Zabawy dla dwulatka – 20 zabaw dla dwuletniego dziecka

zabawy dla dwulatka

Dwuletnie dzieci stają się stopniowo coraz bardziej samodzielne zarówno w codziennych czynnościach, jak i zabawie. Nadal jednak w dużej mierze potrzebują wskazówek i przewodnictwa lub co najmniej stwarzania warunków do rozwijających działań. Jakie zatem będą odpowiednie zabawy dla dwulatka?

Spis treści:

  • Zabawy dla dwulatka
  • Zabawy ruchowe dla małych dzieci
  • Plastyczne zabawy dla 2-latka
  • Muzyczne inspiracje na zabawy z dwulatkiem
  • Inne zabawy dla dwulatka

Zabawy dla dwulatka

Odpowiednie zabawy dla dwulatka, to takie, które pozwalają mu nabywać nowe umiejętności, rozwijać swoją spostrzegawczość, precyzję ruchów, mowę i inne obszary. Ważne, by sprawiało to dziecku przyjemność i zostawało miejsce na spontaniczność. W zabawie chodzi przede wszystkim o miłe spędzanie czasu, które sprzyja rozwojowi dziecka. Zabawy z dwulatkiem nie muszą być nudne ani męczące, nawet jeśli będą brudzące. Wszystko to kwestia odpowiedniego przygotowania i umiejętności przymrużenia oczu na chwilowy bałagan. Świetnie sprawdzą się różnego rodzaju zajęcia plastyczne, ruchowe i muzyczne.

Zabawy ruchowe dla małych dzieci

Ruch jest dla dzieci naturalnym sposobem wyrażania siebie i doświadczania świata. Może on być całkowicie spontaniczny lub ukierunkowany. Można skorzystać z zabaw, które pamiętamy z dzieciństwa. Inspirację mogą też stanowić zabawy ruchowe dla dzieci w żłobku. Nawet jeśli chcemy bawić się z jednym dzieckiem, możliwości są ogromne.

Ruchowe zabawy dla 2-latka:

  • Piłką – turlanie do siebie nawzajem lub w określonym kierunku, rzucanie i łapanie piłki, rzucanie do celu (np. do miski), kopanie do bramki (np. z futryny);
  • Tory przeszkód – wystarczy odpowiednio wykorzystać przedmioty, które mamy w domu, by stały się atrakcyjnym torem przeszkód. Krzesła można omijać, przechodzić pod nimi lub nad nimi. Poduszki mogą być kamieniami w rzece, po których trzeba stąpać. Pudełko po chusteczkach trzeba np. przeskoczyć, a piłkę turlać slalomem między butelkami.
  • „Czarodziejska różdżka” – do zabawy będzie potrzebna różdżka, ale może stać się nią ozdobiona łyżka czy kredka. Czarodziej ma moc zmiany pozostałych uczestników zabawy w zwierzęta. Kiedy powie np.: „czary – mary, czary-mary, zmieniam wszystkich w żaby” – reszta skacze jak żabki i naśladuje ich dźwięk.
  • „Powódź” – na podłodze układamy materacyk lub poduszki. W czasie, „gdy jest sucho”, dziecko biega na podłodze. Na hasło „powódź”, musi jak najszybciej dostać się na tratwę, czyli wskoczyć na materac/poduszki.
  • Slalom na różne sposoby – przechodzenie między krzesłami/butelkami slalomem na różne sposoby, np. na placach, na czworakach, tyłem, w podskokach.

To jedynie kilka propozycji, ale można wykorzystać je na wiele sposobów. Dobrze jest też dać dziecku szansę na współpracę z innymi dziećmi. Warto zorganizować zabawy w ramach urodzin czy zaprosić rodzinę/znajomych z dziećmi . Inspiracją będą zabawy ruchowe dla dzieci w żłobku, takie jak „Balonik”, „Stary niedźwiedź”, „krzesełka”, „Jedzie pociąg” czy „Mam chusteczkę haftowaną”.

Plastyczne zabawy dla 2-latka

Niemalże wszystkie dzieci, a szczególnie te małe uwielbiają się brudzić. Doskonałą przestrzeń do zaspokojenia tej potrzeby, a jednocześnie rozwoju małej motoryki stanowią zabawy plastyczne. Z kolei jeśli dziecko jest nadwrażliwe na dotyk i różne substancje, zabawy te mogą pomóc mu w przezwyciężeniu trudności i ułatwić rozwój sensoryczny w zakresie dotyku w pożądanym kierunku.

