Dziś coraz więcej rodziców rozumie, że plac zabaw, to nie tylko miejsce, w którym dziecko może się wyszaleć i spędzić trochę czasu, pozwalając opiekunom nieco odpocząć. To prawdziwa skarbnica możliwości rozwojowych na wielu obszarach. Bawiąc się z rówieśnikami na nowoczesnym, kreatywnie zaprojektowanym placu, dziecko rozwija umiejętności motoryczne, wyobraźnię, samodzielność, samodyscyplinę, a także kompetencje komunikacyjne i umiejętności społeczne. Etap beztroskiej zabawy w gronie maluchów jest niezwykle ważny dla młodego człowieka. Jak zatem mądrze stworzyć odpowiednią strefę przyjazną dzieciom na terenie osiedla mieszkaniowego?
Co trzeba wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem inwestycji w nowoczesny plac zabaw na osiedlu?
Każdy producent placów zabaw ma w swojej ofercie mnóstwo projektów, które różnią się od siebie stopniem skomplikowania, rozbudowaniem atrakcji oraz, rzecz jasna, wielkością. Aby wybrać idealny wariant, który zostanie następnie zrealizowany na terenie zamkniętego osiedla mieszkaniowego, konieczne jest rozważenie koncepcji pod kątem ważnych czynników, takich jak:
- metraż strefy przeznaczonej na budowę placu zabaw – im większa jest to przestrzeń, tym więcej mamy możliwości wyposażenia,
- estetyka – na etapie projektowania całego osiedla przez dewelopera istotne jest to, aby wszystkie strefy estetycznie ze sobą współgrały, w tym elewacje budynków mieszkalnych, tereny zielone, parkingi oraz place zabaw dla dzieci. Dość ważnym detalem jest to, by elementy placu kolorystycznie korespondowały np. ze stolarką bloków albo kolorem ścian zewnętrznych dla zachowania cennej harmonii;
- dostępność – konieczne jest ustalenie, czy plac zabaw na zamkniętym osiedlu będzie ogólnodostępny, czy może przeznaczony wyłącznie dla mieszkańców. Wówczas potrzebne może być ustawienie ogrodzenia z furtką zamykaną na klucz;
- konsultacje z mieszkańcami – jeżeli inwestycję realizuje wspólnota mieszkaniowa, a nie deweloper, to doskonałym rozwiązaniem jest poznanie preferencji mieszkańców. Warto przeprowadzić wśród właścicieli mieszkań ankietę dotyczącą wieku dzieci, liczebności małych mieszkańców, a także ich pomysłów na urozmaicenie terenu osiedla;
- budżet – realizacja każdego projektu uzależniona jest od możliwości finansowych, w przypadku wspólnoty mieszkaniowej ustalonej w formie uchwały rady osiedla.

Co powinno znaleźć się na osiedlowym placu zabaw?
Przede wszystkim warto zdecydować się na plac zabaw z atestem, czyli taki z gwarancją bezpieczeństwa użytych materiałów oraz konstrukcji. Aby zapewnić małym użytkownikom maksymalną frajdę, dobrze jest wyposażyć strefę w różnego rodzaju huśtawki, bujaki, domki, piaskownice, urządzenia sprawnościowe, karuzele, ścianki funkcyjne, zjazdy linowe, tunele, jak również ławki dla rodziców pilnujących swoich dzieci.
Bardzo ważne jest to, by plac zabaw odpowiadał na potrzeby dzieci w różnym wieku – zarówno maluszków do 3. roku życia, jak i większych dzieci, których wymagania są znacznie większe. Skakanie, przeskakiwanie, bieganie, wspinanie się, huśtanie oraz mnóstwo innych czynności na świeżym powietrzu to niesamowita frajda połączona z rozwojem ważnych umiejętności małego człowieka.
Korzystając z oferty polskiego producenta placów zabaw z atestem, możesz mieć pewność, że na Twoim osiedlu powstanie piękny, funkcjonalny zestaw zabawowy, który spełni oczekiwania zarówno dzieci, jak i rodziców.

Zostaw odpowiedź
Zobacz komentarze