Ogrody Hortulus Dobrzyca – czas zwiedzania, zdjęcia, czy warto pójść

ogrody hortulus dobrzyca

Jak wiecie, tegoroczna majówka była dla nas wyjątkowa. Postanowiliśmy nie myśleć o obostrzeniach i wybrać się nad morze. 5 dni totalnie bez pracy to dla mnie SZOK. Ale dzięki temu odpoczynkowi wróciłam do zadań naładowana energią. Dziś chcę Wam opowiedzieć o atrakcji, jaką mieliśmy okazję odwiedzić. Ogrody Hortulus Dobrzyca były otwarte – niezależnie od obostrzeń. Spędziliśmy tam kilka godzin i naprawdę było co oglądać. Weźcie jednak pod uwagę fakt, że czas zwiedzania zależy od tego czy jedziecie tam sami, czy zabieracie ze sobą ciekawe świata dzieci. Moje odkrywały wszystko, co się dało!

Ogrody Hortulus Dobrzyca – czy warto pójść?

Kochamy podróże. I te małe i te duże. Choć ostatnio  musimy się zadowalać tylko małymi. Za to zaplanowałam ich już tak wiele (za tydzień jedziemy do Torunia, pokażemy Wam między innymi jak wygląda Młyn wiedzy i co oferuje Żywe Muzeum Piernika), że nie mamy okazji do narzekania.

A zrobiłam to teraz, już.. bo wiem, że niezbyt długo będę mogła się cieszyć otwartymi miejscówkami. No umówmy się.. wszyscy doskonale wiemy, że nawet szczepienie nie chroni nas do końca przed pandemią koronawirusa. Dlatego gdy tylko zostały otwarte wszystkie te miejscówki, które można zwiedzić, postanowiłam zacząć planować nasze wyjazdy.

Ogrody Hortulus Dobrzyca były otwarte bez względu na  pandemię. Tak naprawdę to było jedyne miejsce nad morzem, które dało nam inną opcję rozrywki niż tylko spacery po plaży i oglądanie wschodów i zachodów słońca.

Odwiedziliśmy je w pierwszy, majowy weekend. Co roku o tej porze rzepak w naszych okolicach sięgał już kolan a tulipany kwitły od dawna. A w tym roku nie! No i to całe opóźnienie było widać też w ogrodach Hortulus. Niestety.

Roślin tam mnóstwo! No do wyboru, do koloru. Piękne zagajniki, ogrody tematyczne. Pójdziesz dwa kroki dalej i już możesz przysiąść w ogrodzie o totalnie innym klimacie niż ten przed sekundą. Większość tych roślin musiałam jednak oglądać oczyma wyobraźni. No bo niewiele z nich kwitło. Tak mi było szkoda… Ale obiecałam sobie, że odwiedzę Ogrody Hortulus jeszcze raz – najlepiej latem! I to w momencie, gdy będzie się tam odbywał jakiś event. Wtedy to dopiero musi być frajda!

Zobacz też: Bajka Pana Kleksa – cennik, opinia, czy warto?

A czym są właściwie ogrody Hortulus? To kompleks pokazowych ogrodów, które powstały już 25 lat temu i wciąż się „rozrastają”. Można tam wspaniale wypocząć, wśród zieleni i zapachów roślin, ale też się wyedukować. Bo przy wielu ścieżkach spacerowych stoją „szyldy” z konkretnymi informacjami.

To właściwie dwa zespoły ogrodów. Pierwszy – czyli Ogrody Tematyczne Hortulus to okazja do niespiesznego spaceru. Niby przestrzeń nie jest aż tak ogromna, ale jednak można tam spędzić naprawdę sporo czasu. Zwłaszcza, kiedy przykucnie się przy każdej roślince, albo chce się zrobić wszędzie pamiątkowe zdjęcia. Moim zdaniem jednak, to atrakcja bardziej dla dorosłych.

Są jeszcze drugie ogrody – Hortulus Spectabilis. No i tutaj już zaczyna się frajda dla dzieciaków. Przy kasie trzeba im wykupić zestaw z mapką i z kartami. Kart jest 10 i każda z nich musi zostać „odbita” specjalnym kasownikiem, ukrytym w roślinnych labiryntach.

Powiem Wam, że moje Pierduśniki nieźle się zlatały w tych labiryntach. To była męcząca przygoda, ale dająca wiele satysfakcji.

W tych drugich ogrodach można było też wejść na wysoką wieżę widokową, z której było widać cały kompleks. To atrakcja dla śmiałków, gdyż na wieży nieźle buja 😉 Ale spokojnie.. jest całkowicie bezpieczna – oczywiście, przy zachowaniu środków ostrożności i rozważności.

Ogrody Hortulus Dobrzyca – cena

W każdej kasie można kupić bilety do obu ogrodów. Fajne jest to, że można je wykorzystać na przykład w dwa dni. Czyli pierwszego dnia pójść do jednego ogrodu, a drugiego dnia do kolejnego.

My, jako rozgrzewkę przed właściwą rozrywką, proponujemy najpierw spacer po ogrodach tematycznych.

Co do tego jaka jest cena wstępu do ogrodów może nie będę się rozpisywać, wkleję po prostu zdjęcie z cennikiem. Dodam jednak, że na teren ogrodów nie wolno zabierać zwierząt. Także jeśli jesteście właścicielami psiaka, radzę Wam zostawić go w domu.

ogrody Hortulus cena

Ogrody Hortulus Dobrzyca – zdjęcia

Nie byłabym sobą, gdybym podczas naszej wyprawy nie zrobiła miliona zdjęć. Trudno było mi je wszystkie „przebrać”, żeby wybrać te najciekawsze, ale mam nadzieję,że dzięki poniższej fotorelacji poczujecie choć po części klimat, jaki towarzyszył nam w Ogrodach Hortulus.

Podsumowując całą tę naszą wycieczkę.. Fajnie było skorzystać z tej atrakcji. Jednak czuję ogromny niedosyt w związku z tym, że naprawdę niewiele roślin pokazało o tej porze swój urok. Moim zdaniem bilety powinny być w tym czasie o połowę tańsze. Ale z pewnością tam wrócę. Tylko, że dopiero wtedy, gdy będę mogła podziwiać Ogrody Hortulus w pełnej okazałości. Czyli LATEM.

ogrody hortulus dobrzyca ogrody hortulus ogrody hortulus ogrody hortulus ogrody hortulus ogrody hortulus ogrody hortulus

ogrody hortulus ogrody hortulus ogrody hortulus ogrody hortulus ogrody hortulus ogrody hortulus ogrody hortulus ogrody hortulus ogrody hortulus ogrody hortulus ogrody hortulus ogrody hortulus