Ściany w pokoju chłopięcym – jak je wykończyć?
Trudno znaleźć chłopca, który nie marzyłby o własnym pokoju, aranżowanym według własnych pomysłów. Obecnie możliwości w tym zakresie są niemal nieograniczone, ponieważ sklepy z artykułami wykończeniowymi i dekoracyjnymi mają bardzo bogatą ofertę.
Dotyczy to też produktów służących do ozdabiania ścian. Dlatego pokój chłopca nie musi być nudny i jednolity – można mieszać zarówno kolory, jak i faktury, by spełnić marzenie dziecka o wyjątkowej przestrzeni na własne potrzeby.
Jaki kolor ścian w pokoju chłopca?
Kolor ścian w chłopięcym pokoju warto dobrać do wieku dziecka. Na przykład dla nowo narodzonego malucha można przygotować uroczą sypialnię w błękicie i bieli. Barwy te można łączyć, dopasowując do układu mebli i kolorów dekoracji, tworząc unikalną i przyjemną dla oka przestrzeń.

Dobrym pomysłem będzie między innymi pomalowanie na błękitno ściany, przy której stoi białe łóżeczko, by stworzyć nieco kontrastu. Podobny schemat warto wykorzystać w przypadku ściany z oknem – tam można ścianę pomalować na biało, by zawiesić błękitne firany. Jeżeli natomiast w pokoju chłopca ma być wiele ozdób w kolorach, to warto postawić na ściany w uniwersalnej i ponadczasowej bieli, które nie przytłoczą optycznie pomieszczenia.
Urządzając pokój chłopca w wieku przedszkolnym, można już zapytać malucha o zdanie na ten temat. Dzieci w tym wieku mają ogromną wyobraźnię i z pewnością chętnie opowiedzą o wystroju swoich marzeń. Pociechy często chcą mieć na jednej ze ścian namalowane postaci z ulubionych bajek i książeczek.

Niektóre maluchy uwielbiają też między innymi dżunglę z egzotycznymi zwierzętami, statek piracki na morzu czy motywy kosmiczne. Warto sprawić chłopcom radość z posiadania tak unikalnej ściany, by umilić każdą chwilę zabawy w pomieszczeniu. Aby jednak nie dostarczyć maluchom zbyt wielu bodźców, najlepiej pozostałe ściany pomalować na stonowany, pastelowy odcień, jak na przykład zieleń czy fiolet.
Chłopcy w wieku szkolnym również chętnie sami wybierają aranżację własnego pokoju, ale ich zainteresowania często zaczynają się zmieniać. Wielu zaczyna też wtedy odkrywać swoje pasje i warto właśnie z nimi wiązać wystrój pokoju dziecka. Niektórzy na przykład będą marzyć o ścianach z motywami piłkarskimi, z wielką malowaną bramką i piłkami.

Doskonałym pomysłem będzie też namalowanie mapy świata, która też pozwoli dzieciom na edukację w formie zabawy. W tym celu również idealnie się sprawdzi jedna ściana w formie tablicy zamiast zwykłej farby. Dzieci mogą na niej zarówno rysować dla przyjemności, jak i uczyć się matematyki czy pisania.

