Powrót na rynek pracy po urlopie macierzyńskim wiąże się z koniecznością rozwiązania kilku znaczących problemów. Nie tylko trzeba dogadać się z pracodawcą, ale też należy zadbać o opiekę dziecka. Niestety nie zawsze mogą się tym zająć członkowie rodziny – czasami nie pozostaje nic innego, niż skorzystać z pomocy żłobka. Wyjaśniamy, jak przygotować się do powrotu na rynek pracy po urlopie macierzyńskim. Oto, na co trzeba uważać!
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim – co uzgodnić z pracodawcą?
Choć urlop macierzyński trwa nie dłużej niż 20 tygodni, to istnieje możliwość jego wydłużenia w ramach tzw. urlopu rodzicielskiego. Jeśli jest taka możliwość, to warto rozłożyć opiekę nad dzieckiem na obojga rodziców. Pracodawcy wciąż niechętnie patrzą na ojców, którzy korzystają z urlopu tacierzyńskiego. Mimo to warto to zrobić – nie tylko dlatego, żeby odciążyć matkę w obowiązkach. W ten sposób pokazuje się, że matce zależy na pracy.
Na ok. dwa-trzy tygodnie przed terminem powrotu do pracy warto skontaktować się z pracodawcą i poprosić o krótką rozmowę. W jej trakcie należy poinformować o gotowości do powrotu do pracy. Pracodawcy rzadko kiedy robią problemy młodym matkom, ale niestety mogą pojawić się takie sytuacje. Przed rozpoczęciem pracy warto dopiąć wszystkie formalności, szczególnie te dotyczące umowy z pracodawcą. Pomoc w tej sprawie można uzyskać w dziale HR.
Dyskryminacja w pracy a urlop macierzyński – jak jej uniknąć?
Jeśli pracodawca ewidentnie dyskryminuje matkę powracającą do pracy, to można ten fakt zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy lub wręcz wytoczyć postępowanie przed sądem pracy. Zgodnie z prawem firma ma obowiązek zatrudnić matkę na tym samym stanowisku, co wcześniej. Jeśli jest to niemożliwe (np. ze względu na redukcję etatu), to trzeba wówczas zaproponować stanowisko równorzędne wymagające takich samych kwalifikacji.
Niestety młode matki są powszechnie dyskryminowane na polskim rynku pracy, a zjawiska tego nie zawsze da się uniknąć. Jeśli w działaniu firmy występują nieprawidłowości, to zazwyczaj opłaca się je zgłosić i domagać się swoich praw. Niestety nieuczciwy pracodawca prędzej czy później zwolni młodą matkę – w takiej sytuacji warto rozpocząć poszukiwania nowej pracy już od razu, korzystając z bogatej bazy ofert w serwisach między innymi takich jak GoWork: https://www.gowork.pl/praca/zabrze;l.
Jak znaleźć pracę jako młoda matka?
W oczach wielu pracodawców małe dzieci stanowią poważną przeszkodę w rozwoju kariery zawodowej. Młode matki muszą często brać wolne w pracy, żeby zająć się dzieckiem i opiekować się nim, jeśli zachoruje. To właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem są firmy oferujące zmienny grafik. W ten sposób można dostosować się do potrzeb dziecka, bez konieczności rezygnowania z kariery zawodowej. Dobrym pomysłem jest też wybór pracy zdalnej lub hybrydowej – tę ostatnią opcję zapewnia większość pracodawców: https://www.gowork.pl/praca/ruda-slaska;l. Możliwość zostania w domu i sprawowania nadzoru nad dzieckiem może okazać się nieoceniona.
Jak zorganizować opiekę nad dzieckiem?
Najbardziej kłopotliwą kwestią związaną z powrotem na rynek pracy po urlopie macierzyńskim jest konieczność zorganizowania opieki nad dzieckiem. Nie każdego stać na żłobek, a zresztą i tak trzeba do niego codziennie zawozić pociechę, a następnie ją odbierać.
Najlepiej, jeśli do dyspozycji jest druga połówka lub dziadkowie, którzy mogą przejąć opiekę nad dzieckiem. To skuteczny model, praktykowany w popularnych niegdyś rodzinach wielodzietnych. Niestety większość młodych matek nie może liczyć na codzienne wsparcie ze strony rodziców. W takiej sytuacji nie ma wyjścia – trzeba oddać dziecko do żłobka.
W tym kontekście przydaje się wspomniany już zmienny harmonogram pracy. Żłobki są z reguły otwarte od rana do wieczora – możliwość dopasowania czasu odbioru dziecka do godzin pracy jest bezcenna dla młodych matek. W awaryjnych sytuacjach można skorzystać z usług opiekunki, choć dotyczy to raczej nieco starszych dzieci, które nie wymagają ciągłej opieki oraz karmienia piersią. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji należy dokładnie ją przemyśleć, także pod kątem finansowym. Powrót do płacy niemal zawsze się opłaca, nawet jeśli trzeba opłacać drogi żłobek!
Artykuł sponsorowany
Zostaw odpowiedź
Zobacz komentarze