Zabawy na halloween – gry na halloween na 12 sposobów

zabawy na halloween

Halloween ma wielu przeciwników, szczególnie wśród osób konserwatywnych, jednak nie da się ukryć, że to celtyckie święto zapuszcza w Polsce coraz głębsze korzenie. I nic dziwnego, skoro pomaga oswoić się ze strachem. Dlatego czasem warto odłożyć uprzedzenia na bok i zorganizować wesołe halloween dla dzieci.

Spis treści:

 • Jakie są bezpieczne zabawy na halloween?
 • Odrobina ryzyka
 • Konkursy z nagrodami

Jakie są bezpieczne zabawy na halloween?

Jeśli jakaś zabawa wymaga użycia  ognia czy na ostrych narzędzi, to bez wątpienia nie nadaje się ona dla najmłodszych. Zatem popularne rzeźbienie w dyni bez pomocy rodzica nie powinno mieć miejsca. Czym można je zastąpić?

 • Malowanie balonów

To bardzo dosłowna alternatywa dla strasznych warzyw. Wystarczy przygotować pisaki, najlepiej takie do płyt, i kazać dzieciom namalować groźne miny. Można to robić zarówno przed, jak i po nadmuchaniu, tyle że w drugim przypadku ktoś musi trzymać balon.

 • Mumifikacja

Pomysły na halloween wcale nie wymagają drogich materiałów. Wystarczy rolka papieru toaletowego, którym dzieci mogą owijać siebie nawzajem.

 • Pajęczyny

Jeśli macie do dyspozycji korytarz lub odpowiednio ustawicie krzesła, tworząc dość wąskie przejście, możecie rozwiesić między ścianami lub meblami pajęcze sieci. Niezależnie od tego, czy wybierzecie papier toaletowy, bibułę czy nawet folię spożywczą, celem tej gry na halloween jest pokonanie trasy bez zrywania przeszkód. Wtedy pająk mógłby się rozzłościć.

 • Kalambury

Każdy je zna. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie hasła typu wiedźma, wampir, czarny kot, i już zabawa pasuje tematycznie do imprezy.

 • Teatr cieni

Aby oswoić dzieci z ciemnością, zabawy na halloween powinny uwzględniać zgaszenie światła, włączenie latarki i skierowanie jej na ścianę lub prześcieradło. Trzeba tylko mieć pomysł, czym rzucać cień (dłońmi czy zabawkami), żeby przekaz był czytelny.

Odrobina ryzyka

Istnieją zabawy, które można wykonywać tylko ze starszymi dziećmi i pod ścisłym nadzorem, ale wraz z tą nutką zagrożenia przynoszą wiele frajdy.

 • Łowienie jabłek zębami

Nie wydaje się niebezpieczne, jednak małe dziecko mogłoby łatwo wciągnąć wodę nosem, dlatego trzeba uważać, komu proponuje się tego typu gry na halloween. Zależnie od tego ilu jest uczestników i jabłek, można urządzić konkurs, kto pierwszy je złowi lub kto wyciągnie ich więcej w danej jednostce czasu.

 • Jadalny naszyjnik

Obojętnie, czy kupi się gotowy, z cukierkami, czy założy donuty na sznurek, może on przeciąć dziąsła czy wargi, stąd warto takie pomysły na halloween realizować z ostrożnymi, cierpliwymi dziećmi. Można nawet kazać im jeść z siebie nawzajem, by trenować wzajemne zaufanie.

 • Krąg ognia

Niektóre zabawy na halloween łączą się z wróżbami. W tej konkretnej, potrzeba 12 świec, opisanych numerami, by reprezentowały 12 miesięcy. Te, które nie zgasną po tym, jak dziecko wskoczy do kręgu, zapowiadają mu dobre okresy w następnym roku.

Zobacz też: Ozdoby na Halloween. 40 pomysłów na dekoracje, które możesz zrobić z dzieckiem

Konkursy z nagrodami

Jeśli interesuje was wprowadzenie rywalizacji i być może kontrola ilości zjadanych słodyczy, to jak najbardziej możecie postarać się o kilka konkurencji.

 • Rzut do celu

Możecie przerobić plastikowe kubeczki na duchy, żeby piramidki z nich pasowały do wystroju.

 • Zgadywanki

Pod chustę lub do kartonu należy włożyć przedmioty o różnych kształtach, by uczestnicy rozpoznawali je poprzez dotyk. Tworzy to klimatyczną atmosferę tajemnicy. Do tego sam karton może też wyglądać jak paszcza potwora.

 • Zbijanie piniaty

Halloween dla dzieci warto wzbogacić fizycznym pokonywaniem bestii. Tym bardziej, gdy w jej wnętrzu znajdują się cukierki!

 • Dynia do kręgli

Można z powodzeniem zastąpić kulę do kręgli właśnie dynią, dzięki której uda się  przewrócić dowolne przeszkody, na przykład pluszowe stwory. A im więcej się ich strąci, tym więcej punktów można zdobyć.

Wbrew pozorom, zabawy na halloween nie są niczym strasznym. Większość z nich można przeprowadzić z pomocą tanich produktów typu jabłka, papier czy balony. Wszystko, czego wam trzeba, to odpowiednie nastawienie i odrobina wyobraźni.