Wózki dziecięce – czym kierować się podczas wyboru?

Uśmiechnięte dzieci - jesień

Wybór wózka dziecięcego nie należy do najprostszych. Modeli sprzętu jest wiele, a producenci prześcigają się w produkcji coraz to nowszych i ulepszonych produktów. Czy warto zdecydować się na wózek wielofunkcyjny, głęboki czy spacerowy? Na co zwrócić uwagę przy kupnie? Oto kilka kluczowych elementów, które należy rozważyć przeglądając ofertę wózków.

Po pierwsze – rodzaj wózka

Pierwszym pytaniem, które należy sobie zadać wybierając wózek dziecięcy, jest jego przeznaczenie. Wyróżnia się trzy główne typy wózków: głęboki, spacerówka i wielofunkcyjny. Modele głębokie przydają się zwłaszcza na początku życia malucha. Po upływie ok. 6. miesięcy należy zaopatrzyć się w spacerówkę. Drugim rozwiązaniem jest wspomniany już wózek wielofunkcyjny, czyli połączenie gondoli i części spacerowej, a często również i fotelika samochodowego.

Jedną z marek, która oferuje wysokiej jakości wózki spacerowe oraz wielofunkcyjne jest niemiecka marka Recaro. Przedsiębiorstwo funkcjonuje od 2002 roku, dbając o bezpieczeństwo najmłodszych podróżników.

Wózek dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Po podjęciu decyzji o rodzaju wózka należy skupić się na elementach, takich jak:

Regulowane oparcie i podnóżek

Aby zapewnić dziecku komfort podczas jazdy, należy zdecydować się na model wózka z regulacją oparcia i podnóżka. Możliwość ustawienia oparcia w gondoli ułatwi dziecku obserwowanie świata. W przypadku spacerówek – pozwoli obniżyć poziom siedziska do pozycji leżącej. Regulacja podnóżka, dostępna jedynie w spacerówkach, stanowi wygodne podparcie dla stóp.

Tapicerka gondoli oraz siedziska – materiał

Codzienne używanie wózka, spożywanie w nim posiłków i zabawy mogą skutkować powstawaniu zabrudzeń. Warto więc sprawdzić, z jakiego materiału została wykonana tapicerka wózka. Dużym atutem będzie powierzchnia łatwa do wyczyszczenia. Zazwyczaj pokrycie gondoli należy jedynie przetrzeć, natomiast wnętrze powinno być zdejmowane i prane w pralce. Podobnie w spacerówce – w przypadku większych zabrudzeń element ten musi być zdejmowany i czyszczony w urządzeniu.

Hamulec bezpieczeństwa w wózku

Wysokiej jakości wózek, czy to wielofunkcyjny, czy spacerowy, powinien być wyposażony w hamulec bezpieczeństwa. Element ten ma za zadanie blokować koła, które umiejscowione są w jednej osi. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest hamulec uruchamiany za pomocą stopy. To wygodne rozwiązanie, które nie wymaga schylania się. Posiadają go zarówno modele wielofunkcyjne, jak i wózki spacerowe.

Koła

Przy wyborze wózka warto zwrócić uwagę na koła, czyli ich wielkość i materiał, z którego są wykonane. Te większe, o średnicy powyżej 20 cm, sprawdzą się na trudniejszym terenie, np. na piasku czy w śniegu. Z kolei mniejsze i twarde wyróżniają się zawrotnością i ułatwią poruszanie się m.in. w galerii handlowej.

Koła wykonane z pianki są bardzo trwałe i nie ulegają przebiciom. Amortyzują wstrząsy, co zwiększa komfort jazdy zarówno dziecka, jak i rodzica. Ponadto są bardzo lekkie i nie wpływają znacząco na masę wózka.

Kosz na zakupy

Ważną sprawą jest oczywiście kosz na zakupy. Daje on możliwość wygodnego załatwienia codziennych spraw czy przechowywania dodatkowych akcesoriów. Dobrze więc, aby był pojemny i umieszczony wysoko. Wówczas nie zabrudzi się np. podczas deszczu, kiedy na ulicach nie trudno wjechać w kałużę. Koszyk powinien być łatwy do zdjęcia i wyczyszczenia.

Budka

Element ten powinien być przede wszystkim stabilny, bez względu na to, czy ma być przypięty do gondoli czy też do spacerówki. Nie może zabraknąć w nim wentylacji, a także siateczek i okienek, które zapewnią przepływ świeżego powietrza. Ponadto okienka dają możliwość obserwacji malucha i kontroli jego zachowania podczas podróży. To ważne, aby zapewnić mu maksymalny komfort.

Rączka

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest rączka. Dobrze, jeśli ma możliwość regulacji i dopasowania do wzrostu osoby, która w danym momencie prowadzi wózek. Spacery, podróże i załatwianie spraw na mieście niejednokrotnie trwają bardzo długo, ważne więc, aby rodzicom zawsze było wygodnie.

Bez względu na rodzaj wózka, czy to spacerówka, czy model wielofunkcyjny, sprzęt ma być przede wszystkim wygodny i komfortowy, zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Jego zadaniem jest ułatwienie przemieszczania się, zapewnienie schronienia dla maluszka w wygodnej przestrzeni. Producenci akcesoriów dziecięcych, m.in. Recaro, dokładają wszelkich starań, aby zapewnić dziecku wygodę podróżowania i 100% bezpieczeństwa.