Jak rozbudzić w dziecku kreatywność?

jak rozbudzić w dziecku kreatywność

Kreatywność u dziecka to obecnie towar deficytowy. Tak to już jest, że rodzice wolą podrzucać swoim pociechom gotowe rozwiązania, niż pomysły. A i dzieci jakoś się w tych pomysłach odnaleźć nie potrafią.  Kiedyś było zupełnie inaczej. Wystarczyło przynieść do domu karton po butach i już powstawał z niego statek kosmiczny, albo kuchenka do gotowania wymyślonych potraw. Jak rozbudzić w dziecku kreatywność? Co zrobić, by nigdy mu jej nie zabrakło?

Co to jest kreatywność?

Najprościej mówiąc kreatywność, to umiejętność twórczego myślenia. Osobom kreatywnym nigdy nie brakuje pomysłów, również tych szalonych. Mają ich nawet po kilka na minutę i wcale nie jest to żaden niebiański dar a coś, czego można się nauczyć. By jednak później tej kreatywności nie zatracić, należy ją w sobie pielęgnować. W sobie i w naszych dzieciach.

Jak rozwijać kreatywność u dziecka?

Okazuje się, że świetnym sposobem są na przykład konkursy dla dzieci. Odrobina zdrowej rywalizacji jest wskazana, a skoro w takim konkursie za wykazaną kreatywność czeka wyjątkowa nagroda, tym chętniej dziecko zabierze się za coś, czego normalnie pewnie by nie zrobiło.

Konkursy dla dzieci to wyjątkowy motywator. W takim przypadku raczej nie trafimy na zadanie, na które odpowiedź znajdziemy w Internecie. Dziecko będzie musiało coś narysować, zrobić ciekawe zdjęcie czy wymyślić wierszyk. Konkursy dla dzieci zatem nie tylko rozwijają dziecięcą kreatywność, ale również pozwalają odnaleźć pasję. Co jeszcze można zrobić, by rozbudzić w dziecku kreatywność?

  • Rozmawiaj z dzieckiem jak najwięcej i to o sprawach nieoczywistych, a nawet niebanalnych. Rozbudzaj w nim ciekawość zadając pytania, na które nie ma prostej odpowiedzi. Czy da się dosięgnąć gwiazd? Czy tęczy można dotknąć? Dziecko zachęcone takim pytaniem będzie się dwoiło i troiło tworząc swoje teorie by na nie odpowiedzieć. Rozmawiajcie tak jak najczęściej.
  • Nie narzucaj swojemu dziecku lepszych Twoim zdaniem rozwiązań. Nie staraj się go w niczym wyręczać. Pozwalaj mu na błędy – wszak myli się każdy, Ty też. I to na tych błędach się uczymy. Jeśli uważasz, że dziecko mogło zrobić coś lepiej/inaczej zadaj mu pytanie: czy widzisz tutaj inny sposób rozwiązania? Nie dawaj mu ryby. Daj mu wędkę.
  • Pozwól dziecku się nudzić. Jeśli będziesz non stop przy nim skakać i nie dasz mu ani chwil na tę nudę, to Twoje dziecko nie będzie miało możliwości, by ćwiczyć w sobie kreatywność. Pozwól mu posiedzieć w samotności. Połóż koło niego kredki, karton, nożyczki. Szybko zauważysz, że jeśli Twoje dziecko nie będzie miało innego wyboru natychmiast zacznie zastanawiać się jak zająć sobie czas.
  • Ogranicz dziecku możliwość korzystania z elektroniki. Oczywiście nie namawiamy do tego, by zupełnie odciąć dziecko od komputera czy telewizji, ale warto wybierać mądre gry, które czegoś uczą i ciekawe programy.
  • Szukajcie wspólnie inspiracji. Wróćmy na chwilę do konkursów. Gdy Twoje dziecko po raz kolejny przyłapie Cię na wertowaniu zakładki: aktualne konkursy, samo również będzie chciało brać z Ciebie przykład. Zwłaszcza gdy zauważy, że ta niewinnie brzmiąca fraza aktualne konkursy może przynieść w krótkim czasie wiele korzyści.

Jak rozbudzić w dziecku kreatywność? Przede wszystkim trzeba mu pokazać, jak wiele korzyści z niej płynie. Może to być wspólne przeglądanie zakładki: aktualne konkursy, dzięki której uda Wam się wygrać na przykład wspólne wakacje, albo budowanie razem kuchni z kartonowych elementów i wspólna, rodzinna zabawa. Kreatywność można też ćwiczyć na przykład  w trakcie przygotowywania posiłków. Biedronka z pomidora? A może zajączek z jajka na twardo? Naprawdę niewiele trzeba, by Twoje dziecko zaczęło być bardziej kreatywne. A my, dodatkowo, polecamy jeszcze wspólne czytanie książek. To chyba nasz ulubiony sposób na ćwiczenie kreatywności u dziecka. Zwłaszcza za pomocą książek, w których znajdziemy same obrazki. A wtedy główka pracuje i tworzą się historie. Świetna sprawa!