Wielofunkcyjne wózki dziecięce: Czy warto inwestować w modularne modele?

wózek z dzieckiem

Narodziny dziecka to nie lada wydarzenie dla każdego rodzica. Podczas kompletowania niezbędnej wyprawki jeszcze przed narodzinami, dorośli stają przed dylematem odnoszącym się do wyboru wózka. W ofercie znaleźć można wielofunkcyjne wózki, jakie będą towarzyszyć dziecku już od pierwszych dni życia. Czy będzie on dobrym wyborem?

Rodzaje wózków wielofunkcyjnych

Zanim jednak przyjdzie sprawdzić, czy tego typu wózki są inwestycją, która warta jest swoich pieniędzy, należy poznać ich rodzaje, aby mieć świadomość, co też można zakupić:

  • wózek 2w1 – oto pojazd, który ma gondolę służącą nowo narodzonym dzieciom oraz siedzisko, które może towarzyszyć maluchowi nawet do dwóch lat, przykładem takiego wózka stać się może BEBETTO YODDI;
  • wózek 3w1 – oprócz gondoli i siedziska, jakie przeznaczone jest dla dzieci, które siedzą już samodzielnie, w zestawie dostępny jest także fotelik dla najmłodszych, fotelik ma tą wygodę, że nie wymaga wożenia ze sobą gondoli, bowiem można wpiąć go w stelażu samodzielnie, przykładem takiego wózka jest CYBEX PRIAM 4.0 z fotelikiem CYBEX CLOUD T i-Size;
  • wózek 4w1 – jest to zestaw 3w1, który na dodatek posiada bazę do fotelika, to właśnie dzięki niej możliwe będzie bezpieczne zamontowanie fotelika w samochodzie.

Zalety zakupu wózka wielofunkcyjnego

Wózek wielofunkcyjny to dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy za jednym razem chcą znaleźć pojazd, jaki będą mogli przez długi czas wykorzystywać przy swoim dziecku. Skorzystają na tym także Ci dorośli, którzy chcą zaoszczędzić. Tzn. jeden wielofunkcyjny wózek jest droższy od samej gondoli. Jeżeli ktoś jednak weźmie pod uwagę to, ile łącznie trzeba będzie dać przy zakupie osobno gondoli, spacerówki i fotelika, ten przekona się, że 2w1 lub 3w1 będzie zdecydowanie tańszą opcją.

Nie można także zapomnieć o tym, że gondola to wózek, który będzie użytkowany krótko. Jedynie kilka miesięcy. Najczęściej zmiana gondoli na kolejny wózek następuje już około szóstego miesiąca życia. To właśnie wtedy maluszki stają się bardziej ruchliwe i nie chcą tylko leżeć. Zdecydowanie lepsza stanie się dla nich pozycja siedząca, którą umożliwi kolejny element, jaki będzie dołączony do zestawu. Może z gondoli trzeba będzie zrezygnować, ale stelaż nadal będzie się przydawał, dzięki czemu sam koszt zakupu wózka przez tak długi okres użytkowania będzie w stanie się zwrócić.

Na jak długo starczy wózek wielofunkcyjny?

Przynajmniej na dwa lata. Jego solidna konstrukcja sprawi, że będzie można z niego korzystać przez długi czas, bez obaw o konieczność zmiany pojazdu dla swojego dziecka. Czy po takim wózku będzie potrzeba kupna następnego – spacerowego, zależy już tylko i wyłącznie od potrzeb dziecka oraz jego rodziców. Od ok. drugiego roku życia dziecka staje się jeszcze bardziej ruchliwe. Chętniej spaceruje i wychodzi z wózka. Na tym etapie wielu rodziców rezygnuje z kupna wózka spacerowego, chodząc z maluchem za rękę lub ewentualnie nosząc je przez pewien czas na rękach. Mniejsza spacerówka przyda się na pewnym tym rodzicom, którzy dużo z maluchami spacerują. Dwulatki nie są przyzwyczajone do długich spacerów i mogą one je faktycznie męczyć. 

Zanim jednak przyjdzie czas na ewentualną spacerówkę, warto przemyśleć zakup solidnego wózka wielofunkcyjnego. Przez dobre dwa lata maluch na pewno będzie poznawał świat przy jego pomocy. Biorąc pod uwagę zakup takiego pojazdu, na pewno należy sprawdzić, czy ten posiada certyfikaty bezpieczeństwa. Tak, aby podróżowanie wózek odbywało się w bezpiecznych warunkach dla najmłodszego członka rodziny.