Zabawy z piaskiem na plaży – 10 pomysłów na aktywności podczas wakacji

zabawy z piaskiem na plaży

Przed nami wakacje. Długo wyczekiwane! Choć może  rodzice dzieci w wieku przedszkolnym nie czekają na nie tak bardzo, jak my. U nas nauki jest już tak dużo, że wszyscy chętnie od niej odpoczniemy. Pomyślałam, że pewnie sporo z Was postanowi wyjechać nad morze. To też przygotowałam dla Was ciekawą listę, na której znalazły się zabawy z piaskiem – na plaży i nie tylko! Zobaczcie!

Zabawy z piaskiem na plaży

My jesteśmy bardziej TEAM GÓRY, ale w tym roku postanowiliśmy postawić na słodkie lenistwo i mniej aktywne wakacje niż zwykle. A skoro tak, to wybieramy się nad morze. Wprawdzie i tak zorganizowałam nam sporo atrakcji (nie nadaję się na wylegiwanie się na plaży), ale będzie spokojniej niż rok, czy dwa lata temu.

Moim chłopakom wystarczy pluskanie się w wodzie, albo ewentualnie kawałek patyka, żeby mogli rysować w piasku. Jednak rodzice młodszych dzieci muszą mieć całą listę obejmującą zabawy z piaskiem na plaży, tak na wszelki wypadek. Przygotowałam taką dla Was.

Co można robić z dziećmi na plaży?

  • Wykopywanie dziur! Ta zabawa i moich starszaków zawsze porywa. Zwłaszcza, kiedy robią sobie zawody i sprawdzają, kto wykopie większy dół. A niekiedy jeszcze nawzajem się w tych dziurach zakopują.
  • Przelewanie i przenoszenie wody. Pamiętajcie, że wcale nie trzeba mieć tutaj żadnych drogich gadżetów. Wystarczy łyżka, plastikowe kubeczki czy wiaderko albo miska i już jest super zabawa.
  • Bańki mydlane! Proponuję zabierać je zawsze ze sobą na plażę. A jeśli nie chcecie kupować tej sklepowej drożyzny, polecamy zrobić własny płyn do baniek z naszego przepisu.
  • Zakopany skarb. Ta zabawa wymaga wcześniejszego przygotowania, ale daje naprawdę przeogromną frajdę. Przecież plaża to idealne miejsce to ukrycia pirackiego skarbu, prawda? Najpierw narysuj mapę, a na terenie plaży ukryj drobne wskazówki i zadania.
  • Najpiękniejszy zamek. Wakacje nad morzem kojarzą mi się głównie z zachodami słońca i z zamkami z piasku. Może by więc tak zrobić sobie mały konkurs na najpiękniejszy zamek?
  • Kalambury. Kalambury do świetny pomysł na zabawy z piaskiem na plaży. Najpierw należy przygotować trochę łatwych haseł, a później będzie trzeba je pokazać lub narysować na piasku.
  • Piaskowy tor. Jeśli masz małego fana zabawy samochodzikami, zrób mu piaskowy tor. A zamiast autek, zaproponuj mu kolorowe piłeczki.
  • Ludziki z muszelek i kamyczków. Na plaży z pewnością znajdziesz sporą ilość muszelek i niewielkich kamieni. Pozbieraj je z dzieckiem, a później ułóżcie z nich razem ludziki, lub inne obrazki.
  • Dziurawa butelka. To pewnego rodzaju doświadczenie. Warto wziąć plastikową butelkę i zrobić w niej mniejsze lub większe otwory, a następnie za pomocą łyżki wsypać do butelki piasek. Czy pozostanie od w środku? Czy wypadnie przez otwory? Zróbcie to doświadczenie z suchym piaskiem, a następnie dolejcie do niego wody.
  • Orkiestra piaskowa. Do zamykanych butelek i pudełeczek nasypcie piasek, kamyczki, wlejcie wodę i wykorzystajcie jeszcze inne rzeczy, które znajdziecie na plaży. Zróbcie sobie piaskową orkiestrę.

Możecie też pobawić się w zgadywankę. Potrząsaj kolejno pudełkami z piaskiem, muszelkami, wodą czy z kamyczkami, a dziecko niech odgadnie, co się w tych konkretnych pudełeczkach znajduje.

zabawy z piaskiem na plaży

Co dają zabawy z piaskiem?

Zabawy z piaskiem na plaży to dla dziecka przede wszystkim niezwykłe doznania sensoryczne. Twoja pociecha będzie miała okazję poćwiczyć dużą i małą motorykę, a także popracować trochę nad wyobraźnią.

Zabawy z piaskiem mogą być też okazją do oswojenia się z matematyką. Można przeliczać akcesoria do zabawy czy szacować co więcej waży – np. butelka z wodą czy pudełko z piaskiem.

Mam nadzieję, że nasze pomysły na zabawy z piaskiem na plaży się Wam spodobają i wykorzystacie chociaż część z nich podczas najbliższych wakacji. A jeśli nie wybierasz się nad morze czy nad jezioro, taką „plażę” możesz zrobić swojemu dziecku choćby w piaskownicy ;).