Sensolacja – 25 przepisów na jadalne masy sensoryczne. Scenariusze zabaw

zabawy sensoryczne

Sensoplastyka to jedne z najbardziej rozwijających zajęć dla maluszków. Dziecko ćwiczy wtedy wszystkie zmysły. U nas wszystkiego można spróbować – bo używamy tylko jadalnych produktów, i dzieci chętnie z tej możliwości korzystają. Ostatnie zabawy sensoryczne związane były ze Świętami. Co robiliśmy?

Zabawy sensoryczne – choinka ze szpinaku

Na początku wszystkie dzieci są zwykle dość nieśmiałe. Dlatego dajemy im możliwość zapoznania się z kolegami w trakcie wspólnych zabaw. Tym razem, ułożyliśmy na podłodze szpinakową choineczkę, której trzon stanowiły pełnoziarniste ciasteczka. Dookoła rozłożyliśmy pomidorki, mandarynki i papryczki, którymi dzieciaczki miały ozdobić choineczkę. Zobaczcie jak pięknie im poszło:

zabawy sensoryczne

zabawy sensoryczne

zabawy sensoryczne

Zabawy sensoryczne – ciastolina piernikowa i kakaowe błotko

Później, przyszedł czas na pierniki. Ciastolinę piernikową zrobiłam już wcześniej, w domu ale tylko dlatego, że wymagała zmieszania z gorącą wodą i nie chciałam ryzykować, że dzieciaki się poparzą. Przepis jest prosty:

 • 4 szklanki mąki
 • 2 szklanki soli – takiej drobnoziarnistej
 • 4 łyżki oleju lub oliwy
 • 2 łyżki kakao – może być karob
 • 2 łyżki kwasku cytrynowego
 • przyprawa do pierników
 • wrząca woda – tyle, ile mąki

Wszystko mieszamy i zagniatamy gdy woda trochę przestygnie. Ciastolina jest przyjemna w dotyku, fajnie się ugniata i można z niej tworzyć prawdziwe cuda.

ciastolina piernikowa

ciastolina piernikowa

ciastolina piernikowa

ciastolina piernikowa

ciastolina piernikowa

Pierniczki potrzebowały polewy. My postawiliśmy na czekoladową i w tym celu przygotowaliśmy czekoladowe błotko:

 • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
 • 2 łyżki kakao
 • 2 łyżki cukru
 • woda – na oko. Tak, żeby polewa była dość gęsta.

Dzieciaki uwielbiają to nasze błotko i często wyjadają wszystko z miseczki zanim jeszcze możemy cokolwiek przyozdabiać.

Masa księżycowa i jadalne farbki

Na koniec zrobiliśmy jeszcze masę księżycową. Bardzo fajna w dotyku – trochę jak taki domowy peeling 🙂 I też jadalna. Wystarczy zmieszać 2 szklanki mąki z 2 szklankami oleju. Ugnieść. I już można się bawić. Zobaczcie jakie fajne bałwanki z niej powstały:

zabawy sensoryczne

domowa ciastolina

A jadalne farbki pokazywaliśmy wielokrotnie na IG. Wystarczy zmieszać gęsty jogurt z barwnikami spożywczymi lub przyprawami – niektóre barwią, że ho ho! Szary papier, pędzelki – ale malować można też rączkami. Jakiś motyw i jest zabawa. Mamusie też ją lubią, co widać na załączonym obrazku.

jadalne farby

jadalne farby

To były ostatnie W NASZYM LOKALU zabawy sensoryczne. Ale już działamy, by znaleźć jakąś alternatywę. Na pewno nie zrezygnujemy z sensorków ani animacji dla starszaków. Dajcie nam tylko małą chwilę. Odsapniemy, i wrócimy z głowami pełnymi pomysłów. Dziękujemy, że byliście z nami 🙂

A teraz NIESPODZIANKA. Jakiś czas temu wydaliśmy e-booka z przepisami na 25 mas sensorycznych, scenariuszami zabaw oraz z autorskimi wierszykami. Dzielimy się nim z Wami poniżej!

Chcesz otrzymać plik PDF do druku? Postaw nam wirtualną kawę za 5 zł 🙂 Nie zapomnij podać swojego maila.

Możesz to zrobić tutaj:

wirtualna kawa

przepis na ciastolinę masa sensoryczna przepis masa sensoryczna przepis masa sensoryczna przepis masa sensoryczna przepis masa sensoryczna przepis masa sensoryczna przepis masy sensoryczne przepisy masy sensoryczne przepisy masy sensoryczne przepisy masy sensoryczne przepisy masy sensoryczne przepisy masy sensoryczne przepisy masy sensoryczne przepisy masy sensoryczne przepisy masy sensoryczne przepisy