Wakacje na działce? Sprawdź jak zapewnić dziecku atrakcje we własnym ogrodzie

Trampolina dla dzieci w ogrodzie

Dzieci, które przez całe lato mają do dyspozycji ogród lub działkę, mają prawo uważać się za szczęściarzy. Nie ma nic lepszego dla maluchów niż całodzienne przebywanie na świeżym powietrzu. Aby jednak zabawa była udana, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie ogrodu. Podpowiadamy, czego nie może w nim zabraknąć.

Jak przygotować ogród na dziecięcą aktywność?

Tym, o co na pewno warto zadbać, jest wygospodarowanie w ogrodzie miejsca dla dzieci. Im nie są potrzebne rośliny ozdobne, na które trzeba uważać. Wystarczy trawa, po której można swobodnie biegać. Powinna być miękka, przyjemna w dotyku i skoszona. To nie tylko kwestia dziecięcej wygody, ale i bezpieczeństwa. Im wyższa trawa, tym większe niebezpieczeństwo spotkania kleszczy lub innych nieprzyjaznych owadów, a przecież dzieci uwielbiają biegać boso.

Warto też zadbać o odpowiednie zacienienie tego fragmentu ogrodu. Dobrze sprawdzą się krzewy rosnące na wysokość kilku metrów.

plac zabaw dla dzieci - wieża

Jak dobrać sprzęty ogrodowe do wieku dziecka?

Każdy wiek ma swoje prawa, potrzeby i możliwości. Dotyczy to także dziecięcych zabaw na świeżym powietrzu. Zanim zaczniesz urządzać przydomowy kącik dla dzieci, zapamiętaj:

– Trampoliny ogrodowe przeznaczone są dla dzieci, które ukończyły szósty rok życia. Dopiero wtedy dzieci mają na tyle rozwiniętą koordynację ruchową, że mogą bezpiecznie skakać.

– Basen ogrodowy powinien być dopasowany do wieku dzieci. Tu zależność jest prosta. Im mniejsze dziecko, tym mniejszy basen. Kupowanie „na wyrost” nie jest dobrą opcją.

– Domki ogrodowe to duża frajda dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym, szczególnie jeśli są wyposażone w zjeżdżalnie.

– Przydomowy plac zabaw z huśtawką, drabinkami i zjeżdżalnią ucieszy każde dziecko. Nawet niektóre nastolatki o takie proszą. Oczywiście sprzęty muszą być odpowiednio duże.

Domek dla dzieci z antresolą

Drewniany domek dla dzieci z antresolą, fot. Ogrodosfera.pl

Najpopularniejsze sprzęty ogrodowe dla dzieci

Baseny – dmuchane, rozporowe lub nieduże plastikowe niecki można kupować już dzieciom, które są w stanie stabilnie siedzieć. Oczywiście maluch będzie potrzebował stałej asysty rodzica. Starsze dzieci chętnie spędzają w basenie dużo czasu i jest to jedna z atrakcyjniejszych aktywności w ogrodzie. Nawet dorośli lubią odpoczywać w ten sposób, dlatego warto rozważyć kupno większego basenu dla całej rodziny, a jeśli jest taka potrzeba, dodatkowego baseniku dla małego dziecka.

trampoliny ogrodowe

Duża trampolina ogrodowa z wewnętrzną siatką bezpieczeństwa, fot. Ogrodsfera.pl

Trampoliny ogrodowe – to świetna propozycja dla dzieci, które mają dużą potrzebę ruchu i w przeciwieństwie do basenów można kupować je na wyrost. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym mogą się bezpiecznie bawić na dużych trampolinach z siatką wewnętrzną, która zabezpiecza je przed upadkiem na twarde elementy konstrukcji.

Trampoliny ogrodowe w ogrodosfera.pl mają dopuszczalne maksymalne obciążenie na poziomie 150 kg, a więc dorośli także mogą z nich korzystać.

Domki dla dzieci – plastikowe lub drewniane to pierwsza dziecięca kryjówka. Niektóre maluchy chętnie ucinają sobie w nich popołudniowe drzemki. Najmłodszym poleca się kolorowe, przyciągające wzrok domki plastikowe. Nieco starsze dzieci chętnie przenoszą się do domków drewnianych połączonych z przydomowymi placami zabaw.

Plac zabaw dla dzieci – to jedno z bardziej oczywistych rozwiązań. Trudno się dziwić, bo zapewnia maluchom możliwość wszechstronnej aktywności. Jak duży będzie i co wejdzie w jego skład, to kwestia możliwości finansowych i miejsca w ogrodzie. Typowy ogrodowy plac zabaw to huśtawka, zjeżdżalnia i drabinka. Można go połączyć ze ścianką wspinaczkową i piaskownicą dla najmłodszych.