Czym Turcja przyciąga turystów? Poznaj jej największe atrakcje.

Turcja - wakacje, atrakcje z dziećmi

Turcja to od lat jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków na urlop. Turystów przyciągają tu nie tylko okazje cenowe, ale przede wszystkim wysokiej klasy hotele, doskonałe all inclusive i piękne plaże. Kraj jest też bogaty w zachwycające zabytki i wspaniałe atrakcje. To świetnie miejsce na wypoczynek samemu lub z dziećmi. Poniżej znajdziesz te największe i najpopularniejsze.

Urlop w Turcji – dlaczego warto?

Turcja niezależnie od pory roku przyciąga tłumy turystów. Znajdują tu oni wszystko, czego można oczekiwać od urlopu – wysokiej klasy hotele w formule all inclusive, rodzinne atrakcje, plaże z łagodnym zejściem do morza, fantastyczne zabytki, doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, bogate życie nocne, a nawet stoki narciarskie.

W zależności od celu twojej wizyty w Turcji, pory roku i oczekiwań, miejsca, które odwiedzisz, będą się różniły. Jedno jest pewne – urlop w Turcji na pewno spełni Twoje oczekiwania. Wiele interesujących propozycji wczasów, wycieczek, a nawet wyjazdów narciarskich znajdziesz, przeglądając ofertę wyjazdów do Turcji z ITAKĄ.

Kiedy najlepiej jechać do Turcji?

Jeśli wybierasz się do Turcji na wakacje i marzysz o wysokich temperaturach i ciepłej wodzie, jedź do Turcji od końca maja do października. Temperatury powietrza sięgają tu wtedy 30 stopni lub więcej, a woda ma ponad 25 st. C. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, kiedy średnie temperatury to ok. 34 st. C.

Na zwiedzanie doskonałym czasem jest okres późnej jesieni i wczesnej wiosny, kiedy w Turcji jest ok. 20 st. C, a często termometry pokazują powyżej dwudziestu kresek. Zimą natomiast jest doskonały czas na zwiedzanie dla tych, którzy lubią temperatury charakterystyczne dla polskiej wiosny, czyli ok. 15-17 st. C. Wybierając się do Turcji od końca listopada do końca marca, możesz też skorzystać z oferty narciarskiej – znakomicie przygotowanych stoków z wyciągami i świetnymi hotelami z bogatą ofertą apres ski.

Największe atrakcje Turcji

Wizyta w Turcji to nie tylko okazja do wypoczynku. Kraj obfituje w piękne miejsca i wyjątkowe zabytki. Co warto zobaczyć w Turcji? Poniżej krótkie zestawienie.

Stambuł

Orientalne miasto położone na dwóch kontynentach, które oddziela od siebie Cieśnina Bosfor to miejsce nowoczesne, kosmopolityczne i tętniące życiem. Stambuł oferuje kolorowe i klimatyczne bazary, jak Kryty Targ, gdzie znajdziesz 4 000 sklepików niemal ze wszystkim, czego zapragniesz Inspiruje także zabytkami.

Stambuł Meczet- Turcja

Koniecznie zobacz: Hagia Sophia – symbol miasta i czwarty co do wielkości kościół katedralny świata, Błękitny Meczet – jeden z najwspanialszych przykładów klasycznej sztuki islamskiej w Turcji, Hipodrom, Pałac Topkapi – XV-wieczna budowla, siedziba sułtanów ze wspaniałymi ogrodami oraz Wieża Galata – Zbudowana w 1384 r. 67-metrowa zabytkowa budowla pełniąca dawniej funkcje m.in. fortyfikacyjne.

Balonu w Turcji

Magiczna Kapadocja

Wspaniały krajobraz Kapadocji stworzyła matka natura. W wyniku wybuchu wulkanów, a później pod wpływem wiatru, wody i temperatury ukształtowały się tu pionowe tufowe formacje.

Turyści szczególnie chętnie wybierają się tu na zachód słońca lub lot balonem, ale miejsce to ma także ciekawą historię. W czasach prześladowania pierwszych chrześcijan w kominach powstawały kościoły i domostwa, a także sieci podziemnych miast, w których chronili się i żyli ludzie.

Stare miasto Antalya - Turcja

Alanya z plażą Kleopatry

Słynny kurort z wysokiej klasy hotelami i miasto z bogatą historią. W Alanyi warto wybrać się na spacer po wspaniałych parkach, skorzystać z oferty hammamów i parków wodnych lub odkrywać wnętrza i okolice Jaskini Damlataş. Możesz też wybrać się na wycieczkę, np. do zachwycającej Kapadocji, bo Alanya to także świetna baza wypadowa. Najpopularniejszym miejscem w okolicy jest Plaża Kleopatry – piękna, piaszczysta, długa na ponad 2 km plaża, na której podobno wypoczywała sama królowa Egiptu.

Wapienne tarasy w Turcji

Wapienne tarasy w Pamukkale

Pamukkale, czyli po turecku Bawełniany Zamek to wspaniałe wapienne tarasy „spływające” po zboczu góry, które podobno potrafią odmładzać. Dawniej były ulubionym kąpieliskiem władców, dziś stanowią teren Parku Narodowego i zostały wpisane na listę UNESCO.

Plaża w Turcji

Wakacje w Antalyi

Antalya to zabytkowe miasto z portem rzymskim, zabytkową dzielnicą Kaleici z osmańskimi budynkami i Bramą Hadriana ze 130 r. n.e. To także jeden z najchętniej wybieranych wakacyjnych kurortów z atrakcjami dla rodzin, jak akwaria i delfinaria oraz jedną z najnowocześniejszych dzielnic hotelowych w Turcji. Lara to pięciogwiazdkowe hotele znanych sieci przy pięknej, piaszczystej plaży z barami i tawernami.

Zabytkowe Side

Niewielkie miasteczko Riwiery Tureckiej pozwala odpocząć bez pośpiechu w doskonałych hotelach, zrelaksować się na piaszczystej plaży lub odkrywać zabytki. Te znajdziesz w samym centrum miasta. Starożytne Side to ruiny wspaniałych świątyń Ateny i Apollina z II w. n.e., antycznego teatru czy olbrzymiej agory z kolumnadą. Po zmroku kameralne Side zamienia się w tętniący życiem kurort, w którym turyści spędzają czas w klimatycznych kawiarniach i tawernach lub korzystają z życia nocnego w klubach.

Marzysz o odkrywaniu atrakcji Turcji? Nie czekaj i zrealizuj swoje podróżnicze plany. A przed podróżą nie zapomnij nauczyć się choć kilku zwrotów po turecku, którymi zaimponujesz miejscowym. Poznasz je, dzięki rozmówkom tureckim na blogu ITAKI – PRZECZYTAJ.