Twoje dziecko ma problemy z zapamiętywaniem różnych informacji lub wręcz przeciwnie – świetnie sobie z tym radzi i nie chcesz zaprzepaścić jego umiejętności? Zastanawiasz się jak ćwiczyć pamięć u dziecka? W tym artykule znajdziesz ćwiczenia na pamięć dla dzieci, w których została uwzględniona zarówno pamięć wzrokowa, jak i pamięć słuchowa.
Spis treści:
- Jak ćwiczyć pamięć u dziecka? Ćwiczenia pamięci wzrokowej
- Inne ćwiczenia na pamięć wzrokową
- Ćwiczenia na pamięć słuchową
Jak ćwiczyć pamięć u dziecka? Ćwiczenia pamięci wzrokowej
Jeśli zastanawiasz się jak ćwiczyć pamięć u dziecka to przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że najwięcej wiedzy i umiejętności dzieci przyswajają podczas zabawy. Warto zatem skupić się na poszukiwaniu zabaw i gier, które będą służyć ćwiczeniu pamięci.
Ćwiczenia na pamięć – pamięć wzrokowa:
- Memory – to klasyczna gra pamięciowa znana niemalże wszystkim dorosłym. Dzięki możliwości stopniowania trudności nadaje się ona nawet dla młodszych przedszkolaków. Warto rozpocząć od 3 par ułożonych w prostokącie 3 na 2. Im dziecko jest bardziej zaawansowane w grze tym więcej par można używać do gry, a także układać je bardziej nieregularnie.
- „Co zniknęło?”/”Kogo brakuje?” – to proste zabawy ćwiczące pamięć, które nie wymagają specjalnego przygotowania. Jeśli przebywamy w większym gronie wystarczy, by dziecko przyjrzało się kto jest obecny, a następnie zamknęło oczy. Wtedy jedna osoba opuszcza pomieszczenie, a zadaniem dziecka jest rozpoznać kogo brakuje. Podobnie można postępować z zabawkami i innymi przedmiotami. Początkowo układamy w szeregu 3-4 przedmioty. Dziecko ma im się przypatrzeć i zasłonić oczy. Wtedy chowamy jeden z nich, a dziecko określa który przedmiot zniknął. Wraz z rozwojem pamięci, zwiększamy ilość przedmiotów czy też sposób ich ułożenia.
Inne ćwiczenia na pamięć wzrokową
Pamięć wzrokowa – kolejne propozycje ćwiczeń:
- „Małpka” – powtarzanie sekwencji ruchów wykonywanych przez inną osobę, np. tupnięcie, dotknięcie nosa, dotknięcie czoła albo skłon, podskok, przysiad. Jest to świetna zabawa dla dziecka, zapewnia ruch i sprawia, że zapomina ono, iż jest to narzucone zadanie mające ćwiczyć jego pamięć.
- „Co się zmieniło?” – podobnie jak w „Co zniknęło?”, układamy kilka przedmiotów w szeregu. Zadaniem dziecka jest zapamiętać ich ułożenie. Kiedy zamyka oczy, zamieniamy ze sobą miejscami dwa przedmioty. Następnie dziecko odtwarza zapamiętany wcześniej układ, odkładając te dwa przedmioty na ich wcześniejsze miejsce. Podnoszenie poziomu trudności polega tu na zwiększaniu ilości przedmiotów albo większej liczbie zamian.
- „Narysuj to, co ja” – rysujemy jakiś kształt, a dziecko ma określony czas na przyjrzenie się mu. Następnie zasłaniamy rysunek, a zadaniem dziecka jest jak najwierniejsze odtworzenie go. Początkowo mogą być to same figury geometryczne, a później bardziej zaawansowane rysunki.
Ćwiczenia na pamięć słuchową
Pamięć wzrokowa to tylko jeden z rodzajów pamięci jakie wykorzystujemy w życiu. Czasem nawet bardziej niż pamięć wzrokowa, jest wykorzystywana pamięć słuchowa, szczególnie w rzeczywistości szkolnej. Zatem jak ćwiczyć pamięć u dziecka poprzez zmysł słuchu?
Ćwiczenia na pamięć – Pamięć słuchowa:
- Wierszyki, rymowanki, piosenki – wspólne powtarzanie różnych wyliczanek, rymowanek, wierszyków i piosenek świetnie rozwija pamięć u dzieci. Przy dłuższych tekstach warto wspomagać się także ilustrowaniem tekstu poprzez ruch. Wtedy też pamięć słuchowa zostaje wsparta przez pamięć wzrokową i ruch.
- Gry słowne, np. „Papuga”, czyli powtarzanie usłyszanych ciągów słów (na początek 2-3) albo tworzenie zdań z dokładaniem jednego słowa do usłyszanych wcześniej, np. 1. Kasia, 2. Kasia ma, 3. Kasia ma kota, 4. Kasia ma kota, którego, itd. czy 1. „Poproszę pizzę z serem”, 2. „Poproszę pizzę z serem i szynką”, 3. „Poproszę pizzę z serem, szynką i pieczarkami”, itd. Warte uwagi jest to, że zabawy te można dostosowywać nie tylko do możliwości, ale i zainteresowań dziecka.
- Odpowiadanie na pytania dotyczące treści przeczytanej bajki – wspólne czytanie nie tylko sprzyja pogłębianiu więzi z dzieckiem, ale jest też świetną okazją do ćwiczenia rożnych umiejętności. Zadawanie pytań do treści przeczytanej bajki jest dobrym testem pamięci słuchowej. Dla ułatwienia można wspierać się ilustracjami, a dla utrudnienia, np. zadawać pytania w jakimś odstępie czasowym.
- Powtarzanie rytmów – klaskanie, tupanie i wytwarzanie różnych dźwięków to dla wielu dzieci świetna zabawa. Można to zatem wykorzystać w ćwiczeniach pamięci. Jedna osoba pokazuje jakiś rytm, a zadaniem drugiej jest go odtworzyć. Później może następować zamiana ról. Warto z czasem urozmaicać tę zabawę i np. zacząć od samego wyklaskiwania różnych rytmów, a później włączać do tego tupanie, klepanie w podłogę czy uderzanie łyżką w garnek.
Ćwiczenia na pamięć dla dzieci mogą być jednocześnie dobrą zabawą. Zarówno te, które rozwijają pamięć wzrokową, jak i słuchową, można dostosowywać do możliwości dziecka, jak i jego zainteresowań. Warto czytać z dzieckiem bajki w aktywny sposób, śpiewać, recytować, grać w memory czy bawić się w naśladowanie. To wszystko pozwala ćwiczyć pamięć, a jednocześnie sprzyja budowaniu relacji i pogłębianiu więzi.
Super zestawienie, must have dla każdego rodzica moim zdaniem