Im bliżej końca roku, tym silniejsza staje się ciekawość, co przyniesie rok następny. W rodzimej, polskiej tradycji, idealną okazję do uchylenia rąbka tajemnicy stwarzają andrzejki. Dla dzieci i dorosłych jest to czas spotkań towarzyskich, imprez i zabawy, którą jedni traktują z przymrużeniem oka, a inni biorą za pewnik. Jak ją zorganizować? Jak interpretować znaki?
Spis treści:
- Proste wróżby andrzejkowe dla dzieci
- Uwaga, parzy
- Ostre zabawy andrzejkowe
Proste wróżby andrzejkowe dla dzieci
Jak wiadomo, wszelkie atrakcje dla dzieci muszą być dostosowane do ich wieku. Nie każda przepowiednia zainteresuje maluchy, a do tego trzeba brać pod uwagę też ich bezpieczeństwo. Najprościej więc, odrzucić zabawy związane z ogniem, woskiem, pinezkami czy obieraniem jabłek – choć są one bardzo tradycyjne. Ale w końcu istnieje tyle ciekawych alternatyw!
- Ustawianie butów do drzwi
Podstawowa wersja zakłada, że osoba, której but pierwszy przekroczy próg, również jako pierwsza weźmie ślub, jednak można to modyfikować odpowiednio do potrzeb grupy wiekowej. Wróżby dla dzieci odpowiadają na takie pytania, jak „Kto urośnie pierwszy?” lub „Kto pierwszy w Wigilię zobaczy pierwszą gwiazdkę?”.
- Wybór kubeczka
Najlepiej kupić całe opakowanie jednorazowych kubeczków i znaleźć jak najwięcej przedmiotów-symboli. Są to: monety (bogactwo), klucze (nowy dom), pierścionki (ślub), serca (miłość), cukierki (słodkie życie), drobne zabawki (przedstawiające przyjaciół, zawód, zwierzęta, nowy samochód… – tutaj jest wiele możliwości). Wkłada się je pod kubeczki, odwrócone do góry dnem i przestawia tak, żeby zmylić dzieci. To ma być swego rodzaju losowanie. Oczywiście zawartość wybranego kubeczka oznacza dla dziecka wróżbę.
- Karteczki z zawodami
Niektóre zabawy andrzejkowe weselej przygotowywać razem. Zyskujecie przy tym okazję, by lepiej poznać siebie nawzajem. Na przykład, gdy wypisujecie lub rysujecie zawody na karteczkach, które później będziecie losowali. Co najlepsze, nie muszą nawet być prawdziwe! Warto dorzucić tam przytulacza, czy jeźdźca smoków. Wszystko zależy od Waszej wyobraźni. Oczywiście wylosowana karteczka oznacza, jaki zawód w przyszłości będzie miało dziecko.
- Rzuty do celu
Możecie ustalić, co oznacza dana liczba trafień z dziesięciu. Na przykład: 3/10 to nowy związek (bo kto nie ma szczęścia w grach, ten ma szczęście w miłości), a 10/10 to bogactwo. I tutaj znów treść wróżb dopasowujemy do wieku dziecka.
- Zapałki lub wykałaczki
Należy je rozsypać i znaleźć jak najwięcej liter, w jakie się układają. Potem zgadujecie, co na daną literę czeka was w przyszłości. Te wróżby andrzejkowe zależą całkowicie od Waszej wyobraźni.
Zobacz też: Zabawy na Halloween – gry na Halloween na 12 sposobów
Uwaga, parzy
Choć trzeba zachować szczególną ostrożność organizując andrzejki dla dzieci, to trudno uniknąć tradycyjnych rozwiązań, przy których główną rolę pełnią wysokie temperatury. Jakie to zabawy?
- Topienie wosku
A raczej przelewanie go przez dziurkę od klucza. Zdecydowanie wymaga pomocy dorosłego. Za to powstały kształt, zahartowany w zimnej wodzie, nie tylko zdradza, co się wydarzy, ale też nadaje się do odgrywania scenek wraz z innymi zabawkami. Co powiecie na teatr cieni?
- Pieczenie ciastek
Samo w sobie nie ma nic z wróżby dla dzieci, jednak właśnie w tym celu do środka wkłada się karteczki, na przykład z życzeniami (bogactwa, kariery) lub zawodami. Ciasteczka z wróżbami są bardzo popularną „zabawą” na wieczór andrzejkowy.
- Spalanie na raz dwóch zapałek
Miało sprawdzać, czy kobieta będzie miała szczęście w miłości, ale można zadawać sobie inne pytanie – Czy dostanę wymarzony prezent? Czy będę popularny? Odpowiedź twierdzącą uzyskuje się wtedy, gdy zapałki spalają się ku sobie.
Ostre zabawy andrzejkowe
Jest parę takich, które wykorzystują noże i pinezki, a mimo to cieszą się popularnością. Jak na przykład:
- Przekłuwanie serca z papieru
Służy za różne wróżby andrzejkowe. Może zdradzać zarówno imię przyszłej miłości, zawód i szczęśliwy los (pieniądze, kariera, dom, itd.), dlatego tak łatwo dostosować je do wieku.
- Obieranie jabłek
Standardowo robi się jak najdłuższą „nitkę” z obierek i rzuca się ją na ziemię, by ułożyła się w kształt litery, jednak mniejsze dzieci mogą rozrzucać wiele krótkich strużyn. Potem tylko trzeba przyporządkować temu znaczenie, jak chociażby Atrakcje, Bogactwo, zaspokojona Ciekawość, Dom, Rodzina czy Spełnienie marzeń.
Przygotowując wróżby andrzejkowe trzeba pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie i kręgu zainteresowań uczestników, tak żeby rzeczywiście wszystkich zaciekawić. Co nie powinno stanowić większego problemu przy różnorodności tradycji do wyboru: od lania wosku, przez ustawianie butów, po losowanie karteczek z zawodami.
Zostaw odpowiedź
Zobacz komentarze