Zdjęcie na drewnie – jak przenieść zdjęcie na drewno?

Na dzień smerfa przygotowaliśmy dla dzieciaków coś wyjątkowego. Smerfne talary. Były to okrągłe drewienka, na które przenieśliśmy zdjęcia postaci z tej bajki. Zdjęcie na drewnie wyglądało świetnie, a dzieciaki prawie dosłownie biły się o swoje talarki zwłaszcza, że każdy taka smerfna waluta zobowiązywała rodzica do spełnienia przynajmniej jednej, dziecięcej zachcianki. Jak przenieść zdjęcie na drewno? Zaraz Wam pokażemy!

Zdjęcie na drewnie – fajowski pomysł

My wykorzystaliśmy nasze drewienka ze zdjęciami akurat w celu stworzenia wspomnianych talarów, ale taka praca może stać się też wyjątkowym prezentem. Możecie wydrukować zdjęcie dziecka, przenieść je na drewno i ofiarować dziadkom  – a taki upominek może posłużyć na przykład za podstawkę pod kubek. Z tego typu talarków można także robić „bombki. Albo przenieść zdjęcie na drewnianą deseczkę, tackę, czy inny przedmiot z drewna.

Warto poznać tą technikę, bo zdjęcie na drewnie robi zawsze duże wrażenie. Od czego zacząć?

Jak przenieść zdjęcie na drewno?

Na pewno będziecie potrzebować drewienek. Nasze zostały ucięte specjalną piłą elektryczną, ale poradzicie sobie też taką tradycyjną, z tymże zajmie Wam to więcej czasu, i będzie mniej dokładnie. Jeśli jesteście zbyt niecierpliwi, możecie kupić gotowe drewienka – na przykład przez internet.

Takie drewno trzeba wygładzić papierem ściernym, po czym nałożyć na nie warstwę kleju WIKOL. Nie trzeba go rozcieńczać.

Drukujemy zdjęcia – koniecznie na standardowym papierze do drukarek – nie za grubym. Pamiętajcie, że po przeniesieniu zdjęcia ujrzycie jego lustrzane odbicie, dlatego jeśli zamierzacie przenieść np. napis, musicie zrobić to lustrzane odbicie jeszcze przed wydrukiem. Inaczej tekst będzie nieczytelny.

Wycinamy nasz wydruk,  i smarujemy stronę z rysunkiem klejem – tym samym. Co ważne – koniecznie trzeba użyć drukarki LASEROWEJ. Nie atramentowej.

Po posmarowaniu, delikatnie naklejamy nasz obrazek na drewienko i wygładzamy.

Teraz odstawiamy plaster drewna na minimum kilka godzin – a najlepiej na całą dobę. Następnie zwilżamy palce wodą, i moczymy drewienko. Nie za mocno. Później delikatnie pocieramy tak długo, aż zacznie się ścierać papierowa warstwa. W między czasie oczywiście ponownie moczymy palce – tyle razy, ile tylko będzie trzeba.

Bądźcie ostrożni, by nie zdjąć warstwy z obrazkiem. Jeśli drukujecie w kolorze, efekt będzie jeszcze fajniejszy.

zdjęcie na drewnie

zdjęcie na drewnie

zdjęcie na drewnie

zdjęcie na drewnie

zdjęcie na drewnie

zdjęcie na drewnie

zdjęcie na drewnie

zdjęcie na drewnie

zdjęcie na drewnie

zdjęcie na drewnie

zdjęcie na drewnie

zdjęcie na drewnie

zdjęcie na drewnie

zdjęcie na drewnie

Ostatnim krokiem jest lakierowanie naszego  drewienka. Jeśli ma być tylko ozdobą, która będzie stała sobie gdzieś na półeczce, i nie będziemy jej dotykać, powinno wystarczyć zabezpieczenie zdjęcia wikolem z wodą. Ale dużo lepiej będzie to wyglądać, jeśli przesmarujemy drewienko bezbarwnym lakierem do drewna. Spróbujecie zrobić coś takiego sami?