Sztukateria – jak ją wykorzystać w swoim wnętrzu?

sztukateria w pokoju dziecka

Różnego rodzaju listwy na ścianę od lat stanowią popularną formę dekoracji wnętrz, także dziecięcych pokoi. Często jednak brakuje inspiracji, jak wykorzystać listwy ozdobne do zmiany charakteru wnętrza. Poznaj ciekawe pomysły na listwy ścienne ozdobne i wprowadź nowe rozwiązania do pokoju dziecka.

Listwy dekoracyjne większości z nas kojarzą się z prostymi listwami przypodłogowymi, ewentualnie jako listwa ozdobna montowana pod sufitem. Tymczasem dekoracyjne listwy ścienne mogą mieć wiele ciekawych zastosowań, nie tylko estetycznych, ale również funkcjonalnych. Poznaj najciekawsze z nich i przeprowadź błyskawiczną metamorfozę pokoju Twojego dziecka.

Listwy na ścianę – gdzie można je montować?

Co do zasady listwy ścienne ozdobne są nieskomplikowanym dodatkiem do naszych wnętrz. Wystarczy odrobina mocnego kleju oraz poziomica, żeby w dowolnym pomieszczeniu stworzyć ciekawą aranżację sztukateryjną. Nie trzeba ograniczać się jedynie do najpopularniejszych rozwiązań jak listwy ozdobne pod sufitem czy przy podłodze. Nietuzinkowe listwy dekoracyjne mogą tworzyć fascynujące kształty na ścianach, nadając wnętrzu zupełnie nowy charakter. Możesz w ten sposób zaskoczyć swoją pociechę, aranżując jej niepowtarzalną przestrzeń. Atutem, który wyróżnia listwy naścienne jest również ich praktyczny wymiar. Służą przecież do ochrony ścian, a także mają kilka innych cech, o których opowiemy dokładniej w dalszej części artykułu.

Listwa dekoracyjna ścienna to również bardzo uniwersalna ozdoba. Chociaż możesz kojarzyć ją przede wszystkim z eleganckich salonów, również w pokoju dziecięcym możesz stworzyć z jej pomocą ciekawą aranżację. Listwy na ścianę w każdym stylu znajdziesz na stronie 4wall.pl, gdzie oprócz listew znajdziesz chociażby lamele, panele 3D czy tapety.

Listwy ścienne w pokoju dziecka – najciekawsze pomysły

Zacznijmy od tego, jak możesz wykorzystać listwy ścienne dekoracyjne w pokoju dziecka, gdzie zawsze sporo się dzieje. Zacznijmy od kwestii praktycznych. Warto pamiętać, że sztukateria służy także do ochrony ścian, a gdzie najczęściej zdarzają się różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne jak nie w dziecięcym pokoju? Uderzenia, odbicia, zarysowania – to częste przygody najmłodszych domowników. Na szczęście zamiast szukać specjalistów od gładzi, możesz chronić swoje ściany, montując w najważniejszych miejscach listwy ścienne.

We większych pokojach dziecięcych, które rozciągają się na kilka metrów, pojawia się problem z zagospodarowaniem dużej powierzchni. Rodzinne zdjęcia czy pojedyncze ozdoby rzadko spełniają swoją rolę. Dlatego listwa ścienna może być w tym przypadku znakomitym pomysłem. Kompozycje mogą mieć dowolny motyw przewodni czy kształt, począwszy od prostych figur geometrycznych po skomplikowane wzory. Można też kreatywnie podzielić ścianę na sektory i wówczas dowolnie je udekorować, co z pewnością przypadnie do gustu dzieciom, które wspólnie dzielą jeden pokój. Każde z nich zyskuje w ten sposób swoją przestrzeń, którą może dowolnie zagospodarować.

Sztukateria sprawdzi się także w niewielkich pomieszczeniach. Tutaj z kolei pozioma listwa ścienna zamontowana wzdłuż ściany może optycznie wydłużyć przestrzeń w pokoju Twojego dziecka.

listwy ścienne w pokoju dziecięcym aranżacje

Listwy ozdobne na ścianę to wyjątkowy element dekoracyjny, który zależnie od Twoich preferencji może stanowić dyskretną ozdobę ściany w pokoju dziecięcym lub stanowić główną atrakcję na jednolitej powierzchni. Jeśli zastanawiasz się, jak listwa ścienna dekoracyjna może wzbogacić pokój Twojego dziecka, warto wziąć pod uwagę kolorystykę.

Otóż prosta listwa ścienna MDF w kolorze ściany będzie znacznie mniej rzucać się w oczy niż sztukateria wewnętrzna pomalowana na zasadzie kontrastu. Czasami uzyskanie wyraźnego efektu końcowego może być łatwiejsze niż myślisz. Wystarczy, że ułożone w geometryczny kształt listwy dekoracyjne na ścianę pomalujemy w kontrastujący z kolorem ściany kolor, a już zastosowanie listew będzie wyraźnie odznaczać się w całym pomieszczeniu. Pamiętaj, że w przeciwieństwie do salonu czy sypialni, pokoje dziecięce często emanują energią, której najmłodszym nigdy nie brakuje. Oddaj tę atmosferę za pomocą wesołych ozdób na ścianę.

pokój dziecięcy inspiracje

Listwy ścienne dekoracyjne, ale też praktyczne

Wspomnieliśmy wcześniej, że poza aspektem wizualnym, listwy na ścianę mogą pełnić także konkretną funkcję w pokoju Twojego dziecka. Jeżeli Twoim zadaniem jest wykończenie wnętrza o ograniczonym metrażu, jednym z wyzwań jest optyczne powiększenie przestrzeni. Co ciekawe, montując na ścianę listwy, możesz uzyskać właśnie taki efekt.

Chodzi o tworzenie na ścianie trójwymiarowych wzorów, które zapewnią efekt pogłębienia pomieszczenia. To niezwykle prosty, ale przy tym efektywny sposób na optyczne powiększenie także dziecięcego pokoju. Warto jednak zaznaczyć, że pożądany wygląd wnętrza uzyskasz jedynie przy jednoczesnym zastosowaniu odpowiednich kolorów. Nie od dziś wiadomo, że do aranżacji niedużych wnętrz najlepiej sprawdzają się jasne odcienie, m.in. pastele.

pokój dla dziewczynki różowa tapeta

Drugi praktyczny aspekt, na który warto zwrócić uwagę to możliwość wygłuszenia pomieszczenia. Można go uzyskać za pomocą warstwy filcu, na której montowane są listwy ścienne bądź lamele. Dzięki temu nie tylko nie usłyszysz odgłosów dobiegających zza ściany, ale też sąsiedzi nie będą słyszeć głośnych dźwięków z pokoju Twojego dziecka.

tapeta ścienna dla dziecka inspiracje

Listwy na ścianę to zarówno efektowne, jak i funkcjonalne wykończenie Twojego wnętrza. Wejdź na stronę 4wall.pl i znajdź rozwiązania optymalne dla pokoju Twojego dziecka. Wymarzone listwy są gotowe do dekoracji ścian.