Kiedy tworzy się nową grupę, a także gdy chcemy lepiej poznać członków już funkcjonującej grupy, z pomocą przychodzą zabawy integracyjne. Szczególnie często wykorzystuje się je w pierwszych miesiącach pobytu dzieci w przedszkolu, ale świetnie sprawdzają się one także m.in. na półkoloniach, koloniach, obozach czy w szkole. Jakie są zatem sprawdzone zabawy integracyjne dla dzieci i młodzieży?
Spis treści:
- Zabawy integracyjne dla dzieci na poznawanie/utrwalanie imion
- Inne zabawy integracyjne dla przedszkolaków
- Zabawy integracyjne dla młodzieży
Zobacz też: Zabawy z chustą animacyjną – 18 ciekawych pomysłów.
Zabawy integracyjne dla dzieci na poznawanie/utrwalanie imion
W pierwszych tygodniach w przedszkolu dzieci adaptują się do nowej sytuacji i poznają nauczycielki, pracowników oraz koleżanki i kolegów. Duże znaczenie ma dla nich poznanie otoczenia i imion osób, z którymi przebywają. Ale jest to istotne nie tylko dla maluchów rozpoczynających przygodę z przedszkolem. Zabawy integracyjne na poznawanie imion świetnie sprawdzą się chociażby we wrześniu w młodszych klasach szkolnych oraz w pierwszych dniach kolonii, półkolonii czy obozów.
Zabawy integracyjne dla dzieci na poznawanie i utrwalanie imion:
- „Łańcuch imion” – w zależności od wieku i umiejętności dzieci można tę zabawę przeprowadzić na kilka sposobów. W najprostszej wersji dzieci siedzą w kole i każde z nich wypowiada swoje imię oraz imię poprzednika. Jeśli dzieci są starsze lub dłużej się znają, mogą przed przedstawieniem się wymienić imiona dwóch wcześniejszych osób lub nawet wszystkich poprzedników.
- „Czyje to zdjęcie?” – zabawa wymaga przygotowania zdjęć wszystkich uczestników zabawy. Wybrana osoba losuje jedno zdjęcie, próbuje podać imię tej osoby i wręcza zdjęcie osobie sfotografowanej. Następnie to samo robi kolejna osoba z innym zdjęciem.
- „Kogo brakuje” – gdy uczestnicy zabawy mieli już okazję się sobie przedstawić, siadają w kole i zamykają oczy, a jedna osoba wskazana przez prowadzącego opuszcza salę lub chowa się pod chustą animacyjną. Zadaniem grupy jest podać imię brakującej osoby.
- „Zgadnij o kim mówię” – prowadzący podaje pewne cechy jednego z uczestników zabawy (kolor włosów, oczu, cechy ubioru, itd.), a zadaniem grupy lub wskazanej osoby jest zgadnąć o kim mowa i podać imię tej osoby.
- „Kto to powiedział” – dzieci siedzą w kole. Jedno z nich siada w środku i zamyka (zasłania) oczy. Wskazana przez prowadzącego osoba mówi cześć i imię dziecka siedzącego na środku, którego zadaniem jest wskazać, kto je przywitał.
Inne zabawy integracyjne dla przedszkolaków
Zabawy integracyjne w przedszkolu są często wykorzystywane podczas zajęć. Służą one nie tylko poznawaniu imion, ale też zbliżają do siebie dzieci. Pozwalają one na lepsze poznanie siebie nawzajem i pogłębianie zaufania.
Zabawy integracyjne w przedszkolu (i nie tylko):
- Witanie się różnymi częściami ciała wymienianymi przez prowadzącego;
- „Kto tak jak ja” – uczestnicy zabawy siedzą. Jedna osoba wstaje i mówi: „kto tak jak ja…” np. …ma blond włosy ten wstaje albo … lubi żelki ten skacze. Zabawa trwa tak długo, aż każdy będzie miał szansę wypowiedzieć zdanie przewodnie.
- „Jeżyk” – zabawa polega na wykonywaniu takich samych czynności, jak jeden wybrany uczestnik. Mówi się do niego: „Na dywanie siedzi jeż, co on robi to my też”, na co wybrany „jeżyk” demonstruje jakąś czynność, a gdy wszyscy ją powtórzą wybiera kolejnego „jeżyka”
- „Pan Wciskalski” – wszyscy siedzą na krzesłach w kole, a po środku znajduje się jedna osoba bez krzesła. Prowadzący wymienia imiona dwóch siedzących osób, a ich zadaniem jest zamienić się miejscami. Z kolei stojący na środku „Pan Wciskalski” próbuje zająć miejsce jednej z tych osób.
- „Zwierzaki do pary” – uczestnicy zabawy losują ilustracje zwierząt, które występują na kartach parami. Nie pokazują co wylosowali, tylko naśladują to zwierzę ruchem i głosem. Zadaniem dzieci jest znaleźć drugą osobę, która naśladuje to samo zwierzę, co one.
Zabawy integracyjne dla młodzieży
Chociaż wszelkie zabawy kojarzymy zazwyczaj z młodszymi dziećmi, to w nowo powstałych grupach, a także takich, których członkowie chcą się lepiej poznać, można z powodzeniem wykorzystać zabawy integracyjne dla młodzieży, a nawet dorosłych.
Zabawy integracyjne dla młodzieży:
- „Rzeźbiarz” – uczestników zabawy dzieli się na dwie równoliczne grupy. Każda wyznacza lidera – rzeźbiarza. Rzeźbiarz z drużyny A ustawia członków swojej grupy tak, by stworzyć z nich dowolną rzeźbę. Zadaniem lidera grupy B jest ustawić swoją grupę w identyczny sposób.
- „Ślepiec” – zadanie na zaufanie. Uczestnicy dobierani są w pary. Jedna z osób ma zawiązane oczy, a druga oprowadza ją po określonym terenie i pozwala mu poznać miejsce jedynie przez opowieść lub przeprowadza tę osobę przez wyznaczony wcześniej tor. W zaawansowanej wersji, przewodnik prowadzi „ślepca” jedynie poleceniami głosowymi.
- „Związanie” – tu też tworzymy pary. Związuje się ze sobą ręce lub nogi osób z każdej pary i daje im różne zadania do wykonania.
- „Bieg narciarski” – uczestników zabawy dzieli się na dwie grupy. Każda dostaje materiały, z których ma stworzyć narty, które pomieszczą wszystkich członków grupy. Następnie odbywa się wyścig grup na utworzonych nartach np. jedno okrążenie wokół sali.
- „Dwie prawdy, jedno kłamstwo” – wszyscy zapisują na kartce 3 zdania o sobie. 2 z nich mają być prawdą, a jedno kłamstwem. Wszystkie kartki wrzucane są do pojemnika, a później kolejno losowane. Zadaniem grupy jest zgadnąć kogo dotyczy opis i które zdania są prawdziwe.
Zabawy integracyjne dla dzieci i młodzieży, a nawet dla dorosłych to źródło świetnej zabawy, ale i wiedzy o innych osobach, a także sposób na zacieśnienie więzi. Pozwalają one poznać imiona i cechy współuczestników zajęć, zniwelować stres, zachęcić do współpracy i stworzyć dobry klimat. Warto zatem znać choć kilka takich zabaw i wykorzystywać je w kontaktach grupowych.
OOo, fajne zestawienie xD zaproponuję dzieciakom, którymi będę sie teraz opiekować