Huśtawka do pokoju dziecka – jak to zrobić mądrze?

Huśtawka w pokoju dziecka

Huśtawki jeszcze nie dawno kojarzyły się głównie z zabawką dla najmłodszych. Obecnie korzystają z nich również starsze dzieci, nastolatki czy nawet dorośli. Jest to również modny element dekoracyjny. Z tego artykułu dowiesz się dlaczego warto ją kupić i jak dobrać odpowiednią huśtawkę dla swojej pociechy.

Huśtawka do pokoju dziecka

Huśtawka to nie tylko zwykła dziecięca zabawka. Aktualnie jest to również modny element dekoracyjny, który wpasuje się niemal w każde wnętrze. Możemy ją powiesić w salonie, na tarasie czy w pokoju dziecięcym. Z pewnością jest to ciekawy element wystroju wnętrz, który coraz częściej pojawia się w wielu wnętrzarskich inspiracjach. Jednak nie to jest najważniejsze. Nie każdy wie, że bujanie się na huśtawce uspokaja, pozwala się zrelaksować i co najważniejsze wspiera prawidłowy rozwój dziecka. Taka huśtawka powinna więc znaleźć się w pokoju każdego dziecka. 

Bujanie daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Zwłaszcza niemowlakom, którym kojarzy się z pobytem w brzuchu mamy, gdzie było ciepło i przyjemnie. Dlatego dzieci już od urodzenia uwielbiają wszelkie kołyski czy lulanie na rękach. Nic nie stoi na przeszkodzie by sprawić dziecku huśtawkę, która będzie z nim przez wiele lat.

Huśtawki dziecięce dają więcej niż myślisz…

Spędzanie czasu na huśtawce to nie tylko przyjemny relaks. To również bardzo ważny trening równowagi i koordynacji ruchowej. Kołysanie pobudza powstawanie połączeń nerwowych, aktywuje mózg do działania, a nawet rozwija wyobraźnie. Podczas bujania dziecko poznaje swoje ciało i otaczający go świat, rozwija swoją wyobraźnie przestrzenną, a nawet wzmacnia mięśnie.

Każdy z nas wie ile wysiłku najpierw należy włożyć w nauczenie się samodzielnego bujania na huśtawce. Dla małego dziecka wcale nie jest to takie proste. Dzięki temu dziecko staje się świadome swojego ciała i ruchu. Zauważa, że odpowiednie ułożenie ciała powoduje, że huśtawka zaczyna się poruszać. Taka z pozoru błaha zabawa ułatwia chociażby naukę jazdy na rowerze. Dzięki zabawie na huśtawce dziecko ma bowiem lepiej skoordynowane ruchy i dużo bardziej panuje nad swoim ciałem.

Dzieci, które od urodzenia były bujane szybciej zaczynają poznawać świat. Szybciej siadają czy zaczynają chodzić. Warto wykorzystać zwłaszcza pierwsze dwa lata życia dziecka kiedy to jego rozwój jest najszybszy. 

Szukając odpowiedniej huśtawki zadbajmy o bezpieczeństwo. Zwróćmy uwagę czy została ona wykonana w odpowiedni sposób oraz czy materiał użyty do jej wykonania jest bezpieczny. Oprócz wykonania ważny jest również sposób montażu i tutaj zadbajmy by zastosować odpowiednie mocowanie tak by huśtawka nie urwała się w trakcie huśtania.

Huśtawka do pokoju dziewczynki

Wybierając huśtawkę dla małej księżniczki do wyboru mamy wiele ciekawych wzorów oraz kolorów. Tradycyjnie możemy postawić na kolor różowy, ale może być to również szarość czy beż. Wszystko zależy tak naprawdę od kolorystyki jaka panuje w pokoju. Modne ostatnio są plecione, makramowe huśtawki. Ich stylistyka świetnie pasuje do wnętrz w stylu boho, ale są one na tyle urocze, że na pewno sprawdzą się w większości dziewczęcych pokoików. 

Wybierając huśtawkę dla dziewczynki kilku letniej warto by była ona atrakcyjna wizualnie dla dziecka. Możemy wybrać model z króliczymi uszami, czy nosem i wąsami. Taka huśtawka z pewnością będzie dla dziecka ciekawa. Jeżeli nasza pociecha jest już nieco starsza warto pomyśleć o nieco bardziej klasycznej kolorystyce i wzorze, który będzie towarzyszył dziecku przez bardzo długi czas.

Do wyboru oprócz tradycyjnych huśtawek mamy również huśtawki stojące czy wiszące kokony. Te ostatnie cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego. Dziecko może całe wejść do środka i dosłownie w niej spać. Tutaj również do wyboru mamy różne kolory i wzory. Taki kokon umieszczony tuż nad ziemią będzie odpowiedni dla nawet bardzo małego dziecka. Dzięki niskiej wysokości będzie on również bezpieczny i dziecko samodzielnie będzie mogło z niego korzystać. 

