Jaki wózek dziecięcy wybrać?

Wózek dziecięcy

Wózek dziecięcy to jeden z pierwszych zakupów młodych rodziców. Potrzebny jest już od pierwszych dni życia maluszka, przydaje się również przez kolejne lata. Na rynku dostępne są różnego typu wózki, które różnią się wielkością, przeznaczeniem, wyposażeniem czy funkcjami. Jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę, aby wózek był komfortowy i bezpieczny dla dziecka?

Rodzaje wózków dla dzieci

Oferta wózków dla dzieci jest bardzo szeroka, dlatego można znaleźć model, który spełni wszystkie potrzeby. Można wyróżnić:

  • Wózek głęboki, czyli gondola – to wózek przeznaczony dla dzieci od urodzenia do ok. 6-8 miesiąca życia. Maluch przebywa w nim w pozycji leżącej. Wózek tego typu powinien być szeroki i wysoki, dzięki temu dziecko będzie mogło czuć się swobodnie, taka konstrukcja umożliwi także bezpieczne siadanie i wyeliminuje ryzyko wypadnięcia. Ważna jest również regulowana, duża budka, chroniąca maluszka przed nadmiernym słońcem, wiatrem czy deszczem.
  • Wózki spacerowe – to wózki na kolejny etap życia dzieci. Spacerówki mogą mieć różną budowę, niektóre można używać od pierwszych dni życia, inne dopiero od momentu, gdy dziecko zacznie samodzielnie siedzieć. Wybierając wózek spacerowy, warto zwrócić uwagę na regulowany podnóżek i zagłówek, odpowiednie pasy bezpieczeństwa i uprzęż. Ważna jest również odpowiednia szerokość, dzięki której maluszek będzie czuł się swobodnie. Plusem jest także obracane, regulowane siedzisko oraz przekładana rączka, którą posiada wózek spacerówka. Jedną z wersji wózka spacerowego jest spacerówka parasolka. To lekki wózek spacerowy, który wyróżnia niska waga i łatwe składanie. Wózek parasolka jest idealny na wyjazdy, ponieważ zajmują mało miejsca w czasie transportu, z powodzeniem zmieści się w bagażniku samochodu.
  • Wózki bliźniacze – rodzice, którzy mają bliźnięta, muszą wybrać wózek, umożliwiający przewożenie dwójki dzieci. Można wybrać wersję tandmowową, w której dzieci przebywają jeden za drugim lub wersje, w której dziecko leży obok drugiego.
  • Wózki wielofunkcyjne – w ofercie producentów dostępne są także wózki wielofunkcyjne, które łączą wiele funkcji, mogą również służyć jako fotelik samochodowy. Dostępne jest połączenie wózka głębokiego i spacerowego, gondoli, spacerówki i fotelika samochodowego oraz gondoli, spacerówki, fotelika samochodowego oraz bazy do fotelika.

Wózki dla dzieci – na co zwracać uwagę?

Wózek jest bardzo ważny dla dziecka i rodziców. Wybór musi być przemyślany, przed zakupem warto uwzględnić kilka czynników:

  • Wiek dziecka – wózki przeznaczone są dla dzieci w różnym wieku, dlatego należy to uwzględnić. Można wybrać osobno gondole i spacerówkę lub postawić na wózki wielofunkcyjne, które przydadzą się przez dłuższy czas.
  • Waga i wzrost dziecka – wózek powinien być odpowiednio dopasowany do wzrostu i wagi dziecka, aby zapewnić mu maksymalny komfort i bezpieczeństwo podczas użytkowania.
  • Warunki użytkowania – rodzice powinni wziąć pod uwagę, jakie warunki panują w miejscu, w którym będą korzystać z wózka. Jeżeli rodzice dużo spacerują po nierównym terenie, powinni wybrać wózek z większymi kołami. Dla osób, które często podróżują, dobrym wyborem będzie wózek typu parasolka, lekki i niewielkich rozmiarów.
  • Rozmiar kół – dobrym wyborem są duże, najlepiej pompowane koła z dobrą amortyzacją, które nadają się na każdą powierzchnię. Wózki typu parasolka mają najczęściej małe koła, ale dzięki temu są lekkie i zwinne. Najbardziej stabilne są modele na 4 kołach. Wózki 3-kołowe są bardziej nowoczesne, zwrotne, zapewniają płynne prowadzenie.
  • Cena – wózki dziecięce są dostępne w różnych przedziałach cenowych. Rodzice powinni zdecydować, ile są w stanie wydać na wózek i wybrać najlepszy model w ramach swojego budżetu. W wielu sklepach można kupić typu spacerówka parasolka w atrakcyjnych cenach.
  • Dodatkowe funkcje – wózki dziecięce mogą mieć różne funkcje, takie jak regulowany podnóżek, odpinana tapicerka, dołączona folia przeciwdeszczowa, składanie jedną ręką, regulacja wysokości uchwytu czy możliwość montażu fotelika samochodowego. Rodzice powinni zdecydować, jakie dodatkowe funkcje są dla nich istotne i wybrać wózek z odpowiednimi opcjami.

Co lepiej wybrać? Wózek spacerowy typu parasolka czy wielofunkcyjny wózek 3w1? Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Trzeba przemyśleć swoje potrzeby i preferencyjnie, sprawdzić ofertę producentów i wybrać model, który spełni wszystkie oczekiwania. Przy wyborze musimy wziąc pod uwagę wiele czynników, takich jak cena, wiek dziecka, czy przeznaczenie wózka. 

Artykuł sponsorowany