Jakie zabawki dla niemowląt?

dziecko układa klocki

Pierwsze miesiące życia dziecka to dla niego fascynujący czas eksploracji. Otaczający go świat dostarcza maluchowi nieprzebranej ilości bodźców, które nie tylko zaspokajają jego naturalną ciekawość, ale też stymulują jego intelekt. Teoretycznie każde akcesorium, nawet zwykłe proste przedmioty mogą wtedy wzbudzić jego ogromne zainteresowanie. Jeśli jednak chcemy w optymalny sposób zadbać o rozwój motoryczno-intelektualny swojej pociechy, warto selektywnie i z dużym rozmysłem podejść do wyboru jej pierwszych zabawek.

Jakie zabawki warto kupować niemowlętom?

Potrzeby niemowląt ciągle się zmieniają, dlatego zabawki dla takich bobasów też powinny się zmieniać adekwatnie do kolejnych etapów ich rozwoju. Na początek wystarczą mobile do kołysek i maty z kolorowymi zawieszkami, które będą przyciągać uwagę i skupiać ją w jednym miejscu, stymulując jednocześnie wzrok i dostarczając ciekawych wrażeń wizualnych.

Potem, gdy małe rączki zaczną sięgać po zawieszki, warto kupić dodatkowo pluszowe maskotki oraz zabawki sensoryczne, które dziecko będzie mogło przytulać i badać dotykiem, poznając nowe faktury i ćwicząc sprawny chwyt.

Później przychodzi pora pobudzanie intelektu malucha – pomogą w tym kreatywne zabawki dla niemowląt takie jak klocki, sortery czy tablice manipulacyjne. Są one na tyle wymagające intelektualnie, że skutecznie aktywizują obszary mózgu odpowiedzialne za logiczne myślenie i zdolność rozwiązywania problemów.

A gdy dziecko stanie się bardziej ruchliwe i zacznie raczkować lub próbować chodzić, koniecznie sprezentujmy mu pchacz i jeździk. Opanowanie koordynacji ruchowej będzie z nimi o wiele łatwiejsze.

Jak dobrze wybrać zabawkę dla niemowlaka?

Sklepy z zabawkami jak Kidaroo.pl dla dzieci pełne są skarbów. Aby w tym wielkim skarbcu znaleźć prawdziwe perełki, czyli odpowiednie zabawki dla niemowląt, trzeba się kierować kilkoma kluczowymi kryteriami. Po pierwsze, zawsze sprawdzajmy oznaczenia na metce.

Bezpieczne w użytkowaniu zabawki dla niemowląt posiadają znaczek CE, a niekiedy również certyfikaty Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny – koniecznie zwróćmy na to uwagę. Na metce podane są też indykacje wiekowe. Dzięki nimi możemy się upewnić, że kupujemy dla swojej pociechy zabawkę z właściwej dla niej kategorii wiekowej.

Poza tym warto także sprawdzić opinie o producencie. Czy konsumenci są zadowoleni z jego produktów? Chwalą ich wysoką jakość i trwałość? Pierwsze zabawki dla dziecka będą tymi najważniejszymi w jego życiu, dlatego nie kupujmy ich nie chybił-trafił. Lepiej dobrze przemyśleć ich wybór i sięgnąć po te zabawki, które będą dla naszego malucha najlepsze pod każdym względem.