Każde wnętrze nabiera uroku i charakteru dzięki odpowiednio dobranym dodatkom, od dywanu, poprzez lampę, poduszki, ozdoby, na wystroju okna kończąc. Ten ostatni element jest bardzo istotny. Ma nie tylko walory dekoracyjne, ciesząc oko i zachwycając estetyką, ale także praktyczne. Decyduje, ile z przestrzeni zewnętrznej będzie widoczne w pokoju i odwrotnie.
Wpływa również na ilość światła, jaka przedostanie się do wnętrza i jakiego rodzaju ono będzie. Zanim wybierze się firankę do pokoju dziecięcego, dobrze jest więc zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami wobec niej nie tylko od strony wizualnej.
Firany do pokoju dziecka
Pokój dziecięcy to dla małego człowieka miejsce szczególne w przestrzeni domu czy mieszkania. Stanowi królestwo dziecka, w którym powinno czuć się ono komfortowo i bezpiecznie, znajdować schronienie, spokojnie zasypiać po długim dniu, mieć swoje zakamarki na skarby i ważne przedmioty.
W pokoju dziecko spędza mnóstwo czasu, dlatego ważne, aby było to miejsce wspomagające jego rozwój, ale też dające poczucie, że ma ono wpływ na jego wygląd i sposób urządzenia. Wybierając firany do pokoju niemowlaka trzeba samemu rozważyć, jakie będą najlepiej spełniały swoje funkcje.
Natomiast w przypadku starszego dziecka warto uwzględnić jego zdanie, zwłaszcza jeśli ma to być firanka z określonym wzorem czy motywem bajkowym. I chociaż względy praktyczne nadal pozostaną w gestii rodzica, to wzięcie pod uwagę głosu dziecka w kwestii kolorystyki czy ulubionego bohatera z bajki, wzmocni w nim poczucie, że pokój jest rzeczywiście jego przestrzenią.
Czym kierować się przy wyborze firany do pokoju dziecka?
Pokój dziecięcy powinien być przytulny i dawać dziecku poczucie prywatności. Jednym z elementów mających wpływ na wybór firany jest przestrzeń znajdująca się za oknem. Inna firana będzie odpowiednia do okna, za którym malują się jedynie korony drzew albo błękit nieba, a inna, gdy ruchliwa ulica.
Zbyt wiele bodźców widocznych z zewnątrz może z jednej strony działać pobudzająco na wyobraźnię, ale z drugiej łatwo rozpraszać i wywoływać poczucie niepokoju. Dlatego w przypadku, gdy za oknem często panuje gwar i ruch, korzystniej będzie wybrać firanę, która odpowiednio zasłoni okno tak, aby świat zewnętrzny nie „wdzierał się” do przestrzeni pokoju i nie zakłócał jej. Kiedy za oknem panuje spokój można wybrać firanę o mniej zwartej fakturze.

Kolejnym aspektem, na który powinno się zwrócić uwagę przy wyborze firany jest naturalne oświetlenie pokoju, czyli kierunek padania promieni słonecznych. Pokój znajdujący się od strony południowej czy wschodniej będzie bardziej słoneczny, od północnej zdecydowanie mniej. Zadaniem firany jest przepuszczać optymalną ilość światła i ładnie je rozpraszać tak, aby chronić dziecko przed nadmiarem wpadających promieni słonecznych, ale jednocześnie zapewniać w pokoju odpowiednią ilość dziennego światła.
Oprócz odpowiedniego nastroju i oświetlenia warto uwzględnić także inne aspekty praktyczne, bezpośrednio wiążące się z użytkowaniem firan, takie jak sposób ich ściągania i zakładania czy długość. Firana w pokoju dziecka będzie częściej zdejmowana niż w innych pomieszczeniach. Coraz więcej dzieci jest dotkniętych alergią na kurz, co wiąże się z koniecznością częstszego prania materiałowych dodatków, w tym również firan. Małe rączki nieraz bywają umazane farbkami, kredkami, ketchupem czy innymi rozmaitościami, które w zetknięciu z firaną pozostawiają ślady. Im łatwiejszy sposób zawieszania firany, tym więcej czasu i energii zaoszczędzi rodzic podczas domowych obowiązków. Dobrze sprawdzi się tu firanka na przelotkach.
Jeśli chodzi o długość to praktyczna będzie krótka firana, w przeciwieństwie do tej sięgającej do ziemi. W przypadku alergików uzyska się w ten sposób mniejszą powierzchnię osiadania kurzu. Dla młodszych dzieci krótka firanka będzie zwyczajnie bezpieczniejsza. Dziecko raczkujące, stawiające pierwsze kroki czy nawet nieco starsze może łatwo zaplątać się w długą firanę, co bywa niebezpieczne.
Firany do pokoju dziewczynki
Sposób urządzenia pokoju dziewczęcego i chłopięcego różni się pod wieloma względami, zatem i dobór firan będzie w obu przypadkach odmienny. Do pokoju dziewczynki pasuje firanka wykończona u dołu fantazyjnymi falami czy w kształcie łuku, dłuższa po bokach, krótsza pośrodku.

