Jak urządzić pokój dla noworodka?

Pokój dla noworodka

Oczekiwanie na dziecko to czas, kiedy przygotowujemy do nowej roli nie tylko siebie, ale również przestrzeń, w jakiej wkrótce będziemy funkcjonować w powiększonym gronie. Czasami polega to na urządzeniu osobnego pokoju dla noworodka, a czasem wydzielamy kącik w sypialni lub w salonie. Jak urządzić miejsce, w którym w pierwszych miesiącach będziecie spędzać najwięcej czasu z maluchem?

Łagodna kolorystyka

Jakie kolory wykorzystać, urządzając pokój dla niemowlaka? Na intensywne kolory i postacie z bajek jeszcze przyjdzie czas, kiedy będziesz urządzał pokój dla kilkuletniego dziecka! Do pokoju, w którym maluszek spędzi pierwsze miesiące swojego życia, wybierz łagodne, neutralne barwy lub delikatne pastele. Takie kolory będą odpowiednie nie tylko dla niemowlęcia, ale również dla zmęczonego po kolejnej nieprzespanej nocy rodzica. Kojąca kolorystyka pomoże się zrelaksować i choć na chwilę zapomnieć o zmęczeniu.

W pokoju, który urządzasz na przyjście malucha na świat, nie może również zabraknąć lampek, które będą dawały delikatne, przytłumione światło. Świetnie sprawdzą się np. specjalne lampki nocne lub cotton ballsy, które dadzą wystarczająco dużo światła, by rodzic mógł nakarmić lub przewinąć dziecko, ale nie wybudzą niepotrzebnie maluszka. 

Bezpieczna przestrzeń

Bardzo ważnym elementem wyposażenia pokoju dla maluszka jest oczywiście łóżeczko. Powinno być ono nie tylko komfortowe dla niemowlęcia oraz komfortowe dla rodzica, ale również, a może przede wszystkim, w pełni bezpieczne. Co to oznacza?

Noworodek i kilkumiesięczne dziecko nie potrzebuje w łóżeczku niczego innego oprócz dobrego materaca, prześcieradła i rożka lub śpiworka, w którym dziecku będzie ciepło i bezpiecznie. Wszelkie dodatkowe poduszki, ozdoby, osłonki na szczebelki czy baldachimy mogą stanowić niebezpieczeństwo dla maluszka, który nie będzie umiał poradzić sobie, jeśli materiał lub poduszka przysłonią jego buzię.

Do łóżeczka możesz przymocować również stabilną karuzelę, która po jakimś czasie stanie się interesująca dla leżącego na materacyku malucha i zajmie go na kilka chwil. 

Komfort dla opiekunów

Urządzając pokój dla dziecka (noworodka), koniecznie zadbaj również o komfort rodziców! Niemowlę nie potrzebuje pięknych, stylowych i modnych elementów wyposażenia wnętrza. W pierwszych tygodniach życia jedyne, czego potrzebuje, to właśnie bliskości rodziców.

Podstawą w wyposażeniu kącika dla noworodka jest więc wygodny fotel, w którym rodzic będzie mógł usiąść z maluchem na rękach. Dobrze sprawdzi się model rozkładany, na którym w razie potrzeby będzie również można uciąć sobie drzemkę. Obok fotela postaw mały stolik, na który rodzic będzie mógł odłożyć kubek z kawą, książkę, czy telefon (długie sesje karmienia lub dziecko śpiące na rodzicu potrafią na długo przykuć do fotela).

W pokoju noworodka warto również położyć miękki dywan, który sprawi, że przestrzeń będzie przytulniejsza, a długie godziny spędzone z dzieckiem na rękach przyjemniejsze dla rodzica. Przy fotelu połóż niewielki dywan shaggy, w który miło będzie zatopić stopy podczas karmienia dziecka czy w czasie jego drzemki. W niemowlęcym pokoju świetnie będzie prezentował się dywan w jasnych, pastelowych kolorach. Zwróć uwagę np. na dywany typu rabbit, których runo jest wyjątkowo miękkie i bardzo przyjemne w dotyku.

Jeśli pokój jest dość duży, w drugiej jego części możesz rozłożyć większy prostokątny dywan z niskim runem. Takie miejsce będzie świetną przestrzenią do zabawy z kilkumiesięcznym niemowlakiem oraz bezpieczną strefą do pierwszych prób pełzania czy raczkowania. 

Pokój dla niemowlęcia powinien być urządzany tak, by wspierać zarówno dziecko w intensywnym rozwoju w pierwszych miesiącach, jak i rodzica, który będzie tam spędzał mnóstwo czasu razem z maluchem. Warto tę przestrzeń urządzić tak, by za jakiś czas móc bez kosztownych i generujących sporo bałaganu remontów, móc przekształcić pomieszczenie w pokój dla kilkulatka.