Plastyczne zabawy dla dwulatka:

  • Masy plastyczne – zabawy masami plastycznymi, tj. poznawanie ich konsystencji, lepienie kulek, robienie wałków, ugniatanie, wałkowanie, przecinanie drewnianym nożem. Można wybrać gotowe masy lub samodzielnie przygotować – ciastolina, plastelina, modelina, masa solna, ciecz nienewtonowska, piasek kinetyczny, pianko lina i wiele innych.
  • Farby lub malowanie wodą – malowanie farbami przy pomocy palcy, całych dłoni, stóp, pędzelka, pieczątek z ziemniaka lub malowanie wodą – specjalne malowanki lub maty wodne.
  • Kredki – rysowanie, bazgranie, kolorowanie.
  • Nożyczki – nauka trzymania nożyczek, nacinanie kartek, przecinanie wąskich pasków, wycinanie z pomocą dorosłego
  • Naklejki – odklejanie i naklejanie sprawia dzieciom przyjemność i ćwiczy ich małą motorykę.

Muzyczne inspiracje na zabawy z dwulatkiem

Wielu małym dzieciom muzyka sprawia przyjemność. Lubią też samodzielnie tworzyć dźwięki. Czasem ich nadmiar przeszkadza rodzicom, ale odpowiednio ukierunkowana zabawa w czasie, gdy mamy na nią siłę, może być naprawdę przyjemna.

Muzyczne zabawy dla 2-latka:

  • Tworzenie instrumentów – np. marakasów z plastikowej butelki i grochu/ryżu/drobnych kamyczków; gitary z pudełka po chusteczkach i gumek recepturek; bębenka z materiału i okrągłej formy do ciasta.
  • Granie na różnych przedmiotach – garnkach, metalowych pokrywkach, blacie stołu, podłodze np. przy użyciu rąk lub drewnianej łyżki.
  • Wystukiwanie rytmów – próby naśladowania przez dziecko prostych rytmów wystukiwanych/wyklaskiwanych/wytupywanych przez dorosłego.
  • Swobodne pląsy przy muzyce.
  • Piosenki z pokazywaniem – np. „Głowa, ramiona”, „Nóżki robią tup, tup, tup”, „Taki mały, taki duży”.

Inne zabawy dla dwulatka

Lista zabaw dla dwulatka jest niemalże nieskończona. Można do nastroju i zasobów energetycznych swoich i dziecka dobrać bardziej lub mniej brudzące, głośniejsze lub mniej głośne, statyczne lub ruchowe.

Inne inspiracje na zabawy z dwulatkiem:

  • Zabawy w przesypywanie, przenoszenie i przelewanie – dziecko ćwiczy koordynację ręka-oko i jednocześnie może zapoznawać się z różnymi fakturami i dźwiękami. Można przelewać wodę z jednych pojemników do drugich, nabierać ją łyżeczką czy nabierką. Do przesypywania nada się np. piasek w piaskownicy, żołędzie czy kasztany, ryż, groch, kaszka manna. Można tu wykorzystać różne naczynia – miski, pojemniczki, kubki, łyżeczki, szczypce do lodu, itd.
  • Tory kulkowe – można wykorzystać gotowe lub samemu stworzyć z dzieckiem tory kulkowe. Wystarczą np. rolki po papierze toaletowym i ręcznikach papierowych oraz kulki lub kasztany. Tor można przykleić papierową taśmą do ściany czy mebli.
  • Ścieżka sensoryczna – wystarczy ustawić na podłodze miski z produktami o różnych fakturach, by dziecko mogło poznawać je wielozmysłowo. Dobrze by były to produkty spożywcze, by dziecko mogło ich zasmakować, ale nie jest to konieczne.
  • „Czego brakuje” – zabawa polega na pokazaniu dziecku trzech przedmiotów. Później dziecko się odwraca, a my chowamy jeden z nich. Zadaniem dziecka jest spostrzec, czego brakuje.
  • Klocki – budowanie z klocków, układanie wież, pociągów, ścian, rozwija zarówno motorykę, koordynację, jak i widzenie przestrzenne.

Reasumując istnieje nieskończenie wiele pomysłów na rozwijające zabawy z dwulatkiem. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Dzieci w zabawie nabywają wiele umiejętności i się w nich ćwiczą. Warto dbać o to, by były one urozmaicone i nie skupiały się jedynie na jednym zmyśle.