Dziecko od najmłodszych lat obserwuje i naśladuje emocje i zachowania dorosłych. Dziś, w wiecznym pędzie, nie powinniśmy jednak zapominać, że pierwsze kilka lat w życiu naszej pociechy to moment, w którym w szczególności należy poświęcić mu uwagę.
To właśnie wtedy kształtujemy charakter młodego człowieka i obserwujemy jego dynamiczny rozwój. Zapraszamy do lektury poniższego materiału, w którym przybliżamy co zrobić by nasze dziecko czuło się wartościowe i kochane, na każdym etapie życia.
Co sprawia, że dziecko czuje się ważne dla rodzica?
Dziecko, podobnie jak dorosły, odczuwa emocje na swoim poziomie i w swoim języku, dostosowanym do wieku. By więc sprawić, że będzie ono czuło się ważne, warto dostosować sposób komunikacji do jego etapu rozwoju.
Najlepszym sposobem na okazywanie pozytywnych uczuć dziecku jest więc poświęcanie mu czasu i uwagi, a także współuczestniczenie z nim w codziennych czynnościach. Mowa tu m.in. o wspólnych kąpielach, czytaniu książek i wspólnym zasypianiu. Ogromne znaczenie ma również nasze spojrzenie. Ważne, by było one pełne miłości i akceptacji.
Kontakt fizyczny
Dla dziecka niezwykle ważny jest bezpośredni kontakt fizyczny. Nie bez powodu zaraz po urodzeniu dziecko kładzione jest na piersi mamy. Dotyk „ciało do ciała” buduje poczucie bliskości i zaufania pomiędzy rodzicem a dzieckiem.
Na dalszym etapie ważne jest utrzymywanie kontaktu fizycznego poprzez głaskanie dziecka i przytulanie. Zwłaszcza ta ostatnia czynność wzmacnia w dziecku poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że dotyk ten staje się jedyny w swoim rodzaju, nieporównywalny z żadnym innym.
Więcej o przytulaniu przeczytasz tutaj: https://www.vitapku.pl/psychologia/przytulanie-dziecka-dlaczego-jest-tak-wazne-5-powodow-dla-ktorych-warto-sie-przytulac.
Poświęcanie wyłącznej uwagi
To kolejny bardzo ważny aspekt w budowaniu więzi z dzieckiem. Dziecko chce czuć się potrzebne i zauważane. Potrzebny więc jest mu czas sam na sam z Mamą bądź Tatą. Gdy poświęcamy czas dziecku, skupmy się na nim. Nie zajmujmy się wtedy innymi rzeczami. Wyłączmy telefon, odłóżmy na bok inne sprawy i poświęćmy uwagę wyłącznie naszej pociesze.
Możemy wówczas razem poczytać książki, wspólnie obejrzeć bajkę czy wyjść na rodzinny spacer. Dziecko wówczas powinno czuć, że ten czas jest wyłącznie dla niego, a ono jest dla rodzica najważniejsze na świecie. Dzięki temu budujemy w dziecku poczucie wartości oraz akceptacji.
Akceptacja emocji dziecka
Emocje dziecka informują nas o jego potrzebach. Warto więc obserwować dziecko i stwarzać mu warunki do swobodnego ich wyrażania. Ważne jest również otwarte podejście do dziecka i jego emocji oraz autentyczna chęć ich zrozumienia i zaspokojenia potrzeb.
Umiejętność pracy z emocjami – również tymi trudnymi – pokazuje dziecku, że ma prawo odczuwać zarówno emocje pozytywne, takie jak radość czy szczęście, jak również te trudniejsze, jak złość czy smutek. Wówczas czuje się w pełni akceptowane.
Na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę?
Pamiętajmy również o tym, że dziecko wraz z rozwojem potrzebuje nieco innego rodzaju wsparcia i zainteresowania z naszej strony. Małemu dziecku trzeba poświecić mnóstwo uwagi i miłości. Nieco starszemu miłość tę okazujmy w sposób obfitujący w zrozumienie dla różnych, często trudnych emocji.
Niezależnie jednak od wieku przyjmijmy życzliwą i wspierającą postawę. Pamiętajmy również o tym by dawać dziecku przykład samymi sobą. Dzieci bowiem nie uczą się, słuchając tego, jak powinny się zachowywać, ale widząc to, jak zachowujemy się my sami.
Zostaw odpowiedź
Zobacz komentarze