Huśtawka typu bocianie gniazdo

Przykład huśtawki typu bocianie gniazdo.

Wybierając huśtawkę dla dziewczynki dobrym wyborem będzie bocianie gniazdo. Z pewnością ten rodzaj huśtawki najlepiej wpisze się w stylistykę pokoju małej księżniczki. Będzie to wybór na lata, ponieważ ten rodzaj huśtawki doceni również nastolatka.

Huśtawka do pokoju chłopca

W przypadku chłopców możemy wybrać huśtawkę lub kokon w kolorze niebieskim, zielonym, beżowym czy czerwonym. Może być to bardzo kolorowa mieszanka. Wybór odpowiedniej wersji kolorystycznej powinien być uzależniony od kolorystyki panującej z pokoju dziecka. Jeżeli chodzi o rodzaj huśtawki to w zasadzie najważniejsze by była ona dopasowana do wieku i wagi dziecka, a korzystanie z niej było bezpieczne. Może być to zarówno tradycyjny model drewniany z miękką wkładką. Taką ładną wkładkę z łatwością będzie można dopasować do kolorystki panującej w pokoju. 

Jeśli zastanawiamy się nad odpowiednim rodzajem huśtawki dla kilku latka z pewnością lepszym wyborem będzie kokon. Chłopcy często bardziej niż dziewczynki lubią ukrywać się, a taki kokon z pewnością może stać się świetną bazą.

Huśtawka do pokoju dziecka stojąca

Są to najczęściej huśtawko- leżaczki dla mniejszych dzieci. Największym plusem tego typu huśtawki jest jej mobilność. Nie wymaga ona mocowania do sufitu, więc i nie musimy wykonywać żadnych otworów. Taki rodzaj huśtawki sprawdzi się zwłaszcza kiedy dziecko w ciągu dnia bawi się w różnych pomieszczeniach. 

Możemy ustawić ją w pokoju dziecka czy w salonie. Przez cały czas zabawy możemy mieć dziecko na oku. Dla najmłodszych dzieci wybierzmy taką z kubełkowym siedziskiem posiadającej pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Starsze dzieci, które mogą się samodzielnie trzymać mogą korzystać z większej wersji stojącej huśtawki wyposażonej w proste siedzisko zamocowanego na solidnych linach.

Często takie huśtawko – leżaczki posiadają dodatkowo różne funkcje. Mogą być to zarówno wibracje, relaksujące melodie czy nawet grzechotki lub cały panel edukacyjny do zabawy dla dziecka. Czasem w górnej części istnieje możliwość zawieszenia zabawek wiszących. Jeśli dziecko jest ciekawe świata taka zabawka może dodatkowo dać rodzicowi kilka minut więcej na odpoczynek. 

Huśtawki stojące mogą być wykonane zarówno z plastiku jak i miękkich tkanin. Podczas zakupu zwróćmy uwagę by siedziska były odpowiednio wyprofilowane i wygodne. Dzięki temu nasze dziecko będzie lubiło spędzać czas w huśtawce i nie będzie się wiercić podczas zabawy.

Niestety stojąca huśtawka z pewnością jest rozwiązaniem dla mniejszych dzieci do około 5 roku życia. Taka huśtawka ma bowiem ograniczony udźwig i starsze dzieci będą za ciężkie. Wówczas warto pomyśleć o zakupie kokonu. 

Huśtawka kokon

Powyżej jest przykład huśtawki typu kokon.

Huśtawka do pokoju dziecka kokon

Kokon różni się od tradycyjnej huśtawki. Jest to materiał uszyty w formie łezki z otworem z jednej strony. Zakres bujania w takim rodzaju huśtawki jest mniejszy, więc takie rozwiązanie sprawdzi się idealnie w pokojach o organicznym metrażu.

Dziecko w kokonie w zasadzie nie huśta się tylko kołysze lub delikatnie buja na boki. Będzie to świetne rozwiązanie dla dzieci od około 5 roku życia, aż po nastolatka. W takim kokonie dziecko świetnie odpoczywa i relaksuje się. Jeśli nasz kokon będzie większy to nasze dziecko z powodzeniem zmieści się w nim całe i jeśli będzie miało ochotę to może nawet  w nim spać. Ten rodzaj huśtawki jest naprawdę bezpieczny, ponieważ kokon zawieszony jest tuż nad podłogą.

Kupując kokon warto zwrócić uwagę na udźwig tak by dziecko mogło korzystać z niego jak najdłużej. Wystarczy, że maksymalne dopuszczalne obciążenie dla kokonu będzie wynosiło 80 kg i już będzie mógł się w nim huśtać nawet dorosły. Warto czasem kupić droższą wersję, która posłuży dłużej.

Kokon wykonany może być z różnych materiałów. Jednak dobrze by jego wnętrze było miękkie. Najlepiej by była to jakaś pluszowa tkanina do której przyjemnie jest się przytulić.