Żłobek językowy – czy warto uczyć dziecko języka już w żłobku?

Uczące się dziecko

Współcześni rodzice coraz bardziej świadomie podchodzą do kwestii edukacji swoich dzieci i doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wczesne rozpoczęcie nauki języków obcych daje świetne rezultaty. Postaw na żłobek językowy i zadbaj o dobry start dla swojego dziecka!

Maluchy do 3. roku życia uczą się języków symultanicznie, poprzez immersję językową, osłuchiwanie się z brzmieniem języków i ich dekodowanie. W tym przedziale wiekowym języki obce poznawane są dokładnie na takich samych zasadach jak język ojczysty, a nauka ma spontanicznych i naturalny charakter.

Biorąc pod uwagę wyjątkową plastyczność mózgu dziecka w tym wieku – warto wykorzystać okres żłobkowy na położenie podwalin pod bilingwizm lub trójjęzyczność!

Sprawdź, dlaczego warto postawić na wczesną naukę języka obcego i co może zaoferować Twojemu dziecku prywatny żłobek językowy.

Jak kontakt z językami obcymi wpływa na rozwój dziecka?

Nauka języka dla dzieci wdrożona w pierwszych trzech latach życia malucha otwiera przed Twoim dzieckiem możliwość osiągnięcia biegłej znajomości języka lub języków obcych. Jest to możliwe dzięki tzw. wczesnemu bilingwizmowi lub wczesnej trójjęzyczności. O jednym i drugim mówimy przede wszystkim w odniesieniu do dzieci wychowujących się w dwu lub trójjęzycznych rodzinach. Prywatny żłobek językowy może być dobrą alternatywą.

Wczesny kontakt z językami obcymi wpływa również pozytywnie na rozwój dziecka. To między innymi szybsze i łatwiejsze opanowywanie nauki czytania i pisania, które stanowią kluczowe kompetencje w kontekście sukcesów edukacyjnych. Ale to nie wszystko! Wielojęzyczne dzieci wyróżnia kreatywność i umiejętność abstrakcyjnego myślenia, lepsza pamięć robocza i długotrwała umiejętność efektywnego skupiania uwagi, wyższy poziom koncentracji podczas realizacji rozmaitych zadań i wielozadaniowość.

Istotny jest również społeczny i emocjonalny rozwój dzieci wielojęzycznych, które na ogół są bardziej otwarte i chętniej angażują się w życie społeczne.

Immersja językowa i naturalna ciekawość dziecka

Jak i od kiedy uczyć dziecko angielskiego i/lub innych języków obcych? Wszystko zależy od indywidualnych cech i predyspozycji dziecka.

Jeśli tylko to możliwe – warto rozpocząć naukę języków obcych już w pierwszych trzech latach życia dziecka. To okres, w którym maluchy uczą się przede wszystkim poprzez immersję językową, czyli zanurzenie w danym języku lub językach. Ogromnie ważne jest również umiejętne wykorzystanie naturalnej ciekawości dziecka. Co to oznacza w praktyce?

Otoczony zewsząd językiem maluch po prostu oswaja się z jego brzmieniem, osłuchuje z kolejnymi słowami i zwrotami oraz zaczyna je dekodować jeszcze zanim sam wypowie pierwsze słowo.

Specjaliści szacują, że przeciętny dwulatek dysponuje zasobem kilkudziesięciu słów, a trzylatek – zna ich już kilkaset. Jeśli w pierwszych trzech latach życia dziecko będzie otoczone w domu i w żłobku więcej niż jednym językiem, to najprawdopodobniej opanuje podobny zasób słów w każdym ze słyszanych języków.

W pierwszych latach życia dziecko jest naturalnie ciekawe otaczającego go świata i z godną podziwu konsekwencją dąży do poznania i zrozumienia zasad nim rządzących. Języki traktuje jak narzędzia, dzięki którym ma możliwość zdobywania wiedzy i kolejnych umiejętności.

Jak wybrać odpowiedni żłobek językowy?

Szukając najlepszej placówki opiekuńczo-wychowawczej dla dziecka do 3. roku życia – postaw na sprawdzony żłobek językowy. Świetnym przykładem tego typu placówki jest żłobek ITSW, działający w ramach International Trilingual School of Warsaw.

Żłobek gwarantuje opiekę wykwalifikowanej i wielojęzycznej kadry oraz doskonałe warunki do odkrywania predyspozycji maluchów i prowadzenia rozwijających zajęć (nie tylko językowych!). Placówka zapewnia holistyczne podejście do rozwoju dziecka oraz naturalną edukację językową realizowaną przede wszystkim poprzez immersję językową i zabawę.

Dowiedz się więcej o żłobku językowym i poznaj pełną ofertę ITSW dla dzieci!