Co zrobić, kiedy dziecko zachoruje na wakacjach?

Chore dziecko w łóżku z mamą

Sytuacje, w których dziecko zachoruje na wakacjach, niestety nie należą do rzadkich i wielu rodziców przynajmniej raz musiało stawić czoła temu problemowi. Mimo że najczęściej maluchy mają infekcje w okresie jesienno-zimowym, to ze względu na to, że ich układ odpornościowy nie jest jeszcze dobrze rozwinięty, chorują znacznie częściej niż dorośli, a nieprzyjemne objawy mogą wystąpić u nich również latem. Dlatego rodzice wożą ze sobą apteczkę, w której znajdują się najważniejsze preparaty takie jak syrop na kaszel dla dzieci czy środki przeciwbiegunkowe. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy dziecko zachoruje na wakacjach? Podpowiadamy.

Gorączka na wakacjach – leki przeciwgorączkowe 

Bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy dziecko podczas wakacji dostanie gorączki. Jeżeli nie towarzyszą jej inne objawy, a temperatura malucha sięga powyżej 38 stopni i nadal rośnie, warto podać mu leki przeciwgorączkowe.

W zależności od wieku może to być paracetamol lub ibuprofen. Jeżeli mamy możliwość zasięgnięcia chociażby teleporady lekarskiej, warto wówczas skontaktować się ze specjalistą. Jeżeli dodatkowo maluch kaszle, przyda nam się syrop na kaszel dla dzieci. Dobrze jest w wakacyjnej apteczce umieścić również środki na ból gardła, ponieważ jeżeli u malucha rozwija się standardowa infekcja wirusowa, wówczas może towarzyszyć mu również ten objaw.

Kaszel a na wakacjach – syrop na kaszel dla dzieci

Czasami dziecko zaczyna kaszleć na wakacjach, jednak po zmierzeniu jego temperatury, okazuje się ona prawidłowa. Takie zachowanie może świadczyć o rozwijającej się infekcji bakteryjnej lub wirusowej, ale także alergii, a nawet reakcji organizmu malucha na zbyt suche powietrze. Jeżeli jednak kaszel jest uporczywy, warto podać maluchowi syrop na kaszel dla dzieci. Jest to produkt, który warto mieć w swojej wakacyjnej apteczce. Jeżeli dziecko jest astmatykiem lub alergikiem, wówczas kaszel może złagodzić dodatkowo inhalacja.

Wymioty i biegunka na wakacjach – środki przeciwbiegunkowe

Trzecią najczęstszą sytuacją, z którą rodzice mierzą się na wakacjach, jest ta, gdy maluch zaczyna wymiotować i ma biegunkę. Takie objawy mogą być związane zarówno z infekcją przewodu pokarmowego, jak i zmianą flory bakteryjnej, a nawet nieświeżym jedzeniem czy zatruciem.

W takiej sytuacji należy dbać o odpowiednie nawodnienie malucha i podawanie mu płynów często, lecz małymi porcjami. Możemy zastosować również elektrolity i w zależności od wieku dziecka, w przypadku biegunki podać mu węgiel aktywny lub inne środki przeciwbiegunkowe.

materiał partnera