Ból brzucha jest jedną z najczęstszych dolegliwości niemowląt i małych dzieci. Przyczyny mogą być różne, jednak w większości przypadków można sobie z nimi poradzić domowymi sposobami, bez konieczności korzystania z leków czy wizyt u lekarza. Jak pomóc dziecku, które boli brzuszek?
Przyczyny bólu brzucha u dzieci
Jedną z częstszych przyczyn bólu brzucha u dzieci jest niestrawność, a w przypadku niemowląt zbyt szybkie rozszerzanie diety o kolejne produkty. Brzuch boli także wtedy, gdy pojawiają się wzdęcia – związane są one z nagromadzeniem powietrza w przewodzie pokarmowym.
Ból odczuwany jest również przy alergiach i nietolerancjach pokarmowych – u dzieci jest to najczęściej nietolerancja laktozy. Jeśli bóle brzucha utrzymują się przez dłuższy czas i żadne domowe sposoby nie łagodzą dolegliwości, warto skonsultować się z pediatrą. Jeśli natomiast pojawiają się sporadycznie, dobrze jest radzić sobie z nimi domowymi sposobami.
Ból brzucha u niemowlaka
Niemowlęta często borykają się z bólem brzucha, którego podłożem jest nie do końca rozwinięty układ pokarmowy, alergia, zbyt szybkie jedzenie lub za duże posiłki. Niestrawności, wzdęcia i inne dolegliwości są w przypadku niemowląt o tyle trudne do zdiagnozowania, że maluchy nie są jeszcze w stanie zakomunikować, że coś je boli. Jeśli jednak jest niespokojne, drażliwe i płaczliwe, podkurcza nóżki podczas leżenia, a jego brzuch jest twardy, można niemal z pewnością stwierdzić, że przyczyną rozdrażnienia jest ból brzuszka.
Jak pomóc maluchowi? U niemowląt takie bóle często wiążą się z mocnymi, bolesnymi wzdęciami. Aby powietrze nagromadzone w przewodzie pokarmowym mogło łatwiej ujść, warto położyć dziecko na brzuszku z podkurczonymi nóżkami. Taka pozycja dosyć szybko powinna przynieść ulgę.
Na bolący brzuszek można również podać dziecku herbatkę z kopru włoskiego, który ma właściwości rozkurczające. Należy poić malucha niewielką ilością ciepłego naparu – dolegliwości powinny w krótkim czasie ustąpić. Dobrym sposobem może być również delikatny masaż brzucha, a także kąpiel w ciepłej wodzie, która działa rozkurczowo. Dopiero gdy domowe sposoby nie działają, warto rozważyć podanie maluchowi środków farmakologicznych – zawsze dopiero po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
Bóle brzucha u kilkulatków
W przypadku starszych dzieci na ból brzucha rodzic może szybko zareagować – dziecko może bowiem o tym powiedzieć. Dobrym sposobem na złagodzenie dolegliwości są herbatki ziołowe: z melisy, rumianku i imbiru. Każda z nich ma właściwości rozkurczające, łagodzące dolegliwości przewodu pokarmowego i uspokajające.
Skutecznie działa również herbatka miętowa, która jednak ze względu na dosyć intensywny smak nie zawsze jest chętnie przyjmowana przez najmłodszych. Warto więc wybrać takie zioła do naparu, które maluch chętnie wypije – zmuszanie go do wypicia nielubianego napoju w obliczu objawów bólowych może dodatkowo nasilić dolegliwości. Ból brzucha u dziecka można również złagodzić za pomocą ciepłych okładów – wystarczy niewielki ręcznik namoczyć w ciepłej wodzie i położyć na brzuch. Taki kompres powinien w krótkim czasie przynieść ulgę.
Dieta na zdrowy brzuszek
Aby uniknąć nawracających bólów brzucha związanych z niestrawnością i dolegliwościami jelitowymi, warto zadbać o prawidłową dietę malucha. Powinna być ona bogata w produkty zawierające błonnik, a także w sporo owoców i warzyw. Unikajmy ciężkostrawnych potraw, a także gazowanych napojów, które również przyczyniają się do bólu i wzdęć u dzieci. Słodkie i słone przekąski również są w dziecięcej diecie niewskazane – należy ograniczyć je do minimum.
Nie tylko mogą powodować bóle brzucha, ale również zawierają sporo cukru i sztucznych składników, które rozwijającemu się organizmowi są całkowicie zbędne. Więcej porad na temat zdrowia dziecka i nie tylko znajdziesz na aptelia.pl.
Zostaw odpowiedź
Zobacz komentarze