Czas na narty! Porady na pierwszy wyjazd na stok

narciarz

Planujesz w tym sezonie zimowym po raz pierwszy wybrać się na narty? Zastanawiasz się, jak przygotować się do takiego wyjazdu? Szukasz zwięzłego poradnika z najważniejszymi informacjami na ten temat? Jesteś w odpowiednim miejscu!

Przed pierwszym wyjazdem na narty trzeba zadbać o kilka istotnych kwestii. Wśród nich jest kondycja fizyczna, sprzęt narciarski, zaplanowanie nauki jazdy oraz ubezpieczenie narciarskie, czyli rozszerzone ubezpieczenie turystyczne, o którym więcej przeczytasz na https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/.

Po pierwsze, kondycja

Wydawać by się mogło, że zjazd na nartach nie wymaga żadnych przygotowań kondycyjnych. Ot zakładasz narty, stajesz na szczycie stoku, ruszasz w dół, a grawitacja robi swoje. Nic bardziej mylnego, zwłaszcza w przypadku osób, które na co dzień nie mają nic wspólnego ze sportem.

Pamiętajmy, że również osoby, które mają doświadczenie w jeździe na nartach, ale od dawna siedziały tylko w biurze lub samochodzie i nie były aktywne fizycznie, powinny przygotować się do wyjazdu w góry. Dlaczego to takie ważne?

Podczas zjazdu na nartach intensywnie pracują mięśnie nóg (ud, łydek), pośladki, brzuch i ramiona. Bez odpowiedniego przygotowania fizycznego narciarz naraża się nie tylko na zakwasy (zapewne i tak się one pojawią), ale także na kontuzję. Mniej sprawne mięśnie to także większe ryzyko upadku, a w konsekwencji poważniejszy uraz.

Oczywiście przygotowanie do wyjazdu na narty nie wymaga zaaplikowania sobie ciężkich treningów, choć umiarkowany trening siłowy polecamy każdemu. W celu przyzwyczajenia organizmu do wysiłku zaleca się rozpoczęcie regularnych ćwiczeń na miesiąc czy dwa wcześniej. Może to być siłownia, rower, basen, bieganie czy gimnastyka w domu.

Po drugie, sprzęt narciarski

Nie masz sprzętu narciarskiego i zastanawiasz się, co trzeba kupić przed pierwszym wyjazdem? Odpowiedź może być tylko jedna – nic. Na debiut na stoku narciarskim najlepiej wypożyczyć sprzęt. Lepiej najpierw sprawdzić, czy Ci się ten sport spodoba, a dopiero potem zacząć kompletować swój sprzęt.

Warto jednak pamiętać o odpowiednim doborze sprzętu i odzieży na narty:

  • narty – początkującym poleca się narty krótkie, którymi łatwiej się manewruje (ich długość powinna wynosić Twój wzrost minus 10-20 cm);
  • zapięcia – dopasowane do wagi;
  • kijki – dobrane do wzrostu, tak, by w czasie ich trzymania ręka w łokciu była ugięta pod kątem prostym;
  • kask – obowiązkowe wyposażenie, powinien dobrze przylegać i nie utrudniać ruchów głowy;
  • odzież narciarska – ją trzeba kupić, ważne by była nieprzemakalna;
  • gogle – chronią przed słońcem i śniegiem.

Może to Cię zaskoczy, ale kup krem z filtrem, ponieważ na stoku słońce może świecić intensywnie, a do tego odbija się od śniegu.

Po trzecie, nauka dla początkujących

Na pierwszy wyjazd na narty warto wybrać ośrodek narciarski, gdzie są proste trasy zjazdowe. Najlepiej pojechać w polskie góry lub gdzieś blisko (Czechy, Słowacja), ponieważ i tak na początku większość czasu spędzisz na oślej łączce, ucząc się techniki. A jak uczyć się jeździć na nartach?

Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie nauka pod nadzorem wykwalifikowanego instruktora, który pokaże Ci prawidłową technikę jazdy oraz skoryguje ewentualne niedociągnięcia. Przy instruktorze nauka jest najbezpieczniejsza i najszybsza.

Z drugie strony można pojechać na swój pierwszy wyjazd z doświadczoną osobą, która umie dobrze jeździć na nartach. Jeśli ma ona cierpliwość i dryg do nauczania, to może to być dobry pomysł. Z pewnością nie polecamy samodzielnej nauki, która może skończyć się kontuzją lub urazem.

Jeśli szukasz dodatkowych informacji na ten temat, to zajrzeć na stronę https://mubi.pl/poradniki/jak-przygotowac-sie-do-pierwszego-wyjazdu-na-narty/.

Po czwarte, ubezpieczenie

Wyjeżdżając w góry, zawsze warto mieć ubezpieczenie narciarskie, które jest rozszerzonym wariantem ubezpieczenia turystycznego. Pamiętaj, że można rozważyć jego zakup także na wyjazd w polskie góry. Co powinno zawierać ubezpieczenie narciarskie dla osoby, która wybiera się za granicę na stok?

Ubezpieczenie narciarskie na zagraniczny wyjazd na pewno będzie zawierać ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance oraz rozszerzoną ochronę o uprawianie sportów. Warto, by w pakiecie znalazło się także NNW, OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie bagażu wraz ze sprzętem sportowym – wylicza Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Wprawdzie OC w życiu prywatnym, NNW i ubezpieczenie bagażu są dobrowolne, ale na przykład na włoskich stokach OC jest obowiązkowe. Jego brak jest karany mandatem w wysokości od 100 do 150 euro.

Pamiętaj, że przy zakupie ubezpieczenia na narty, trzeba rozszerzyć ochronę o tę aktywność – trzeba po prostu podać, jaki jest cel wyjazdu (narty, snowboard). Ochronę na tygodniowy wyjazd za granicę można kupić już za kilkadziesiąt złotych, a więc w porównaniu z kosztami noclegu, transportu, skipassów czy wyżywienia jest to bardzo niska kwota.