Wysypka u dzieci to dość popularny problem, który nie zawsze musi oznaczać groźną chorobę. Czasami pojawia się w wyniku zaniedbania higieny dziecka, uczulenia pokarmowego lub po prostu jako tzw. potówka. Co zrobić, kiedy na ciele dziecka pojawiają się pierwsze krostki? W tym artykule znajdziesz przydatne porady.
Pęcherzyki ropne, ogniska rumieniowe oraz większe bąble wskazują przede wszystkim na wysypki alergiczne, które wymagają leczenia farmakologicznego. W przypadku dzieci każdą wysypkę warto skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. Czasem lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego diagnostyka krostek na ciele dziecka jest kluczowa.
Więcej na temat wysypki u dzieci przeczytasz na stronie internetowej: https://www.mamazone.pl/niemowle/wysypka-u-dziecka/.
Rodzaje wysypki u dzieci – kiedy trzeba zacząć działać?
Zmiany skórne u dzieci wbrew pozorom są dość częstym zjawiskiem. Nie zawsze wskazują na poważne schorzenie, choć lepiej trzymać rękę na pulsie i na bieżąco obserwować swoje dziecko. Najpowszechniejsze odmiany wysypki u dzieci to:
- Pokrzywka, czyli wysypka przypominająca bąble pojawiające się po ukąszeniach przez owady. Zmiany na skórze mają w tym przypadku lekko różowy odcień i towarzyszy im swędzenie. Pokrzywka najczęściej ustępuje po podaniu dzieciom leków przeciwhistaminowych.
- Kontaktowe zapalenie skóry – tutaj objawem są czerwone, drobne krostki, które
z czasem przekształcają się w nadżerki oraz pęcherzyki ropne. Uczucie swędzenia
i łuszczenie się skóry to kolejne czynniki, które towarzyszą alergicznym krostkom. Alergenem wywołującym ten problem jest nikiel obecny w ubraniach i akcesoriach odzieżowych. - Wysypki atopowe – te są wyjątkowo mocno swędzące na całym ciele i mogą wiązać się bezpośrednio z rozwijającym się atopowym zapaleniem skóry. Grudki mogą pojawiać się na głowie, rękach, tułowiu, a także na zgięciach łokciowych i kolanowych. Objawem towarzyszącym jest suchość skóry i złuszczanie się naskórka.
- Szkarlatyna – to choroba, której objawem jest drobna, grudkowata wysypka na całym ciele dziecka. Wraz z wysypką towarzyszą jej zmiany koloru języka, zapalenie gardła oraz migdałków.
Jeśli zaobserwujesz u swojego dziecka jakiekolwiek objawy narastającej wysypki, bezzwłocznie udaj się do lekarza celem wykonania badań diagnostycznych. W skrajnych przypadkach z pozoru niegroźne krosty mogą być sygnałem o rozwijającej się chorobie.
Krostki, wysypka i uczulenie u dziecka – jak zapobiegać i leczyć?
Zapobieganie pojawianiu się krost, pęcherzyków ropnych oraz rumieni wymaga przede wszystkim dbałości o codzienną higienę swojego dziecka. Dodatkowo warto zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę oraz unikać alergenów, które mogą być przyczyną zmian skórnych.
Leczenie w przypadku pojawienia się wysypki powinno być zastosowane dopiero
po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i podstawowych badań. Objawy poważnych chorób potrafią być mylące. Przykładowo: bardzo łatwo pomylić groźną sepsę u dziecka ze zwykłą trzydniówką, która najczęściej ustępuje samoistnie.
Zostaw odpowiedź
Zobacz komentarze