5 pytań o ubezpieczenie na ferie zimowe. Poznaj odpowiedzi!

Narciarz

Ferie zimowe w 2023 roku rozpoczną się 16 stycznia w województwach lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. W kolejnych tygodniach dołączą kolejne regiony, a ostatni uczniowie powrócą do szkół 13 lutego. W tym czasie wiele rodzin wyjedzie na narty lub do ciepłych krajów, by odpocząć od zimy. Wyjaśniamy, jak należy wybrać ubezpieczenie na takie ferie!

Dwa tygodnie wolnego od szkoły w środku zimy, to idealny czas na wyjazd w góry na narty lub za granicę do ciepłego, tropikalnego kraju, by nacieszyć się słońcem. Taki wyjazd rodzi kilka pytań związanych z ubezpieczeniem. Czy koniecznie trzeba na nie wykupywać ubezpieczenie turystyczne? Co taka ochrona zawiera? Może ubezpieczenie szkolne wystarczy? A co z EKUZ? I ile to kosztuje? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania!

Komu polecane jest ubezpieczenie na ferie?

Powszechnie przyjmuje się, że ubezpieczenie turystyczne wykupuje się wyłącznie na wyjazdy zagraniczne. Nie jest to prawda, ponieważ ubezpieczyciele oferują ochronę także na wyjazdy krajowe. Szczególnie warto ją rozważyć, gdy wybieramy się w góry lub inne miejsce w celu uprawiania sportu, a na feriach będzie to najprawdopodobniej narciarstwo.

Ubezpieczenie narciarskie chroni, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku na stoku, a jego skutkiem będzie uszczerbek na zdrowiu. Dodatkowo ubezpieczony, rodzice i dzieci, mogą być chronieni od odpowiedzialności cywilnej. W końcu zawsze ktoś może coś zniszczyć lub spowodować kolizję na stoku, której skutkiem będzie uraz innego narciarza. W takich sytuacjach za szkody zapłaci ubezpieczyciel.

Podsumowując, ubezpieczenie turystyczne polecane jest zarówno na wyjazd zagraniczny, jak i krajowy podczas ferii.

Co zawiera ubezpieczenie turystyczne na ferie?

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne warianty ubezpieczeń turystycznych. To dobre będzie z pewnością zawierać (mowa o wyjeździe zagranicznym na narty podczas ferii):

  • ubezpieczenie kosztów leczenia,
  • assistance podróżne,
  • NNW,
  • OC w życiu prywatnym/sportowe,
  • ubezpieczenie bagażu,
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Aby ochrona ubezpieczeniowa działała także na stoku, czyli podczas amatorskiego uprawiania narciarstwa czy snowboardingu, należy wykupić odpowiednie rozszerzenie. Ubezpieczyciele oferują także rozszerzenie ochrony o nurkowanie, sporty ekstremalne czy wyczynowe uprawianie sportów. Na wyjazd na ferie dobierz pakiet ubezpieczeń do planowanych celów podróży.

Czy ubezpieczenie szkolne wystarczy na wyjazd podczas ferii?

Na początku roku szkolnego uczniowie są ubezpieczani. Naturalnie rodzi się więc pytanie, czy taka ochrona nie będzie wystarczająca na wyjazd na narty podczas ferii. Jeśli to będzie wyjazd za granicę, to z pewnością nie. Dlaczego?

Ubezpieczenie szkolne to ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli popularne NNW grupowe. Nie pokryje ono kosztów leczenia czy akcji ratowniczej za granicą. Dlatego na wyjazd do innego kraju polecane jest ubezpieczenie turystyczne – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Warto także wspomnieć, że ubezpieczenie szkolne ma charakter grupowy, a jego składka jest bardzo niska, co skutkuje niską sumą ubezpieczenia, a w konsekwencji niskim odszkodowaniem w razie wypadku. 

Czy EKUZ to wystarczająca ochrona na zagraniczny wyjazd?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia pokrycie kosztów niezbędnego i nieplanowanego leczenia za granicą w publicznych placówkach zdrowotnych. Dotyczy to krajów należących do UE i EFTA (Szwajcaria, Islandia, Liechtenstein, Norwegia), a także Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Jeśli więc usługi w publicznych placówkach zdrowia będą płatne, to posiadacz EKUZ będzie również musiał za nie zapłacić. Dodatkowo karta nie pokrywa kosztów transportu czy akcji ratowniczych w górach i na morzu. Dlatego nawet jadąc do kraju, w którym EKUZ działa, należy mieć ubezpieczenie turystyczne. 

Ile kosztuje ubezpieczenie na ferie?

Pozostaje ostatnia kwestia. Czy ubezpieczenie na ferie zimowe jest tanie, czy drogie? Jego cena zależy od liczby ubezpieczonych osób, okresu ochrony (przez ile dni chcemy być chronieni), miejsca wyjazdu oraz rozszerzeń ochrony i wybranego wariantu ubezpieczenia.

Zobaczmy to na przykładzie. Kalkulacje w porównywarce ubezpieczenia turystycznego Mubi wskazały, że ubezpieczenie dla jednej osoby w wieku 23 lat na tygodniowy wyjazd można kupić już od 30 zł.

Oczywiście ceny na stok zazwyczaj będą wyższe niż na wyjazd do Egiptu, by wylegiwać się przy basenie. Jazda na nartach to aktywność wymagająca rozszerzenia ochrony o uprawianie sportów zimowych (narciarstwa, snowboardu). Również ubezpieczenie na ferie dla całej rodziny będzie odpowiedni droższy, ponieważ ochrona dotyczyć będzie większej liczby osób. Warto jednak ją wykupić, by chronić swoje dzieci i siebie podczas tak wyczekiwanego wypoczynku na feriach!