Prosta firanka również się sprawdzi, szczególnie, gdy będzie przyozdobiona np. elementami kwiatowymi. Stanowią one urozmaicenie i czynią firankę bardziej przyjazną. W przypadku starszej dziewczynki motywy można dobrać zgodnie z zainteresowaniami dziecka. Jeśli lubi motyle, mogą one przyozdabiać firankę. Jeśli kocha koty, firanka z kocim wzorem na pewno sprawi wiele radości. Istotna jest również kolorystyka. Firany w pokojach innych niż dziecięce są zazwyczaj w kolorze białym lub kremowym. Pokój dziecka to przestrzeń, gdzie powinna królować radość, a zatem i kolor.
Dodatkowe elementy, jak kokardy, taśmy, motywy czy cała firanka mogą być w kolorze, który dziewczynka lubi. Dla młodszych dzieci dobrze jest wybierać kolory pastelowe i stonowane. Są łagodniejsze i przyjemniejsze, tworzą miłą, przytulną atmosferę i znacznie lepiej oddziałują na samopoczucie dziecka niż kolory ostre i jaskrawe.
Firany do pokoju chłopca
Do pokoju chłopca, zwłaszcza już nieco starszego, będzie odpowiednia firanka prosta lub delikatnie pofalowana. Tu również ciekawym urozmaiceniem będą wzory. Piłki nożne, koparki, samochody, rakiety, wesołe zwierzaki na pewno wywołają na buzi małego odkrywcy świata uśmiech i radość.

Okno to miejsce w pokoju, w które często się spogląda sprawdzając czy pada, co dzieje się na zewnątrz, jaki ptak właśnie przefrunął. Pogodna firanka z uśmiechniętymi misiami czy innymi przyjaznymi wzorami potrafi rozchmurzyć nawet szary dzień. Pomogą w tym z pewnością kolory.
Elementy błękitne, zielone, pomarańczowe, fioletowe przyozdobią nie tylko okno, ale i cały pokój.
Bajkowe firanki dla dzieci
Kiedy dziecko wejdzie w wiek dorastania, wygląd firany raczej nie będzie miał dla niego większego znaczenia, a jedynie względy praktyczne. Natomiast w przypadku małych i nieco starszych dzieci firanka jest elementem bardzo ważnym, dodającym pokojowi magii, czyniącym z niego niezwykłą, bajkową przestrzeń, w której dziecko czuje się nie tylko dobrze i bezpiecznie, ale i wyjątkowo.
Księżniczka Anna albo Olaf, Myszka Miki, Zygzak McQueen czy inna postać z ulubionej bajki wesoło spoglądająca z firanki to sposób na niezwykłą aranżację pokoju dziecięcego, spersonalizowaną pod kątem upodobań dziecka, ale też na wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa. Okno jest swoistym łącznikiem z zewnętrznym światem.
Pokój dziecięcy to przestrzeń, gdzie dziecko czuje się pewnie i bezpiecznie. Poza domem jest nieznany świat, który wzbudza ciekawość, ale i niekiedy niepokój czy strach. Bajkowa firana zdobiąca okno, przez które dziecko spogląda na świat zewnętrzny, jest w stanie uczynić go bardziej przyjaznym i radosnym. Również wieczorami, kiedy za oknem panuje ciemność, łatwiej na nią spoglądać wraz z bajowymi postaciami.
Firana z motywami bajkowymi posłuży tak długo, jak dziecko będzie kochało daną bajkę. Wraz z wiekiem zainteresowania ulegają zmianie i w pewnym momencie padną słowa „mamo, jestem już na to za duży”. Rodzi się pytanie, czy nie wybrać bardziej uniwersalną firankę. Jednak dodatki w pokoju dziecka, jak i inne elementy, siłą rzeczy z czasem się zmieniają i nie dotyczy to jedynie firan.
Radość, jaką niosą kolorowe firanki ze wzorami czy firanki bajkowe i atmosfera, jaką potrafią wywołać są bezcenne. Z biegiem czasu, kiedy dziecko wybierze już inną firankę do swojego okna, poprzednią można przekazać młodszemu dziecku lub schować jako pamiątkę z dzieciństwa, do której za jakiś czas dziecko z pewnością wróci z sentymentem.
Zostaw odpowiedź
Zobacz komentarze