Lepimy bajkowych bohaterów, czyli nie dajemy się zimowej nudzie!

Lepienie figurek z plasteliny

Co powiesz na zabawę plasteliną , ciastoliną lub modeliną? Dzięki tym kolorowym masom plastycznym maluchy są w stanie wyczarować prawdziwe cuda i to z korzyścią na swojego rozwoju!

Plastelina, modelina i ciastolina – czym to się różni?

Plastelina to masa wykonana z wazeliny, kredy i stearynowych kwasów tłuszczowych z dodatkiem kolorowego pigmentu, czasami też brokatu lub proszku fluorescencyjnego.

Plastelina jest ciałem amorficznym (czyli bezpostaciowym) – pod wpływem ogrzewania nabiera właściwości plastycznych, natomiast pozostawiona na chłodzie zaczyna się kruszyć i twardnieje, co jest procesem w pełni odwracalnym.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku modeliny, która choć swoimi właściwościami przypomina plastelinę, w jej składzie znajdziemy m.in syntetyczną żywicę. To właśnie za sprawą żywicy modelina nieodwracalnie twardnieje pod wpływem wysokiej temperatury. Możemy więc wypiekać z niej figurki i naczynia, które ozdobią wnętrze dziecięcego pokoiku.

Kreatywna zabawa z ciastoliną

Ciastolina z kolei swoją konsystencją przypomina plastelinę, jest tylko nieco bardziej elastyczna. Możemy ją samodzielnie przygotować w domu i to z produktów, które na pewno znajdziesz w swojej kuchni!

Z czego zrobić domową ciastolinę?

A będziesz potrzebować: 2 szklanek mąki, 1 szklanki soli, 2 szklanek ciepłej wody, 2 łyżek oleju, 1 łyżki kwasku cytrynowego, barwnika spożywczego i opcjonalnie ulubionego aromatu do ciast, by ciastolina przyjemnie pachniała.

Mąkę, sól, olej, kwasek i wodę wymieszaj w garnku za pomocą miksera, następnie podgrzej wszystko na wolnym ogniu ciągle mieszając. Pod wpływem temperatury i mieszania składniki połączą się, a uzyskana masa zgęstnieje swoją konsystencją przypominając puree ziemniaczane. Przełóż wszystko na stół i wyrabiaj tak długo, aż ciastolina będzie swobodnie odrywać się od palców. Następnie podziel ciastolinę na tyle części, ile chcesz uzyskać kolorów i do każdego z kawałków dodaj po kilka kropel barwnika. Wyrabiaj każdy z kawałków tak długo aż kolor będzie jednolity. Gotowe!

Jedzenie z modeliny do zabawy

Korzyści płynące z zabaw masami plastycznymi

Ugniatanie plasteliny i innych mas angażuje do zabawy obie ręce, dzięki czemu obie półkule mózgu są jednocześnie wspierane.

Ponadto dziecko lepiąc, ugniatając, modelując różne kształty rozwija swoje zdolności manualne, precyzję, koncentrację i cierpliwość, pracuje nad motoryką dłoni. Dodatkowo ćwiczy swoją wyobraźnię i w kreatywny sposób spędza czas. To świetna i pożyteczna zabawa niskim kosztem!

Jak wybrać idealną plastelinę?

Pierwsze prace plastyczne z użyciem plasteliny zwykle dzieciaki wykonują już w przedszkolu i chętnie angażują się w zabawę. Nie jest ona jednak zalecana dla dzieci poniżej 3 roku życia z uwagi na to, że maluszki chętnie smakują wszystkiego, co akurat wpadnie im w ręce.

Warto jednak bez względu na wiek dziecka wybierać bezpieczną plastelinę pozbawioną polichlorku winylu (PVC) i ftalanów, np. plastelinę marki Bambino lub Herlitz. Oprócz tego dobrze jest, gdy plastelina nie brudzi rąk i łatwo ją usunąć z różnych powierzchni.

Zabawa plasteliną, krojenie

Kreatywne zabawy z plasteliną

Pamiętacie małego, ulepionego przez Tosię czerwonego ludzika w zielonych spodenkach mieszkającego w piórniku z gumką, ołówkiem, stalówką i innymi szkolnymi przydasiami? Mowa tutaj oczywiście o kultowym Plastusiu, bohaterze lektury szkolnej „Plastusiowy pamiętnik„! To jedna z pierwszych lektur szkolnych, a żeby urozmaicić jej czytanie, przyda nam się właśnie plastelina. W czasie czytania książki dziecko może ulepić swojego osobistego plastusia – na wzór głównego bohatera utworu Marii Kownackiej.

Dodatkowo lepienie postaci z plasteliny to zabawa, która może mieć dalszy ciąg: możemy nadać im imiona, pewne cechy i antropomorfizować ich, dzięki czemu staną się bohaterami domowego teatrzyku. Dzieci bardzo chętnie angażują się w taką zabawę, świetnie idzie im improwizowanie dialogów i wymyślanie fabuły. Bez wątpienia jest to rozwijające zajęcie i genialnie wpływa na dziecięcą wyobraźnię oraz śmiałość.

Kolejną kreatywną zabawą z plasteliną, do której możemy włączyć nawet trzylatka, jest wyklejanie obrazu kulkami z plasteliny. Wystarczy narysować na kartce papieru szkic jakiegokolwiek przedmiotu (np. wazonu z kwiatami), a zadaniem dziecka będzie lepienie w paluszkach małych kulek, które następnie będzie rozgniatało na kartce w odpowiednim miejscu. Taka zabawa fenomenalnie rozwija motorykę dłoni i jest zajęciem na długie godziny!

Kreatywna zabawa plasteliną w kuchnię

Co jeszcze można zrobić kreatywnego z plasteliny?

Plasteliną możemy również ozdobić kubek na długopisy, słoik który po wycięciu dziurki w wieczku stanie się skarbonką, czy drewniane skrzyneczki do przechowywania dziecięcych skarbów. Możemy próbować stworzyć na nich dowolną ilustrację  albo pójść bardziej w klimat abstrakcji. Każda z metod okaże się dobra, jeśli tylko będzie to samodzielna praca dziecka.

Z ciastoliną i modeliną zabawy wyglądają podobnie, z tą jednak różnicą, że modelinę możemy utwardzić, więc plastyczne dzieła malucha będą trwalsze i zostaną z nim na dłużej. Świetnym pomysłem na wykorzystanie modeliny jest lepienie z niej serwisu kawowego dla lalek, przygotowywanie makiety zawierającej figurki ludzi i zwierząt oraz tworzenie ozdób okiennych, które po wypieczeniu w piekarniku możemy zawiesić w oknie.

Modelina wspaniale sprawdza się również przy tworzeniu designerskiej biżuterii i jest wiele sklepów internetowych oferujących modelinowe kolczyki i wisiorki. Być może takie zabawy plastyczne staną się hobby nie tylko dziecka, ale i rodzica?

Zapraszamy ba naszego bloga magiczny-mazak.pl na którym opisujemy szczegółowo zabawy z plasteliną

Uff, teraz już masz pomysł na to, co robić, gdy za oknem szaro, buro i ponuro! Zatem plastelina w dłoń i… miłej zabawy!

Ludziki z plasteliny