Buty dla dzieci – jak dobrać rozmiar? Na co jeszcze zwracać uwagę przy zakupie?

buty dla dziecka

Na doborze odpowiedniego dziecięcego obuwia lepiej nie oszczędzać! W niedalekiej przyszłości może się okazać, że odwrócenie skutków noszenia źle dobranych butów będzie jeszcze bardziej kosztowne, a przede wszystkim nieprzyjemne dla malucha. Jak więc kupić buty dla dzieci, które będą wygodne, ale też zapewnią stopom prawidłowy rozwój? Stworzyliśmy krótki poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak zmierzyć dziecięcą stopę i wybrać odpowiednią parę!

Rozmiar buta – jaki wybrać, gdy dziecięca stopa wciąż rośnie?

Stopy dzieci rosną równie szybko, co one same. Dlatego jeśli zależy ci na ich zdrowym rozwoju, warto być na bieżąco ze zmieniającym się rozmiarem ich butów. Mierz stópki twojej pociechy często, nawet co miesiąc – w czasie najbardziej intensywnego wzrostu.

Pomiary najlepiej jest wykonywać w godzinach popołudniowych i wieczornych – stopa jest wtedy największa po całym dniu chodzenia. Oto instrukcja, jak możesz to zrobić w prosty sposób:

  1. Przygotuj miarkę lub linijkę (to ważne, aby te narzędzia były dość dokładne) oraz kartkę i długopis.
  2. Poproś dziecko, żeby postawiło stopę na kartce, a następnie obrysuj jej krawędzie długopisem albo ołówkiem.
  3. Tak powstały obrys zmierz miarką na długość i szerokość – drugi wymiar nie zawsze jest uwzględniany w tabelach rozmiarów, ale warto go znać.
  4. Dodaj do pomiarów odrobinę przestrzeni (około kilku milimetrów), żeby dziecko mogło swobodnie ruszać palcami w bucie – nie powinny być one podwinięte, ani zbyt oddalone od czubka buta.
  5. Zapoznaj się z rozmiarówką danej marki i wybierz odpowiedni rozmiar buta. Nie powinien być ani za mały, ani zbyt duży (to często popełniany przez rodziców błąd – w ten sposób tylko utrudnisz dziecku chodzenie).

Czym charakteryzują się buty dla dzieci o dobrze dobranym rozmiarze? Przede wszystkim przywierają do stopy na tyle, na ile jest to komfortowe dla malucha, a dzięki regulowanym elementom da się ten kontakt zacieśnić lub poluźnić. Nie są zbyt duże – dziecko nie ma kłopotów z poprawnym stawianiem kroku – ale też na tyle luźne, aby nie uciskać stóp.

Kiedy trzeba być wyczulonym na ewentualne problemy? Zobaczysz je podczas przymierzania obuwia, dlatego bacznie obserwuj malucha, gdy chodzi w świeżo założonych butach.

Buty dla dzieci – zwróć na to uwagę przed zakupami

Oprócz rozmiaru musisz pomyśleć o kilku innych kwestiach. Dobierając buty, staraj się wybrać te, które pasują do wieku dziecka (szczególnie pod kątem jego rozwoju) i tego, w jakim stopniu jest ono aktywne  fizycznie. Jeśli maluch lubi biegać lub chodzi na zajęcia sportowe, konieczne będzie zapewnienie mu na przykład pary wiązanych adidasów.

A oto kilka pozostałych kryteriów, które trzeba wziąć pod uwagę:

  • możliwość dopasowania do stopy dzięki regulowanym zapięciom, paskom, sznurowadłom lub rzepom,
  • wygodę i komfort dziecka – pamiętaj, że to nie ty, ale właśnie ono będzie chodziło w wybranych butach, dlatego koniecznie weź pod uwagę jego punkt widzenia,
  • bezpieczeństwo – buty dla dzieci powinny mieć mocną konstrukcję, żeby szybko się nie zużyły, a dodatki, takie jak antypoślizgowa podeszwa amortyzująca upadki i usztywnione zapiętki, będą dodatkowymi atutami,
  • lekki, przyjemny w dotyku i przepuszczający powietrze materiał – wspólnie wybierzcie buty stworzone z tkanin i surowców, które nie nacierają skóry i nie powodują nadmiernego pocenia.

Na koniec warto zastanowić się nad tym, co jako pierwsze przychodzi nam na myśl na zakupach – czyli nad wyglądem butów. Powinny podobać się wizualnie nie tylko tobie, ale przede wszystkim dziecku. Ich wygląd i fason jest ważny także w kontekście okazji, na którą je kupujecie.

Gdzie kupić dobre buty dla dziecka?

Czy wizja zakupu butów dla malca stała się choć odrobinę mniej stresująca? Mamy taką nadzieję! Gdy masz już tę wiedzę, łatwiej będzie ci znaleźć odpowiednie obuwie. Obejrzyj więc buty dla dzieci na Smyk.com – sprawdź, ile pięknych i wygodnych par czeka tam na ciebie i twoją pociechę!