Ruch jest naturalną aktywnością dla dzieci. Dzięki niemu poznają one swoje ciało i otaczający je świat, a także rozwijają nie tylko mięśnie i układ ruchu, ale także układ nerwowy. Stąd też zabawy ruchowe dla dzieci są najważniejszym źródłem wiedzy i fundamentem rozwoju różnych umiejętności.
Spis treści:
- Zabawy ruchowe dla dzieci w domu
- Grupowe zabawy ruchowe dla dzieci
- Zabawy ruchowe przy muzyce
- Inne gry i zabawy ruchowe dla dzieci
Zabawy ruchowe dla dzieci w domu
Gry i zabawy ruchowe dla dzieci są napędem ich rozwoju. Aktywność fizyczna pozwala m.in. na wzmacnianie siły mięśni, rozwój koordynacji ruchowej i wzrokowo-ruchowej, wzrost elastyczności ciała czy poprawę koncentracji uwagi. Ma też wpływ na rozwój logicznego myślenia i kreatywności, a zabawy ruchowe w przedszkolu czy innej grupie uczą dzieci tolerancji, uwzględniania innych osób oraz wygrywania i przegrywania.
Oto zabawy ruchowe dla dzieci, które można wykonać nawet w domu, zarówno z jednym dzieckiem, jak i kilkorgiem:
- Slalomy – przechodzenie slalomem pomiędzy pachołkami (butelki, krzesła, poduszki, kubki) na różne sposoby, np. biegiem, na palcach, tyłem, na czworakach, z piłeczką na łyżce, z woreczkiem na głowie. Odległości między pachołkami i sposoby przechodzenia slalomu dostosowuje się do możliwości dziecka.
- Zabawy z piłką – toczenie piłki do siebie nawzajem, rzucanie i łapanie, rzuty do celu, slalom z piłką przy nodze.
- Tory przeszkód – można do tego wykorzystać krzesła (przechodzenie pod lub nad), poduszki (przechodzenie z jednej na drugą lub ich przeskakiwanie), taśmę malarską (wyznaczenie linii do „przechodzenia po linie” lub rozpięcie jej między krzesłami, by przechodzić pod nią) i wiele innych. Ogranicza nas tylko wyobraźnia i wielkość mieszkania.
- Zabawy skoczne – podskoki obunóż lub na jednej nodze, jak daleko doskoczysz, przeskakiwanie nad skakanką/linką.
- „Czarodziej” i inne zabawy w naśladowanie – jedna osoba jest czarodziejem i zamienia uczestników zabawy np. w zwierzęta. Kiedy powie „czary –mary, czary-mary zmieniam was (nas) w..” i poda nazwę zwierzęcia, to pozostali uczestnicy zabawy (lub czarodziej też) naśladują jego ruchy i odgłosy.
Zobacz też: Zabawy dla dwulatka – 20 zabaw dla dwuletniego dziecka
Grupowe zabawy ruchowe dla dzieci
Kiedy mamy w domu większą gromadkę maluchów, np. na urodzinach lub gdy wychodzimy na zewnątrz, gdzie dzieci mają okazję pobawić się z rówieśnikami, czasem potrzebne jest im przewodnictwo lub chociaż podsuniecie pomysłu na zabawę. Oczywiście nie możemy wypełniać dzieciom całego czasu, ponieważ zabawy swobodne są również bardzo ważne, ale kiedy nauczymy ich zabaw grupowych, będą mogli z nich później sami korzystać. Inspiracją mogą być tu znane zabawy ruchowe w przedszkolu czy z naszego dzieciństwa.
Grupowe zabawy ruchowe dla dzieci:
- „Ciuciubabka”;
- „Raz, dwa, trzy, baba Jaga patrzy”;
- „Głupi Jaś”;
- „Krowa daje mleko” i inne formy zabawy w berka;
- Kołowe zabawy ruchowe, tj. „Balonik” czy „Lisek”.
Te zabawy zna niemalże każdy i choć są one stare, to nadal równie cieszą dzieci.
Zabawy ruchowe przy muzyce
Wiele maluchów lubi dźwięki, dlatego warto wykorzystywać zabawy ruchowe przy muzyce. Pozwalają one uwrażliwić dzieci na doznania artystyczne, nauczyć rozróżniać np. wysokość dźwięków, wprowadzić pewne ramy dla ruchu i w łagodny sposób zapanować nad nadmierną ekspresją. Odpowiednio stosując muzykę można dziecku ułatwić ulokowanie energii i wyciszenie lub wręcz przeciwnie – pobudzić je, gdy jest ospałe.
Zabawy ruchowe przy muzyce:
- Swobodne pląsy przy muzyce, ilustrowanie ruchem odczuć, które ona wywołuje;
- Reagowanie na zmiany w tempie gry na tamburynie czy tempie muzyki – „szybko-wolno” (dzieci biegają lub idą powoli) albo na dźwięki wysokie i niskie (idą na palcach lub poruszają się na czworakach);
- Piosenki z pokazywaniem, np. „Głowa, ramiona”, „Gimnastyczny blues”, „Moje ręce czasem klaszczą” czy „Nóżki robią tup, tup, tup”;
- Muzyczne zabawy kołowe, m.in. „Stary niedźwiedź”, „Mam chusteczkę haftowaną”;
- Zabawy w bezpośrednim kontakcie z drugą osobą wymuszające wspólne tempo poruszania się np. „jedzie pociąg” lub „Stonoga”.
Inne gry i zabawy ruchowe dla dzieci
Kolejne pomysły na gry i zabawy ruchowe dla dzieci:
- Gra w klasy;
- Jazda na rowerze, rowerku biegowym, hulajnodze, rolkach czy wrotkach;
- Zabawy orientacyjno-porządkowe, np. „Czerwone-zielone” – potrzebne są dwa przedmioty lub kartki – w kolorze czerwonym i w kolorze zielonym. Gdy prowadzący zabawę unosi do gry zielony, dzieci swobodnie biegają. Kiedy pojawia się czerwone – stają w miejscu.
- Przeciąganki i przepychanki, m.in. przeciąganie liny, „waga” czy zabawa w „koguty”;
- Pływanie.
Zabawy ruchowe stanowią ważny element życia i rozwoju dzieci. Warto nie tylko pozwalać im na aktywność fizyczną, ale i samemu ją inicjować. Różnorodne gry i zabawy ruchowe dla dzieci pozwalają im nie tylko na rozwój fizyczny, ale też intelektualny i emocjonalny.
superancko 🙂 jak niewiele trzeba, aby spędzić fajnie czas z dziećmi i przy okazji samemu się poruszać 😀