Jak zadbać o ciepło i wygodę podczas każdej temperatury?

Ciepły ubiór w górach
A woman traveling in the Caucasus. Mountain sports. Athlete happy finish. Mountain tourism. Walking tour. The journey to the mountains. Nordic walking among the mountains. Copy space

Ciepło i wygoda to bez wątpienia ważne elementy każdej stylizacji. Ubranie powinno być dobrane w zależności od pogody – w taki sposób, aby organizm nie pocił się i nie przegrzewał podczas wysokich temperatur, a także by nie ziębił się w czasie chłodniejszych dni. Należy pamiętać również, aby zabezpieczyć ciało nie tylko przed warunkami termicznymi, ale także przed innymi czynnikami atmosferycznymi takimi jak np.: wiatr, deszcz czy śnieg.

To ważne nie tylko podczas wspólnych wypadów z dziećmi, ale również na co dzień, podczas częstych wędrówek na świeżym powietrzu.

Regulacja temperatury za pomocą warstw

Dobrym rozwiązaniem na chłodniejsze dni jest nałożenie 2-3 cieńszych warstw zamiast jednej grubej. Takie rozwiązanie pozwala na swobodne regulowanie temperatury, kiedy jest nam za ciepło lub zbyt zimno – jeśli będzie nam zbyt ciepło, to możemy zdjąć jedną warstwę i założyć ją ponownie, gdy uznamy, że zrobiło się chłodniej. Ponadto, kilka warstw cieńszych ubrań grzeje lepiej niż jedna gruba warstwa, ponieważ pomiędzy warstwami znajduje się powietrze, które stanowi świetny izolator.

Jedną z wierzchnich warstw zimowego stroju powinna stanowić ciepła kurtka – najlepiej z kapturem i nieprzemakalna. Kurtka, która ma zadbać o nasze ciepło, powinna być także trochę dłuższa, aby była w stanie zakryć okolice nerek – bardzo wrażliwe na zimno. Zimą bardzo przydatne okazują się również dodatkowe mankiety w rękawach oraz zapięcia w okolicy bioder, ponieważ po ich zapięciu możliwe jest utrzymanie kurtki bliżej ciała, co zapewnia dodatkowe ciepło.

Młody chłopak ciepło ubrany

Bielizna termoaktywna – najlepsze zabezpieczenie na chłodne dni

Warto pamiętać o tym, że bezruch, np. w trakcie odpoczynku, oznacza dla naszego organizmu minimalną produkcję ciepła. Jeżeli zatem masz w planach  dłuższe okresy niskiej aktywności, to warto pamiętać o zaopatrzeniu się w cieplejszą odzież, np. bieliznę termoaktywną. W garderobie każdej aktywnej kobiety powinna znaleźć się bielizna termoaktywna damska – to samo dotyczy panów oraz najmłodszych członków rodziny. Jeśli dziecko bierze czynny udział w aktywnym wypoczynku, to w jego szafie także powinna znaleźć się bielizna termoaktywna dla dzieci. Tego typu odzież gwarantuje wysoki komfort niezależnie od panujących warunków atmosferycznych – zarówno podczas zimowych wycieczek, jak i w czasie letnich aktywności. 

Głównym zadaniem odzieży termoaktywnej jest utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, chroniąc organizm zarówno przed nadmiernym wychłodzeniem, jak i przed niechcianym przegrzaniem. Bielizna termoaktywna świetnie daje sobie radę z przechwytywaniem wilgoci, aby później móc odprowadzić ją na zewnątrz. Takie działanie sprawia, że skóra na dłużej pozostaje sucha, a osoba korzystająca z takiej bielizny przez długi czas cieszy się uczuciem świeżości i komfortu.

Kobieta w górach dobrze ubrana

Dlaczego warto korzystać z odzieży termoaktywnej?

Odzież termoaktywna to przede wszystkim gwarancja skutecznej wentylacji i odprowadzania nadmiaru wilgoci, która tworzy się na skutek wysiłku. Dzięki tego typu ubraniom użytkownik odczuwa komfort i swobodę w czasie wykonywania ulubionych czynności, a także ma chęć do jej kontynuowania. Ponadto, warto pamiętać, że odzież termoaktywna zapewnia izolację termiczną, chroniąc organizm przed chłodem i wiatrem, oraz dba o to, aby w chłodniejsze dni wytworzone ciepło nie uciekało z organizmu. Często materiały, z których wykonano odzież termoaktywną, wzbogacane są jonami srebra, które odpowiadają za niwelowanie nieprzyjemnych zapachów.