Poznajemy zawody – 4 pomysły na zabawę z dziećmi

Zabawy dla dzieci

Być może będąc na spacerze z dzieckiem, codziennie spotykacie znajomą panią sprzedawczynię lub obserwujecie przez okno panów odbierających śmieci. Zastanawiasz się, jak pokazać swojemu ciekawskiemu maluchowi inne profesje, których nie spotkacie w codziennym życiu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak za pomocą różnych zabaw przedstawić dziecku, czym zajmują się dorośli.

Książeczki z opowieściami o zawodach

Czytasz swojemu dziecku książeczki na dobranoc? A może macie czytelniczy rytuał w ciągu dnia? Zadbaj, aby następnym razem w Waszym kąciku czytelniczym znalazła się przynajmniej jedna książeczka opowiadająca o ciekawym zawodzie. Kup lub wypożycz książkę o przygodach reprezentanta jednej z profesji i przeczytajcie ją wspólnie.

Opowiadaj swojemu dziecku o tym, co widzicie na obrazkach i czytaj historie znajdujące się na kartach książeczki. Jeżeli Twoja pociecha lubi słuchać opowieści, z pewnością łatwo zapamięta, czym zajmują się różni pracownicy.

Bajki pokazujące codzienne obowiązki

Jeżeli Twoje dziecko ogląda bajki, dobierz takie tytuły, które są poświęcone osobom wykonującym różne zawody.

Może pamiętasz ze swojego dzieciństwa bajkę o sympatycznym listonoszu, pociągach pracujących na kolei lub rezolutnym budowniczym? Przenieś się w beztroskie czasy dorastania i obejrzyj wspólnie z dzieckiem swoje ulubione produkcje. Zobacz, jak kolejne pokolenie chłonie cenną wiedzę z ponadczasowych bajek z morałem.

Zabawa w naśladowanie dorosłych

Jak pracuje górnik? A co robi pielęgniarz lub pielęgniarka? W deszczowe popołudnie zaproponuj swojemu dziecku zabawę w tematyczne kalambury. Zaangażuj do niej całą rodzinę i po kolei pokazujcie gestami, jaki zawód macie na myśli.

Zacznijcie od dobrze znanych wszystkim zawodów i stopniowo przechodźcie do bardziej skomplikowanych profesji. Jeśli Twoje dziecko nie zna wszystkich zawodów, zachęć je do bycia w grupie odpowiadających i przyglądania się pokazującym. Jeżeli Twoja pociecha potrafi opisać gestami daną profesję, włącz ją do czynnej zabawy.

Układanie klocków LEGO®  z reprezentantami zawodów

Twoje dziecko lubi zręcznościowe zabawy? Podaruj mu jeden z zestawów LEGO®  DUPLO®  z akcesoriami i postaciami dotyczącymi konkretnego zawodu. Wśród mnóstwa ciekawych kompletów znajdziesz np. posterunek policji, plac budowy, gabinet lekarski czy stację kosmiczną. Dobierz zestaw odpowiedni do wieku Twojego dziecka i baw się z nim wspólnie w tworzenie pomieszczeń dla mini figurek reprezentujących różne zawody.

Dzięki zabawie klockami LEGO®  Twoje dziecko poprzez zabawę zrozumie, z jakimi obowiązkami wiążą się zajęcia dorosłych. Być może jeden z nich obudzi w nim szczególną pasję?

Poznajemy zawody z Lego - cz 1
Poznajemy zawody z Lego - cz. 2