Z kolei chłopcy starszych klasach często już odrzucają typowo dziecięce motywy i zbędne dekoracje w pokoju. Jednak tablica – zarówno magnetyczna, jak i kredowa – nadal będzie dobrym pomysłem na wykończenie jednej ze ścian w pokoju. Pozostałe ściany natomiast można pomalować jednolitym kolorem.
Nastolatkowie często są skłonni do wybierania ciemnych barw, jak granat czy nawet czerń. Warto jednak zastanowić się nad jaśniejszymi i spokojnymi odcieniami ścian w pokoju chłopięcym, które mogą wpłynąć pozytywnie na nastrój oraz skupienie w czasie nauki, a także pomogą wyciszyć się przed snem.
Jaki kolor pasuje do chłopca?
Obecnie coraz częściej zauważalne jest odchodzenie od kategoryzacji i podziałów ze względu na płeć. Zaczynają zanikać stereotypy, że na przykład kolor niebieski jest zarezerwowany tylko dla chłopców, a różowy jedynie dla dziewczynek. Dlatego kolory dla chłopców najlepiej dopasować do indywidualnych upodobań wybranego dziecka.
O ile dla noworodków rodzice urządzają pokój zwykle w różnych odcieniach niebieskiego, o tyle przedszkolaki już mają często swoje zdanie na ten temat. Takie maluchy często lubią wszystkie jaskrawe, wesołe kolory, łącznie z różowym czy fioletowym. Warto nie ograniczać kreatywności chłopców, i spełnić ich prośbę, nawet jeśli marzy im się na ścianie kolorowy motylek czy różowy kucyk.
Jeżeli maluch nie ma pomysłu na kolor ścian w pokoju dziecięcym, to najlepiej zdecydować się na barwy uniwersalne i podobające się większości chłopców, jak zielony, żółty, pomarańczowy, czerwony czy niebieski. Może to być jedna ściana w innym wybranym kolorze, lub pokryta wielobarwnymi elementami, jak na przykład balony czy figury geometryczne. Warto jednocześnie pamiętać, by ściany nie stały się zbyt jaskrawe i nie rozpraszały uwagi dziecka na przykład w trakcie nauki.
Dobrym pomysłem jest połączenie trzech stonowanych kolorystycznie ścian z jedną wielobarwną – najlepiej tą, przy której dziecko ma regał z zabawkami i książkami oraz swój kącik do zabaw. Dzięki temu strefa odpoczynku w pokoju chłopca pozostanie obszarem bez nadmiernych bodźców, gdzie łatwiej jest zrelaksować się i zasnąć.
Czym ozdobić ściany w pokoju dziecka?
Pokój dziecięcy to najlepsze miejsce do uwolnienia kreatywności zarówno rodziców, jak i samych użytkowników pokoju. Duże pole do popisu pozostawiają same ściany, które można ozdobić na wiele ciekawych sposobów. W przypadku niemowląt, to rodzice decydują jak finalnie będzie wyglądała sypialnia malucha.
Bardzo popularnym pomysłem wówczas jest zamocowanie nad łóżeczkiem dziecka lampek w kształcie na przykład chmurek, które delikatnie oświetlają przestrzeń nocą. Niektórzy też zawieszają na ścianach lampki w kształcie literek z imieniem malucha, bądź same literki, osobno podświetlane dopasowanym łańcuchem świetlnym. Taka dekoracja jest bardzo efektowna i pasuje do niemal każdej aranżacji dziecięcego pokoju.

Bardzo unikalną i klimatyczną ozdobą ścian w pokoju niemowlęcym jest z kolei ułożenie na nich białej boazerii w stylu angielskim do pewnej wysokości i pomalowanie pozostałej części ściany na wybrany pastelowy kolor. Wtedy ściany można nawet pozostawić bez dodatkowych dekoracji lub zawiesić na nich subtelne ozdoby, jak kilka gwiazdek, łańcuch świetlny, obrazek czy pasująca kolorystycznie girlanda.
Pokój dla przedszkolaka można już ozdobić zgodnie z wizją maluchów, które zwykle życzą sobie wesołe lampki nocne na ścianach czy plakaty z bohaterami ulubionych bajek. Można też wybraną ścianę pokryć fototapetą z motywem dopasowanym do upodobań dzieci. Często sprawdzają się na przykład dinozaury otoczone dziką roślinnością. Wielu chłopców marzy też o tapecie przedstawiającej widok kosmosu, z planetami, rakietą, gwiazdami i astronautą. Bardzo popularne są również tapety w pojazdy czy samoloty w wesołej, kolorowej scenerii.
Doskonałą ozdobą o użytkowym przeznaczeniu będzie tablica sensoryczna zamocowana na ścianie dziecięcego pokoju. To świetne rozwiązanie dla maluchów w wieku przedszkolnym, które mogą ćwiczyć różne umiejętności, jak zręczność, sprawność manualna czy spostrzegawczość. Takie tablice manipulacyjne mogą mieć na przykład wbudowany zegarek, liczydło, labirynty, cymbałki do grania, różne sznurki, obrotowe i ruchome elementy czy magnetyczne układanki. Co więcej – sama tablica nie musi być zwykłym prostokątem. Można zamontować dziecku taki kształt, jak lubi, przykładowo misia, samochodu, żyrafy czy słonika.
Starsze dzieci i nastolatkowie natomiast wybierają często bardziej minimalistyczne dekoracje na ścianach. Mogą to być na przykład lampki nocne w nowoczesnym stylu, oświetlające przykładowo obraz na ścianie. Dobrym pomysłem jest też zamontowanie kilku dekoracyjnych półek na książki czy gry planszowe. Takie półeczki można rozwiesić w wybranym kształcie by efektownie ułożyły się na ścianie.
Świetnym pomysłem na ozdobienie ścian w pokoju chłopięcym jest też powieszenie zdjęć dziecka uwieczniających jego ulubione chwile. Mogą to być na przykład fotografie z rodzinnych wakacji czy z ogniska z przyjaciółmi na letnim obozie. Często też wiesza się zdjęcia klasowe czy nawet profesjonalne portrety na zamówienie. Można je zawiesić w standardowych ramkach albo sięgnąć po specjalne spinacze do zdjęć na lince z podświetleniem. Ciekawie też będą wyglądać zdjęcia zwisające na sznurkach albo przyczepione na tablicy magnetycznej.
Zostaw odpowiedź
Zobacz komentarze