Rafa Koralowa – Nasza Księgarnia. Recenzja

Rafa Koralowa

Dużo mówi się o ochronie środowiska, dbaniu o naszą planetę i  o tym jak ważne jest to, aby jej nie zaśmiecać. Najistotniejsze chyba jednak jest to,  aby krzewić tę wiedze w najmłodszym pokoleniu, które karmione hasłami i zasadami mówiącymi o ochronie przyrody i środowiska może wyrosnąć na prawdziwie, świadome pokolenie ekologów.

Ale jak takim młodym umysłom przekazywać tę ważną wiedzę?

To my –  rodzice, opiekunowie, nauczyciele i nasza mrówcza praca ma pomóc nam w tym. No i choćby  literatura dedykowana najmłodszym, na przykład Rafa Koralowa od Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Myśląc o literaturze, taka pozycja wpadła nam ostatnio w ręce:

Rafa Koralowa

Wspaniała książka autorstwa pani Katarzyny Bajerowicz zatytułowana „Rafa koralowa„.

Pięknie ilustrowana, w sztywnej oprawie formatu A4, wciąga malucha do poznania podwodnego świata. Przeglądając książkę ma się wrażenie, że to głównie ilustracje. Czytając krótkie opisy pod ilustracjami okazuje się jednak, że dowiadujemy się ciekawych rzeczy o rafie koralowej i życiu, jakie toczy się na rafach koralowych.

Krótki tekst początkowo opowiada o pięknych rafach koralowych i ich mieszkańcach, aby dalej pokazać jak my, ludzie, niszczymy rafy koralowe produkując tony śmieci. Z opowieści dowiadujemy się też, jakie to niesie zagrożenia dla raf i jej mieszkańców.

Mały czytelnik zdobywa wiedzę na temat tego czym są tytułowe rafy koralowe, jak ważną funkcję pełnią, gdzie są zlokalizowane –  co prezentuje bardzo czytelna mapa. Poznaje też nazwy organizmów, które zasiedlają rafy. Każda strona kryje zagadkę, zachęcającą dziecko do aktywności.

Przyglądając się ilustracjom dzieci poszukują odpowiedzi na różne pytania, co dodatkowo ćwiczy ich spostrzegawczość. Książka zawiera krótki instruktaż w jaki sposób można wyhodować swojego żółwia morskiego oraz akwarium morskie, wykorzystując do tego tylko i wyłącznie materiały do recyklingu. Pokazuje tym samym, że nie trzeba kupować ciągle nowych zabawek aby zabawa była atrakcyjna. Wystarczy kilka kapsli od butelek, folie, kartony i można wyczarować z nich fantastyczne zabawki, które kreatywnie rozwijają nasze dzieci.

Myślę, że książka pt. „Rafa koralowa” jest fajnym wstępem do tego, jak krzewić w młodych ludziach wiedzę i potrzebę dbania o środowisko. Moje córki były zachwycone, a po jej przeczytaniu prosiły: ” mamo jeszcze raz!.. mamo jeszcze raz! ”

Książka zrobiła na nich ogromne wrażenie i myślę, że będziemy do niej wracać…

Marta Magda – Bigos

rafa koralowa nasza księgarnia

rafa koralowa nasza księgarnia

rafa koralowa nasza księgarnia

rafa koralowa nasza księgarnia

rafa koralowa nasza księgarnia

rafa koralowa nasza księgarnia