Zdrowe stopy od najmłodszych lat, czyli jak dobrać rozmiar butów dla dziecka?

buciki dla dziecka

Z badań wynika, że aż 70% ludzi starszych odczuwa dolegliwości stóp. Przyczyną takich dolegliwości jest bardzo często niewłaściwie dobrane obuwie w dziecięcych latach. Jeśli chcesz by twoje dziecko miało zdrowe stopy gdy będzie dorosłe, ważne jest by zadbać o właściwie dobrane obuwie już od najmłodszych lat.

Jak dobrać buty dla małego dziecka?

W pierwszych miesiącach życia dziecka, dopóki spędza ono większość czasu leżąc, nie należy zakładać dziecku żadnych butów. Stopy dziecka chroń przed zmarznięciem, zakładając mu luźne skarpetki, tak by nie uciskały zbyt mocno stóp i palcy. Kiedy twoje dziecko rozpoczyna przygodę z pierwszymi próbami stawania, to sygnał dla ciebie by kupić dziecku odpowiednie buty. Kupując dziecku buty musisz pamiętać o 5 ważnych zasadach, wybieraj buty które:

  1. posiadają cholewkę poza kostkę oraz usztywnioną piętę, która wspomaga prawidłowe ustawienie stopy,
  2. posiadają wysoki czubek, który umożliwi prawidłowe ułożenie palcy,
  3. posiadają szeroki czubek, który pozwoli na prawidłowe ułożenie palcy oraz swobodne poruszanie nimi,
  4. posiadają sznurowanie lub rzepy sięgające daleko w kierunku czubka buta,
  5. posiadają elastyczną i antypoślizgową podeszwę, zginającą się na linii palców.

Na samym początku waszej przygody z obuwiem, nie kupuj od razu butów z wkładką ortopedyczną, o tym czy taka wkładka jest potrzebna twojemu dziecku powinien orzec tylko i wyłącznie lekarz ortopeda. Wśród wszystkich dzieci do około 3 roku życia obserwuje się “płaskie stopy”, dzieję się to za sprawą podściółki tłuszczowej, która wypełnia sklepienie stopy zjawisko to ustępuje wraz z rozwojem stopy. W przypadku gdy nie zniknie wówczas konieczna jest konsultacja z ortopedą, który może zalecić zakup ortopedycznych butów po domu.

jak dobrać buciki ortopedyczne dla dziecka

Buty dla dziecka – jak dobrać rozmiar?

Stopa dziecka rośnie przeciętnie 1 -1,5 cm rocznie, dlatego też co 2-3 miesiące systematycznie mierz stopę swojego dziecka by mieć pewność, że nie nosi za małych butów. Prawidłowo dobrane buty powinny być dłuższe niż stopa dziecka o 5-12 mm w zależności od kształtu czubka buta i układu palców w butach.

Dodatkowo, istotny jest dobór odpowiednich kapci dla chłopca i dziewczynki. Przede wszystkim ważne jest, aby kapcie były odpowiedniej wielkości, zapewniając dostateczny luz na ruchy stóp, ale jednocześnie nie za duże, aby dziecko nie potykało się o nie. Kapcie powinny posiadać antypoślizgową podeszwę, aby chronić przed ewentualnymi poślizgami. Przy doborze warto także zwrócić uwagę na łatwość zakładania i zdejmowania, aby maluch samodzielnie radził sobie z tą czynnością.

Zwracaj uwagę na materiały z których wykonane są buty. Istotne jest by dobrze absorbowały pot, wydzielany przez stopy dziecka w przeciwnym wypadku nagromadzenie wilgoci w butach może prowadzić do rozwoju chorób stóp np. grzybicy.

Najlepszy wyborem będą buty wykonane ze skóry naturalnej lub przewiewnej naturalnej tkaniny. Zwracają również uwagę na buty w których dziecko spędza najwięcej czasu np. te w przedszkolu, żłobku czy szkole.  I najważniejsze nie zakładaj dziecku butów, które wcześniej nosiło inne dziecko, być może inne dziecko posiadało deformację stóp, poprzez co twoje dziecko może odziedziczyć złe nawyki chodzenia.