Co powinna mieć w torebce każda przyszła mama?

Kobieta w ciąży

Życie ciężarnej nie należy do najłatwiejszych. Choć każdy trymestr ciąży niesie ze sobą wiele radości dla oczekującego rodzica, to niestety wiąże się również z licznymi, nieco mniej przyjemnymi symptomami niż pierwsze wyczuwalne ruchy dziecka czy subtelnie zaokrąglający się brzuszek. W co powinna wyposażyć się przyszła mama, aby być przygotowaną na różne niespodzianki i lepiej przeżyć ten szczególny czas?

Środki higieniczne 

Ciężarna zawsze powinna mieć przy sobie podpaski higieniczne lub wkładki, a także chusteczki nawilżające lub żel antybakteryjny. Dlaczego? Pierwsze akcesoria okazują się bardzo przydane po wizytach na badaniu ginekologicznym. Wybierając się do lekarza z pewnością warto przykleić wkładkę do bielizny, a najlepiej wziąć też kolejną ze sobą, aby w razie potrzeby wymienić ją na nową.

Natomiast nawilżane chusteczki czy żel dezynfekujący przydadzą się ciężarnej w każdym miejscu publicznym, czyli w centrum handlowym, supermarkecie, kinie czy autobusie. Przyszła mama musi szczególnie dbać o higienę, aby uniknąć ryzyka groźnego dla dziecka przeziębienia. O czystość rąk powinna dbać w szczególności będąc w restauracji.

Suplementy diety

Z reguły, odpowiednio zbilansowana dieta wystarcza, aby pokryć zapotrzebowanie organizmu na składniki mineralne i witaminy. W przypadku kobiet ciężarnych zadanie to jest jednak zdecydowanie utrudnione.

Co więcej, jeśli chodzi o takie związki chemiczne jak chociażby kwas foliowy, suplementację zaleca się rozpocząć nawet na kilka miesięcy przed zajściem w ciążę. Wynika to z faktu, że foliany są niezwykle ważne w procesie kształtowania układu nerwowego dziecka, a pokrycie zapotrzebowania na tę substancję wraz z dietą jest praktycznie niemożliwe z uwagi na jej niestabilność i ograniczenie procesu wchłaniania kwasu foliowego w jelitach.

Przyszłym mamom poleca się jednak kompleksową suplementację witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych nienasyconych, których większość osób spożywa zdecydowanie zbyt mało.

Można zadbać o nią z pomocą jednego preparatu, dostępnego pod adresem https://www.superpharm.pl/mamadha-premium-15253.html.

Oczywiście, przyjmowanie każdego typu środków warto skonsultować wcześniej z lekarzem prowadzącym ciążę. W niektórych przypadkach ginekolog może zalecać suplementację większych lub mniejszych ilości danych substancji. Należy pamiętać też, że podobne preparaty przeznaczone są nie tylko dla ciężarnych, ale tez dla planujących ciążę oraz dla mam karmiących piersią.

Przekąski

Specjaliści często zalecają ciężarnym, aby spożywały lekki posiłek jeszcze przed wstaniem z łóżka o poranku. W przeciwnym razie mogą walczyć z mdłościami czy zasłabnięciami, kiedy ciąża jest już bardziej zaawansowana.

Uczucie głodu i osłabienia często zaskakuje przyszłą mamę w najmniej oczekiwanych momentach, dlatego ciężarna zawsze powinna mieć przy sobie niewielką, zdrową przekąskę, na przykład baton z owocami suszonymi i orzechami, opakowanie bakalii czy mus owocowo-warzywny.

Chodzi o to, by artykuły te nie zawierały niezdrowego cukru i stanowiły źródło dobrej energii, a do tego były na wyciągnięcie ręki, na przykład w przerwie w pracy czy w podróży. Poza tym, wskazane jest, aby kobieta w ciąży nie wychodziła z domu bez butelki wody i dbała o swoje nawodnienie przez cały dzień.

Ma to ogromne znaczenie dla jej dobrego samopoczucia, zwłaszcza kiedy jednym z dokuczliwych objawów ciąży okazują się dokuczliwe zaparcia. 

Kosmetyki kojące i nawilżające skórę

Ciąża wiąże się z wieloma zmianami w funkcjonowaniu organizmu kobiety, w tym w szczególności ze zmianami dotyczącymi równowagi hormonalnej. Takie zmiany mogą prowadzić do występowania nieoczekiwanych reakcji alergicznych i podrażnień po zaaplikowaniu dotychczasowo stosowanych kosmetyków.

Dobrym rozwiązaniem takich problemów z zwykle okazuje się zamiana ich na warianty przeznaczone dla posiadaczy wrażliwej cery, na kosmetyki dla alergików lub na preparaty o 100% naturalnym składzie. Dużym problemem bywa także nadwrażliwość skóry, która intensywnie rozciąga się wraz ze wzrostem dziecka i przybieraniem kobiety na wadze.

Na piekącą i swędzącą skórę warto aplikować krem z dodatkiem kojącego pantenolu, na przykład Alantan Dermoline, który błyskawicznie łagodzi podrażnienia i daje uczucie przyjemnego chłodu.

Poza tym, skórę ciała w takich partiach jak brzuch, uda, piersi i pośladki ciężarna powinna też regularnie nawilżać i uelastyczniać, jeśli chce uniknąć nieestetycznych rozstępów.

Dokumenty

Ciężarna – zwłaszcza w trzecim trymestrze lub w ciąży zagrożonej – nie powinna opuszczać domu bez podstawowych dokumentów związanych z przebiegiem ciąży, a także bez informacji o przyjmowanych na stałe lekach czy o chorobach przewlekłych.

Warto w torebce przechowywać także listę kontaktów do osób bliskich oraz dokument z oznaczeniem grupy krwi. Nawet jeśli dokumentacja tego typu nie okaże się przydatna w okolicznościach wypadku czy innego nieszczęśliwego zdarzenia, pozwoli przyszłej mamie uniknąć skutków własnego zapominalstwa, kiedy szykując się do pracy nie uwzględni zaplanowanej wizyty u ginekologa.