Co warto zobaczyć w Trójmieście? Najciekawsze atrakcje turystyczne

Gdańsk

Trójmiasto jest jednym z najchętniej odwiedzanych regionów w Polsce. Co roku przyjeżdżają tu tysiące turystów zarówno z Polski jak i zza granicy. Odwiedzających przyciągają nie tylko piękne plaże, ale także bogata oferta kulturalno-rozrywkowa. Sprawdź co warto zwiedzić będąc w Trójmieście.

Westerplatte

Jednym z symboli Gdańska i całego Trójmiasta jest Westerplatte. To tu 1 września 1939 roku rozpoczęła się Druga Wojna Światowa. W celu upamiętnienia tych tragicznych zdarzeń w 1966 roku postawiono tu słynny Pomnik Obrońców Wybrzeża – będący symbolem Westerplatte. Warto wiedzieć, że samo Westerplatte jest częścią Gdańska stanowiącą niewielki półwysep w okolicach ujścia Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. Obecnie nie jest zamieszkały.

Zwiedzanie Westerplatte jest darmowe, a dostać możemy się tu niemal cały rok. Możemy zdecydować się na samodzielne spacerowanie i odkrywanie terenu, lub wykupić w Gdańsku zwiedzanie z przewodnikiem, który przekaże nam tło historyczne okolicy. W sezonie wakacyjnym na wodach zatoki gdańskiej kursują tramwaje wodne, które oferują rejsy z centrum Gdańska bezpośrednio na Westerplatte.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Jeżeli zastanawiacie się co warto zobaczyć w Gdańsku, nie możecie przegapić wizyty w Muzeum II Wojny Światowej. To nie tylko miejsce pamięci historycznej, ale także doskonała forma edukacji dla odwiedzających, niemal w każdym wieku. Wstęp do obiektu jest biletowany (bilety można wykupić z wyprzedzeniem przez internet), a zwiedzanie odbywa się z audio-przewodnikiem. 

Na miejscu czeka na nas kilkugodzinna lekcja historii, na ogromnej powierzchni, wśród której znajduje się mnóstwo artefaktów, rękopisów czy dzieł sztuki. Nie brakuje również zapisów audio i wideo, które przeniosą nam w dramatyczne czasy II wojny światowej. Muzeum przedstawia tragiczną historię nie tylko Polski ale i całej Europy, ale także opisuje codzienność i życie w zniszczonym wojną kraju.

Bohaterów Monte Cassino w Sopocie

Punkt obowiązkowy podczas wizyty w Sopocie. Słynny „Monciak” to inaczej deptak prowadzący ulicą Bohaterów Monte Casino. Wzdłuż niego czekają na nas liczne restauracje, sklepy oraz inne popularne atrakcje w Sopocie, jak choćby Krzywy Domek. Schodząc w dół deptakiem dojdziemy na Plac Zdrojowy, przy którym znajduje się wejście na sopockie molo. To kolejny obowiązkowy punkt w mieście. Z najdłuższego molo w Europie rozciąga się przepiękna panorama nie tylko na Sopot i okoliczne plaże, ale także całą Zatokę Gdańską.

Widok na plażę w Sopocie
Widok na plażę w Sopocie

„Dar Pomorza” – Muzeum na statku

Będąc w Gdyni koniecznie warto udać się na spacer w okolice Skweru Kościuszki. Znajdują się tu liczne restauracje, czy kawiarnie, ale przede wszystkim to miejsce gdzie cumują najsłynniejsze statki: Dar Pomorza i Dar Młodzieży. Ten pierwszy oferuje zwiedzanie statku, na którym założono muzeum poświęcone żegludze i historii żaglowca. „Dar Pomorza” możemy znaleźć przy Nabrzeżu Pomorskim. Przez wielu uważany jest za jeden z najważniejszych obiektów historycznych  i zabytkiem polskiego dziedzictwa morskiego.

Długi Targ w Gdańsku

Wybierając się na spacer w Gdańsku koniecznie zajrzyjcie na Długi Targ. Klimatyczna uliczka, ciągnąca się przez kilkuset metrowy odcinek starego miasta, poprowadzi nas aż nad samą Motławę. Przy Długim Targu znajduje się słynna Fontanna Neptuna, będąca symbolem Gdańska. Na trasie Długiego Targu znajdzie się także wiele innych historycznych obiektów, takich jak: Zielona Brama, Dwór Artusa czy Ratusz Głównego Miasta. Zdecydowanie warto odwiedzić każdy z nich.