucia własnej wartości i tego, że jesteśmy ważni niezależnie od swoich osiągnięć. Książka pokazuje, że każdy czasem bywa smutny bez szczególnego powodu, ale też że mamy wpływ na swoje samopoczucie. Pokazuje, że błędy są po to, by się na nich uczyć i że warto zaprzyjaźnić się ze sobą samym.

Bajek o emocjach ciąg dalszy

  • Uczuciometr Inspektora Krokodyla – bajka ta zapoznaje nas z dziesięcioma podstawowymi emocjami. Przy pomocy specjalnego przyrządu – uczuciometru, wyjaśnia co w różnych sytuacjach czujemy i dlaczego. Książka zawiera ciekawe opowiadania i instrukcję rozpoznawania uczuć, co stanowi solidną podstawę do rozmów o emocjach.
  • Self-regulation. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę” –wartościowy zbiór opowiadań dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz informacji dla ich rodziców, które pomagają radzić sobie z silnymi emocjami i napięciem. Dostępna jest także druga część dla dzieci w wieku szkolnym „Self-regulation. Szkolne wyzwania”.
  • „W głowie się nie mieści. Daj upust emocjom” – książka z kreatywnymi zadaniami opracowana na podstawie filmu animowanego „W głowie się nie mieści”. Pomaga ona poznać i oswoić Radość, Gniew, Smutek, Odrazę i Strach.

Gry o emocjach dla dzieci i nie tylko

Kiedy chcemy ułatwić dziecku lub/i sobie rozmawianie o uczuciach, warto zaopatrzyć się w gry planszowe o emocjach. Pozwalają one podczas zabawy lepiej poznawać siebie i ułatwiają otwartą rozmowę.

Przykładowe gry o emocjach:

  • Kalejdoskop emocji – gra dostępna w wersji dla dzieci i dla młodzieży. Uczy rozpoznawania i wyrażania emocji, a także zachęca do obserwacji. Uwrażliwia na innych i uczy tolerancji, jednocześnie stymulując myślenie przyczynowo-skutkowe. Gra wyzwala pozytywne emocje, ćwiczy pamięć, spostrzegawczość i koncentrację uwagi.
  • Odkrycia. Poznać i zrozumieć siebie – gra, jak nazwa wskazuje, pozwala lepiej poznać i zrozumieć siebie, a także współgraczy. Uczy uważnego słuchania i rozwija empatię.
  • Góra uczuć – pozwala w bezpieczny sposób dzielić się swoimi emocjami, doświadczeniami i spostrzeżeniami. Umożliwia lepsze poznanie schematów myślenia dziecka i jego sposobów na współdziałanie i komunikację w grupie. Zawiera ćwiczenia pobudzające wyobraźnię, ćwiczenia oddechowe, zdania niedokończone i zadania z obszaru komunikacji z innymi.
  • „E-Motionz” – gra w walizce, stanowiąca wyzwanie dla dzieci i dorosłych, zapewniająca wiele emocji. Każda rozgrywka jest szybka i dynamiczna, a wszyscy gracze wykonują ruchy jednocześnie. Gra polega na szybkim rzucaniu kostkami z minkami tak, aby uzyskać ich odpowiednią konfigurację.

  • Emocje” – gra pozwala poznać siebie i najbliższych. Stanowi dobrą bazę do rozmów o uczuciach, ułatwia otwarcie się przed innymi, uczy opisywania i wyrażania emocji.

Bajki i gry o emocjach stanowią świetną okazję do tego by zbliżyć się do siebie w gronie rodziny czy przyjaciół. Uczą odkrywania tego, co tak naprawdę czujemy, nazywania emocji i ich wyrażania. Mogą być jednocześnie źródłem rozrywki i narzędziem terapeutycznym.